به گزارش عاشق وب روسیه عملیات ویژه ای را ضد گروه باج افزاری REvil به درخواست آمریکا انجام داد و اعضای این گروه را دستگیر کرد.

به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، این عملیات که توسط سرویس اطلاعاتی داخلی روسیه (FSB) انجام گرفت، نمونه آشکار کم سابقه ای از همکاری میان روسیه و آمریکا همزمان با تشدید تنشها میان دو کشور بر سر اوکراین است. این خبر در حالی اعلام گردید که اوکراین با حمله سایبری گسترده ای روبرو شده که وب سایتهای دولتی را از کار انداخته است با این وجود هیچ شواهدی از اینکه این حوادث مذکور به هم ارتباط دارند، وجود ندارد.

سرویس اطلاعاتی داخلی روسیه اعلام نمود این سرویس و پلیس در یک عملیات مشترک، ۲۵ خانه را جست و جو کرده و ۱۴ نفر را دستگیر کردند و داراییهایی شامل ۴۲ میلیون روبل، ۶۰۰ هزار دلار، ۵۰۰ هزار یورو، تجهیزات کامپیوتری و ۲۰ خودروی لوکس را توقیف کرده اند.

روسیه درباره این عملیات این گروه که تحت تعقیب آمریکا قرار دارد، مستقیما به واشنگتن اطلاع داد.

سرویس اطلاعاتی داخلی روسیه اعلام نمود این اقدامات تحقیقاتی بر اساس درخواست آمریکا بوده است. این گروه خلافکار سازمان یافته دیگر وجود ندارد و ساختار اطلاعاتی مورد استفاده آن برای اهداف مجرمانه خنثی شده است.

کانال تلویزیونی REN تصاویری از مامورانی را پخش کرد که به خانه ها هجوم برده و افراد را دستگیر کردند و مقادیر زیادی دلار و روبل روسیه را توقیف کردند.

اعضای گروه هکری باج گیر REvil که به سودینوکیبی هم مشهور است، با اتهاماتی روبرو هستند که حداکثر هفت سال مجازات زندان دارد.

یک منبع مطلع از این پرونده به اینترفکس اظهار داشت: اعضای این گروه که شهروندی روسیه را دارند، به آمریکا استرداد نخواهند شد.

بر اساس گزارش رویترز، آمریکا نوامبر گذشته جایزه ۱۰ میلیون دلاری برای اطلاعاتی تعیین کرد که به شناسایی هویت هکرهای گروه REvil یا مکان آنها منتهی شود. وزارت خارجه آمریکا اعلام نمود جایزه ای به ارزش حداکثر ۱۰ میلیون دلار برای اطلاعاتی می دهد که به شناسایی افراد یا مکان سردسته های گروه خلافکار REvil منتهی شود. همینطور این وزارت خانه پنج میلیون دلار برای اطلاعات منجر به دستگیری یا محکومیت افراد شرکت کننده در حملات باج افزاری REvil خواهد داد.

آمریکا با سلسله حملات باج افزاری بزرگی روبرو شده است. یک منبع مطلع در ژوئن به رویترز گفته بود گروه REvil مظنون به دست داشتن در حمله به شرکت جی بی اس – بزرگترین شرکت صنایع گوشتی جهان- است. واشنگتن در گذشته مکررا دولت روسیه را به فعالیت مخرب در اینترنت متهم کرده و در مقابل مسکو این افترا را رد کرده است. جو بایدن و ولادیمیر پوتین، روسای جمهور آمریکا و روسیه در دیداری که ۱۶ ژوئن در ژنو داشتند، موافقت کردند اگر حملات سایبری که منشا آنها از روسیه است ادامه پیدا کند، درباره مسائل امنیت سایبری به رایزنی بپردازند. دولت روسیه مکررا دست داشتن یا بخشایش در مقابل حملات سایبری را تکذیب کرده است.

منبع: