به گزارش عاشق وب ستاره شناسان یک سیاره جهنمی داغ تر از گدازه مذاب معروف به ˮTOI-۱۴۳۱bˮ را کشف کردند که اغلب فلزات در آن ذوب می شوند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک گروه بین المللی از ستاره شناسان به سرپرستی “برت آدیسون” اخترفیزیکدان مرکز اخترفیزیک دانشگاه “ساوترن کوئینزلند” یک سیاره جدید به نام “TOI-۱۴۳۱b” را کشف کرده اند که آنچنان داغ است که حتی از گدازه های مذاب هم داغ تر گزارش شده است.
سیاره “TOI-۱۴۳۱b” برای نخستین بار در اواخر سال ۲۰۱۹ توسط ماهواره “تس”(TESS) ناسا بعنوان یک سیاره احتمالی رصد شد. سپس مشاهدات بعدی به دانشمندان کمک کرد تا وجود این سیاره را تأیید کنند.
این جهان تازه کشف شده که با نام “MASCARA-۵b” هم شناخته می شود، در فاصله ۴۹۰ سال نوری از سیاره ما واقع شده است و بسیار بزرگ است و جرم آن سه برابر سیاره مشتری است.
این سیاره آنچنان به خورشید درخشان و داغ خود نزدیک است که مدار گردش آن دو و نیم روزه است و رسماً در بین داغ ترین سیارات کشف شده قرار دارد. دما در این سیاره به حدی است که اغلب فلزات در آن بخار می شوند و در واقع “TOI-۱۴۳۱b” حتی از برخی از ستاره های کوتوله قرمز که کوچکترین، جالب ترین و رایج ترین نوع ستارگان هستند هم داغ تر است.
چنین مکان های داغی با اصطلاح “مشتری های فوق داغ”(ultra-hot Jupiters) شناخته می شوند و بسیار نادر هستند. دکتر “برت آدیسون” که رهبری این مطالعه را بر عهده داشت، سیاره “TOI-۱۴۳۱b” را “یک جهان جهنمی” توصیف کرده است.
وی می گوید: در مورد میزان داغ بودن این سیاره باید اظهار داشت که این سیاره داغ تر از نقطه ذوب اغلب فلزات و گرم تر از گدازه های مذاب است. در واقع دمای این سیاره در روز گرم تر از ۴۰ درصد از ستاره های موجود در کهکشان راه شیری است. دمای این سیاره به دمای گازهای خروجی از اگزوز موشک ها نزدیک است.
حقایق دیگری هم وجود دارد که سیاره “TOI-۱۴۳۱b” را حتی بیشتر از این جالب می کند، مانند این حقیقت که مدار آن برگشتی است. مدار برگشتی به زمانی گفته می شود که به نظر می آید یک سیاره در مدار خود رو به عقب می چرخد.
“آدیسون” می گوید: اگر به منظومه شمسی نگاه کنید، همه سیارات در همان جهتی می چرخند که خورشید می چرخد​​، اما مدار این سیاره جدید چنان کج شده است که در واقع در جهت مخالف چرخش ستاره میزبان خود می چرخد.
علیرغم این میزان از درجه حرارت که برای تبخیر بیشتر فلزات کافی است، امکان دارد “TOI-۱۴۳۱b” مکان خوبی برای تعطیلات تابستانی به نظر نرسد، اما برای ستاره شناسان فرصتی مناسب برای درک بهتر حرکات و جو این گونه سیارات است.