Rate this post

به گزارش عاشق وب وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار نمود: در ۱۲ ثانیه آخر که سوخت یا توان موتور ماهواره باید افزایش پیدا می کرد تا به سرعت مورد نظر نائل شود، این اتفاق نیفتاد و علت این هم می تواند به کیفیت سوخت و وزن مرحله دوم ماهواره ارتباط داشته باشد و هم می تواند به توان موتور ارتباط داشته باشد.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بامداد چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت وزیران در جمع خبرنگاران علت قرار نگرفتن ماهواره ظفر ۱ را ۱۲ ثانیه لعنتی عنوان نمود و اظهار داشت: در ۱۲ ثانیه آخر که سوخت یا توان موتور ماهواره باید افزایش پیدا می کرد تا به سرعت مورد نظر نائل شود، این اتفاق نیفتاد و علت این هم می تواند به کیفیت سوخت و وزن مرحله دوم ماهواره ارتباط داشته باشد هم می تواند به توان موتور ارتباط داشته باشد.

وی اضافه کرد: آنچه که مشخص است این است که اگر موتور ۱۲ ثانیه دیگر فعالیت و سوخت آن کفایت می کرد اساسا ماهواره در مدار قرار می گرفت و اشکال مرحله قبل که در ماهواره پیام داشتیم برطرف شده بود؛ همانطور که قبلاً گفتم ۹۵ درصد موفق بود ان شاءالله این ۱۲ ثانیه لعنتی دفعه بعد برطرف می شود.

وزیر ارتباطات همین طور درباره زمان ارسال ماهواره ظفر ۲ اشاره کرد: طراحی، ساخت و تست های ماهواره ظفر دو انجام شده و قابلیت های ظفر یک را دارد اما دوربین آن کیفیت بالا تری نسبت به ظرف ۱ دارد و ۱۶ متری است. در برنامه ریزی های انجام شده ان شاءالله در خرداد ماه سال آینده پس از آماده شدن ماهواره بر سیمرغ برای قرار گرفتن در مدار اقدام می شود.

جهرمی در واکنش به اظهارات نتانیاهو نخست وزیر رژیمصهیونیستی در خصوص دست داشتن در عدم موفقیت ماهواره «ظفر» اظهار داشت: ایشان می تواند از رویاهایش سخن بگوید و به صورتی خالی بندی کند اما در متن پیام به صراحت عنوان نکرده بود که در این برنامه دخالت کرده است و تنها با بازی با واژه ها در تلاش بود این مفهوم را القاء کند؛ اصلا چنین موضوعی و ماهواره و سنسورها و چارچوب های ماهواره بر سیمرغ اطلاعات را ثبت کرده اند و مشخص است مشکل چه بوده و هیچ ارتباطی بین این مساله و سرویس های جاسوسی بیگانه دیده نمی گردد.

وی همین طور حمله هکری هفته گذشته به کشورمان را بی ارتباط با سرویس های جاسوسی اسرائیل دانست.

وزیر ارتباطات همین طور در پاسخ به پرسشی درباره واکنش های منفی نسبت به انتشار تصویر لباس فضانوردی توسط او اظهار داشت: هدف از انجام آن کار رسانه ای کردن برنامه ارسال فضا نورد بود که برای آن سفارش ۵ کپسول زیستی را داده بودیم؛ دوستان پیشنهاد دادند که پیش خبر این مساله منتشر شود؛ در همین زمینه خطای غیر قابل انکاری از طرف تیم تبلیغاتی ما در انتخاب تصویر لباس فضانوردان و نوع کار تبلیغاتی که انجام شده بود رخ داد که لازم می دانم بدون لکنت از مردم و دانشمندان حوزه فضایی عذرخواهی کنم.

وی اشاره کرد: همان شب هم توضیح دادم که مساله چه بود اما باید بدون لکنت پوزش خواست که انتخاب آن لباس، اشتباه رسانه ای بود. این کار اصل موضوع تصمیم ایران برای اعزام فضانورد را تحت الشعاع قرار داد و خبر را پوشاند. باید از دوستانی که در حوزه فضایی و اعزام فضانورد تلاش می کنند پوزش خواست. این پست را حتما حذف خواهم کرد.

جهرمی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت ماهواره «مصباح» اظهار داشت: از سال ۱۳۸۰ تا الان در یک کشور اروپایی منتظر پرتاب است و هنوز پرتاب نشده است.

وی همین طور درباره قطع شبکه ارتباطی در استان گیلان به دنبال بارش سنگین برف در این استان اظهار نمود: دلیل قطع شبکه گسترده در ارتباطات، قطعی برق است؛ چونکه پنجاه درصد برق استان قطع شده و طبیعتا مراکز مخابراتی که فاقد دیزل بودند و هم ارتباطات سیار گرفتار مشکل شدند. از همان روز گذشته چهار اکیپ با تجهیزات را از استان های هم جوار فرستادیم که دو اکیپ پشت ترافیک ماندند و دو تیم وارد استان شدند. از ۳۸۱ سایت قطع شده تلفن همراه تا بامداد امروز حدود ۹۰ سایت متصل شده است و مراکز پرظرفیت ما در شهر املش و چابکسر به مدار برگشته اند و همکاران ما در تلاش هستند که سایر ارتباطات را هم برگردانند.

وزیر ارتباطات با اشاره به اعلام آمادگی سازمان فضایی برای برقراری ارتباطات سیار ماهواره ای در مناطقی که ارتباطات شان قطع شده است، اشاره کرد: سازمان فضایی اعلام آمادگی کرده است که در مناطقی که حضور دارند می توانند سریعا ارتباطات سیار ماهواره ای را مستقر کند تا مردم منطقه ارتباطات خودرا فعلا از آن طریق انجام دهند که بامداد خواستیم زودتر این اقدام را انجام دهند.

جهرمی در ادامه با اشاره به تعداد مشترکان پهن باند اظهار داشت: در چند سال اخیر ۳۰۰ هزار مشترک پهن باند را به بیشتر از ۷۰ میلیون رساندیم و در حوزه کمیت داده در کشور یک پیشرفت بسیار چشم گیر است اما مطالبه مردم جدای از کمیت بحث کیفیت هم بوده است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره سهم اقتصاد دیجیتال از میزان تولید ناخالص ملی اشاره کرد: هدفی در شورای عالی فضای مجازی تصویب شده که باید به آن دست یابیم؛ یک بحث اقتصاد ICT و بخش دیگر مربوط به اقتصاد دیجیتال است؛ سهم اقتصاد ICT در سال قبل ۱.۸ درصد بود که امسال به ۲.۸۸ درصد رسید یعنی سهم بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در تولید ناخالص ملی به این عدد رسیده است.

وزیر ارتباطات اضافه کرد: اقتصاد دیجیتال یعنی اقتصاد منبعث از این حوزه به این معنا که تراکنش های مالی خورده فروشی الکترونیکی، تاکسی های اینترنتی و… همه در این بخش قرار می گیرند. در برنامه افق ۱۴۰۴ دیده شده که ایران باید در این عرصه جایگاه اول را داشته باشد؛ هم اکنون در منطقه این عدد حدود ۸.۵ درصد است؛ ما فاصله کمی به رسیدن به این ظرفیت داریم.

منبع: