Rate this post

به گزارش عاشق وب، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: بخش خصوصی در حوزه هوش مصنوعی از بخش دولتی بسیار پیشروتر عمل کرده است.

به گزارش عاشق وب به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، نشست تخصصی «اولویت ها و تقسیم کار ملی در حکمرانی هوش مصنوعی» با حضور دکتر رضوی زاده، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر بابک نگاهداری، رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر علی اصغر انصاری معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات، مسؤلان و نمایندگانی از شورای عالی فضای مجازی، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، پارک علم و فناوری پردیس، وزارت دفاع و برخی دیگر از نهادهای مرتبط در محل مرکز پژوهش های مجلس اجرا شد.
در این نشست، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه در وزارت ارتباطات مرکزی برای هوش مصنوعی ایجاد شده، تاکید کرد: اعتقادمان اینست که هوش مصنوعی به سبب ماهیتی که دارد، در این وزارت خانه جایگاه مناسبی دارد. وزیر ارتباطات دولت سیزدهم هم از شروع حضور در وزارت خانه پیگیر این مورد بوده است.
سیدمحمد رضوی زاده با اعلان اینکه وزارت ارتباطات دراین زمینه در حوزه های مشابه تجربه دارد، اظهار داشت: یکی از بحث های مهم در هوش مصنوعی، زیرساخت های پردازشی و ارتباطی است که ذاتاً وزارت ارتباطات متولی آن است. از طرف دیگر بخش بزرگی از داده های کشور در اختیار این وزارت خانه قرار دارد که می تواند ابزار مناسبی برای توسعه هوش مصنوعی در کشور باشد.
وی افزود: در برنامه هفتم توسعه یک تکلیف به عهده این وزارت خانه گذاشته شده و آن تدوین سند نقشه راه ملی بوده که یکی از بخش های آن نقشه راه توسعه هوش مصنوعی است.
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: بخش خصوصی در حوزه هوش مصنوعی از بخش دولتی بسیار پیشروتر عمل کرده و در برنامه ریزی ها باید این مورد را درنظر بگیریم.
در این جلسه، دکتر بابک نگاهداری، رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به این که هوش مصنوعی فرصت های زیاد و جدید را پیش روی انسان قرار داده، اظهار داشت: این فرصت ها سبب تسریع امور و تسهیل شرایط زندگی مردم شده است و میتوان اظهار داشت که تحولات زندگی بشر به جهت ورود این فناوری به حدی است که دوران اخیر را دوران انقلاب چهارم زندگی بشر می دانند و هم عرض انقلاب صنعتی قرار می دهند.
وی یکی از زمینه های مهم استفاده از هوش مصنوعی را در هوشمندسازی سامانه ها برای بهبود حکمرانی ملی و حتی رهبری سیاسی و اقتصادی در سطح بین المللی عنوان نمود و اظهار داشت: برای درک و تحلیل شرایط جامعه، سیاست ها و تصمیم های دولت، قانون گذاری و امور فضایی به استفاده از هوش مصنوعی نیاز داریم.

منبع: