Rate this post

چین دومین گروه از فضانوردان را به سمت ایستگاه فضایی جدید خود فرستاد. در بین این فضانوردان نخستین زنی که از این ایستگاه بازدید خواهد کرد، هم حضور دارد.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، فضاپیمای “شنژو-۱۳” (Shenzhou ۱۳) سوار بر موشک “لانگ مارچ ۲ اف” (Long March ۲F) امروز ۱۵ اکتبر، از مرکز پرتاب ماهواره جیوچوان در بیابان گبی در ساعت ۱۲: ۲۳ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۹: ۵۳ به وقت تهران) به فضا پرتاب شد.
“شنژو-۱۳” هشت ساعت بعد از پرتاب به ماژول اصلی ایستگاه فضایی چین به نام “تیانه” (Tianhe) متصل خواهد شد.
سه فضانوردی که همراه با این موشک به فضا رفتند، “ژای زیگنگ” (Zhai Zhigang) فرمانده این مأموریت، “وانگ یاپینگ”(Wang Yaping) و “ای گوانگفو”(Ye Guangfu) هستند.
“ژای” که نخستین شهروند چینی است که در طول مأموریت “شنژو-۷” در سال ۲۰۰۸، پیاده روی فضایی انجام داده، فرماندهی این مأموریت را بر عهده دارد. “ژای” که ۵۵ سال دارد بعد از ۱۳ سال بار دیگر به فضا رفته است.
“وانگ” که نخستین زن فضانوردی است که از ماژول “تیانه” دیدن خواهد کرد، در سال ۲۰۱۳ عضو مأموریت “شنژو-۱۰” بوده است. این نخستین سفر فضایی “ای گوانگفو” است.

به ترتیب: “وانگ یاپینگ”، “ژای زیگنگ” و “ای گوانگفو”
هدف اصلی مأموریت “شنژو-۱۳”، آزمایش فناوری های مهم در جهت مونتاژ و ساخت ایستگاه فضایی چین است که مقرر است در سال ۲۰۲۲ دو ماژول دیگر به آن بپیوندد.
یکی از قابل توجه ترین مأموریت ها آزمایش انتقال یک ماژول از یک درگاه به درگاه دیگر به صورت دستی و با استفاده از بازوی رباتیک است.
در طول مأموریت “شنژو-۱۳” دو تا سه مأموریت خارج از ایستگاه یا پیاده روی فضایی هم صورت خواهد گرفت. عملیات اصلی اتصال یک آداپتور است که به بازوی بزرگ “تیانه” امکان اتصال به بازوی کوچک تری که در آینده روی ماژول دیگری قرار خواهد داشت را می دهد.
از دیگر برنامه های این مأموریت میتوان به بررسی و تایید فناوری های پشتیبان سلامت، زندگی و کار فضانوردان در خلال شش ماه اقامت و انجام آزمایش های علمی در زمینه های پزشکی فضایی و گرانش صفر اشاره نمود.

منبع: