Rate this post

به گزارش عاشق وب یک استارتاپ آمریکایی، نوعی اپلیکیشن ابداع کرده که می تواند اطلاعات و مشخصات شخصی افراد را از روی عکس آنها مشخص نماید.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از سی نت، اگر یک غریبه بتواند عکس شما را در پیاده رو ببیند و سپس با استفاده از یک اپلیکیشن، نام، نشانی و بقیه مشخصات شما را کشف کند، چه احساسی پیدا می کنید؟ یک استارتاپ آمریکایی موسوم به “کلییرویو ای ال”(Clearview AI) با ارائه اپلیکیشن جدیدی، این کار را ممکن کرده است. گزارش ها نشان می دهند که این اپلیکیشن هم اکنون مورد استفاده صدها سازمان قانونی آمریکا همچون اف بی آی قرار دارد.
این اپلیکیشن طی پروسه کار خود، یک عکس را با بیشتر از سه میلیارد عکس موجود در پایگاه داده “کلییر ویو” مقایسه می کند که از سرویس هایی مانند فیسبوک و یوتیوب گردآوری شده اند؛ سپس، آنها را با یکدیگر مطابقت می دهد تا مشخص نماید که تصاویر در اصل از کجا آمده اند. با وجود چنین فرآیندی، نام افراد بسادگی کشف می شود و اطلاعات دیگر او نیز به دست می آیند.
گستره وسیع پایگاه داده های کلییر ویو، دیگر پایگاه های داده مورد استفاده سازمان های قانونی را بی فایده جلوه می دهد. پایگاه داده های سازمان اف بی آی که تصاویر گذرنامه و بیمه راننده را در بر دارد، یکی از بزرگترین پایگاه داده ها است که بیشتر از ۶۴۱ میلیون تصویر از شهروندان آمریکا را شامل می شود.
اپلیکیشن کلییر ویو، هم اکنون در دسترس عموم قرار ندارد اما سازندگان آن پیش بینی می کنند که این امکان در آینده فراهم خواهد شد.

ماموران در این زمینه گفتند که از اپلیکیشن کلییر ویو برای حل مشکلات مربوط به جرائم گوناگون بهره برده اند اما مدافعان حریم خصوصی شهروندان آگهی داده اند که این اپلیکیشن می تواند مورد سوءاستفاده افراد سودجو قرار بگیرد. آنها باور دارند که فناوری های مبتنی بر هوش مصنوعی بطور کلی می توانند وسیله ای برای نظارت گسترده باشند.
مقررات مربوط به فناوری تشخیص چهره در آمریکا هم اکنون نامشخص است. تعداد کمی از شهرهای آمریکا همچون سان فرانسیسکو، استفاده از فناوری تشخیص چهره را ممنوع کرده اند اما هنوز هیچ قانون خاصی دراین زمینه وجود ندارد.
کلییر ویو و اف بی آی هنوز پاسخی به این اظهارات ارائه نداده اند.