Rate this post

یک شرکت انگلیسی ادعا می کند که با همکاری شرکت ˮرولزرویسˮ موفق به ساخت ساکت ترین تاکسی هوایی برقی جهان شده که صد برابر صدای کمتری از یک بالگرد دارد.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شرکت انگلیسی “ورتیکال ایرواسپیس”(Vertical Aerospace) و “رولز رویس”(Rolls Royce) یک هواپیمای عمودپرواز کاملا برقی ساخته اند که دارای سرعت بیشتر از ۳۲۱ کیلومتر در ساعت است و هنگام پرواز، تقریباً ساکت است و ضمن کم هزینه بودن، آلایندگی صفر هم دارد.
این تاکسی هوایی “VA-X4” نام دارد و از فناوری های پیشرفته بر پایه فناوری های کنترل پرواز هواپیمای F-35 استفاده می نماید.
شرکت سازنده می گوید این تاکسی پرنده صد برابر کم سروصداتر از یک بالگرد است و تنها بین ۴۵ تا ۶۰ دسی بل صدا تولید می کند.
در حالیکه این شرکت اطلاعات بیشتری در مورد این تاکسی پرنده عرضه نکرده است، اما برای مقایسه باید اظهار داشت که طبق اعلام انجمن بین المللی بالگردها(HAI)، صدای یک بالگرد در ارتفاع ۵۰۰ فوت در حدود ۸۷ دسی بل است و هنگامی که در هزار پایی قرار می گیرد، به ۷۸ دسی بل کاسته می شود.
ذکر این نکته ضروریست که در مقیاس دسی بل(dB)، هر واحد افزایش و کاهش تقریباً معادل دو برابر افزایش یا کاهش بلندی صدا است. ازاین رو ۷۰ دسی بل تقریباً نصف ۸۰ دسی بل است. ازاین رو اگر ۴۵ دسی بل را با ۷۵ دسی بل مقایسه نماییم، می توانیم بگوییم که ۷۵ دسی بل ۸ برابر بلندتر از ۴۵ دسی بل است.
ما قبلاً با یک تاکسی پرنده آرام به نام “سیتی ایرباس”(CityAirbus) آشنا شده ایم که در هنگام پرواز زیر ۶۵ دسی بل و در هنگام فرود کمتر از ۷۰ دسی بل صدا تولید می کند. این تاکسی پرنده در زمان رونمایی از نظر سطح تولید سر و صدا انقلابی بود و الان به نظر می آید “VA-X4” توانسته آنرا کنار بزند.
این یکی از چندین نوآوری پیشرفته شرکت “رولز رویس” است. این شرکت درحال کار روی سریع ترین هواپیمای تمام الکتریکی جهان و همینطور یک راکتور هسته ای برای استخراج منابع از کره ماه و سیاره مریخ است. حالا هم برای توسعه “VA-X4” با شرکت “ورتیکال ایراسپیس” همکاری می کند تا ساکت ترین و ایمن ترین پیشرانه برقی جهان را تولید نماید.
گزارش شده است که خطوط هوایی آمریکا، “ویرجین آتلانتیک” و هولدینگ “آوولون” پیش از این برای “VA-X4” درخواست پیش سفارش ثبت کرده اند. این در شرایطی است که نخستین پرواز آزمایشی آن برای اواخر سال جاری تعیین شده است.
اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، این تاکسی پرنده در سال ۲۰۲۴ به صورت تجاری در دسترس خواهد بود.
ناگفته نماند که این تاکسی پرنده قادر به حمل چهار مسافر و یک خلبان است.

منبع: