Rate this post

عاشق وب: شرکت هوافضا و صنایع دفاعی آمریکایی ˮنورثروپ گرومنˮ(Northrop Grumman) عصر امروز به وقت محلی سیزدهمین پرتاب فضاپیمای ˮسیگنوسˮ(Cygnus) موسوم به ˮ NG-13ˮ را انجام خواهد داد.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از پایگاه اسپیس، حدود سه ماه پیش(نوامبر) فضاپیمای آمریکایی موسوم به “Cygnus NG-۱۲” ساخته شده توسط شرکت “نورثروپ گرومن” توسط موشک “آنتارس”(Antares) به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال شد. حالا بنا بر گزارش پایگاه “اسپیس” این شرکت می خواهد برای سیزدهمین بار این فضاپیمای بدون سرنشین خودرا امروز یکشنبه ۹ فوریه ۵: ۳۹ عصر به وقت منطقه زمانی شرقی (۲: ۰۹ بامدادان دوشنبه به وقت تهران) توسط موشک “آنتارس”(Antares) از سکوی ۰A “پایگاه فضایی منطقه ای ایالت های میانه ساحل اقیانوس اطلس “در مرکز پرواز والوپ (Wallops Flight Facility) ناسا به سمت ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب کند.
فضاپیمای “سیگنوس”(Cygnus)، یک فضاپیمای پشتیبانی بدون سرنشین یکبار مصرف آمریکایی است که توسط نهاد علوم دفاعی “اوربیتال ساینسز کورپوریشن” ساخته شده و الان توسط شرکت نورثروپ گرومن بعنوان قسمتی از برنامه خدماتی توسعه حمل و نقل بین المللی سامانه های تجاری ترابری مداری(COTS) ساخته و به راه افتاده است.
افراد علاقمند به فضا می توانند لحظه پرتاب این فضاپیما را به صورت زنده از این سایت مشاهده کنند. برنامه زنده قبل از پرتاب این فضاپیما از ساعت پنج عصر به وقت منطقه زمانی شرقی(۱: ۳۰ بامدادان به وقت تهران) آغاز خواهد شد. اگه همه چیز بنا بر برنامه ریزی ها خوب پیش برود این فضاپیما بامداد سه شنبه ۱۱ فوریه به وقت آمریکا ایستگاه فضایی بین المللی خواهد رسید.
فضاپیما سیگنوس دارای بیشتر از ۷۵۰۰ پوند(۳۴۰۱ کیلوگرم) تجهیزات و وسایل است. مقامات ناسا اعلام کردند(۳، ۴۰۱ کیلوگرم) لوازم، آزمایشات علمی و وسایل نقلیه دیگر برای خدمه سه نفره ماموریت “اکسپدیشن ۶۲ “ایستگاه فضایی ارسال خواهد شد. این فضاپیما همین طور تعدادی میوه تازه، آب نبات و پنیرهایی چون پنیر چدار و مانچگو نیز برای آنها ارسال خواهدنمود. همچون آزمایشاتی که در آنجا صورت خواهد گرفت می توان به آزمایش “Mobile Space Lab ” اشاره نمود که طی آن فضانوردان آزمایش رشد بافت ها و سلول ها در فضا و آزمایش تحلیل استخوان جهت بررسی اثرات قرار گرفتن در معرض میکروگرانش و دسته ای از باکتری های ای کلی که توسط مهندسی ژنتیک اصلاح شده و ممکنست سوخت زیستی بالقوه تولید کنند را انجام خواهند داد. همین طور لوبیا چشم بلبلی بعنوان قسمتی از آزمایش رشد مواد غذایی فضایی و تجهیزات لازم برای ایجاد آتش بعد از ترک این فضاپیما از ایستگاه فضایی صورت خواهد گرفت تا مطالعه کنند که چگونه آتش در بی وزنی می تواند گسترش یابد.
علاوه بر سیزدهمین پرتاب فضاپیمای شرکت نورثروپ گرومن، ناسا و آژانس فضایی اروپا نیز مقرر است ساعت ۱۱: ۰۳ به وقت منطقه زمانی شرقی یا ساعت ۴: ۰۳ بامدادان دوشنبه ۱۰ فوریه وقت گرینویچ(۷: ۳۳ بامداد دوشنبه به وقت تهران) کاوشگر مدارگرد خورشیدی خود موسوم “سولار اوربیتر”(Solar Orbiter) را از پایگاه کیپ کاناورال واقع در فلوریدا پرتاب خواهند کرد.

پیش بینی می شود این فضاپیما که بطور مشترک با ناسا توسعه داده شده است، بینش بی سابقه ای درباره جو خورشید، بادهای خورشیدی و میدان های مغناطیسی خورشید در اختیار دانشمندان قرار دهد.
همین طور این کاوشگر، نخستین تصاویر از مناطق قطبی ناشناخته خورشید را ثبت خواهدنمود. این کاوشگر خورشیدی مقرر است بعد از گذر از کنار زهره و عطارد به حداکثر سرعت ۲۴۵ هزار کیلومتر در ساعت برسد و در مدار ۴۲ میلیون مایلی از سطح خورشید(۶۷.۵ میلیون کیلومتر) قرار بگیرد. “سولار اوربیتر” به ۱۰ ابزار مدرن برای ثبت مشاهدات بی شمار از خورشید و جو آن مجهز است که دانشمندان امیدوارند بعضی از سرنخ های مربوط به آنچه را که موجب ایجاد باد و شراره خورشیدی می شود، فاش کند.
“آنه پاکروس” مدیر این ماموریت اظهار داشت که این آزمایش بمنظور “درک چگونگی ایجاد و کنترل هلیوسفر توسط خورشید” طراحی شده است. هلیوسفر(heliosphere) یا هورسپهر، حباب غول پیکر پلاسمایی است که منظومه شمسی را احاطه کرده است.
مدارگرد خورشیدی “سولار اوربیتر” با چرخیدن در مداری نسبتاً نزدیک به خورشید، ۱۳ برابر بیشتر در معرض نوری قرار می گیرد که به زمین می رسد. بدین سبب طوری طراحی شده است تا در مقابل دمای ۵۰۰ درجه سانتی گراد مقاومت کند و ساختار مقاوم آن نیز از ابزار آن در مقابل برخورد ذرات حامله ساطع شده از انفجارهای موجود در جو خورشید محافظت می کند. کارشناسان گفتند که این ماموریت با نظارت مستقیم بر منبع بادهای خورشیدی می تواند به مدل سازی بهتری از آنها کمک نماید.

منبع: