Rate this post

به گزارش عاشق وب عضو هیئت علمی گروه فیزیک و مهندسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به نتایج تحقیقات جهانی در زمینه اثرات مخرب میدان های مغناطیسی تلفن های همراه اظهار داشت: بررسی ها نشان داده است پرتوگیری ناشی از تلفن های همراه در نوجوانان و کودکان به علت نازک تر بودن پوست سر و جمجمه بیشتر است، ضمن آنکه بزرگترین مقدار پرتوگیری در آن سمتی از سر صورت می گیرد که تلفن همراه در آن سمت نگه داشته می شود.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، دکتر هاشم رفیعی تبار در همایش “بیو الکترومغناطیس” که در دانشگاه علم و صنعنت برگزار گردید با اشاره به مضرات امواج الکترومغناطیس ناشی از تلفن های همراه، اظهار نمود: اگر نمی توانیم این دستگاه ها را کنار بگذاریم، باید به سمت ایمنی کردن آنها حرکت نماییم و این مورد به اندازه ای مهم می باشد که امروزه کانون توجه پژوهشگران و محافل علمی قرار گرفته است.
وی افزود: آنتن های BTS هر چند مصارف زیادی دارند؛ ولی در جامعه، فرهنگ بازگو کردن معایب این فناوری وجود ندارد و از وظایف ما است که همانند علومی چون نانو تکنولوژی که دارای معایبی است، معایب آنتن های BTS را هم بازگو نماییم.
رفیعی تبار با اشاره به اینکه تلفن همراه از سال ۱۹۹۰ میلادی استفاده گسترده ای یافت، اظهار نمود: این فناوری نسل یک و دو خویش را طی کرد و نسل سوم آن بر پایه روش TDMA و با فرکانس ۸۰۰ مگاهرتز تا ۱۹۰۰ مگاهرتز عرضه شده است. نسل سوم تلفن های همراه نسل بسیار جالبی است؛ چون که در آن واحد اجازه می داد که چندین کاربر از یک کانال با فرکانس ۸۰۰ مگاهرتز پیام ارسال و دریافت نمایند، بدون آنکه تداخلی در این ارسال و دریافت پیام ایجاد شود.
وی با اشاره به اینکه تلفن های همراه با امواج الکترومغناطیسی کار می کنند، تصریح کرد: این امواج به علت نوسانات میدان های مغناطیسی است که از آن ساطع می شود. فرکانس های بین ۳۰۰ کیلوهرتز تا ۳۰۰ گیگاهرتز برای تماسهای ماهواره ای، رادیو و تلویزیونی و رادارها مورد استفاده قرار می گیرد و پهنای باندی در داخل این بازه وجود دارد و به آن “رادیو فرکانسی” می گویند و این بخش رادیو فرکانس بخشی است که بیشترین اطلاعات از آن رد و بدل می شود.
عضو هیئت علمی گروه فیزیک و مهندسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه بعضی از کشورها مانند هند اجازه نمی دهند که میزان فرکانس از ۹۰۰ مگاهرتز بالاتر برود، خاطرنشان کرد: هر چه میزان فرکانس بالاتر برود، دریافت و ارسال پیام بهتر خواهد شد.
وی به بیان عملکرد آنتن های BTS ها اشاره نمود و توضیح داد: در یک چیدمان معمولی هر برج از ۳ رپ آنتن تشکیل می شود که هر کدام تابش خویش را در یک زاویه ۱۲۰ درجه در داخل سلول ساطع می کند.
رفیعی تبار افزود: بخش مهمی از توان ساطع شده بر روی یک باریکه (beam) حدودا افقی قرار دارد که عرض آن یک زاویه ۶ درجه با عمود می سازد و مابقی توان ساطع شده تبدیل به یکسری پرتوهای ضعیف می شود که در حول و حوش باریکه اصلی قرار دارد. آنچه که در این بین مهم می باشد، این است که باریکه اصلی که زاویه ۶ درجه با عمود می سازد تا ۲۰۰ متر برد دارد و در بعضی از کشورها اعلام شده که افراد تا فاصله ۵۰۰ متری این آنتن ها قرار نگیرند؛ چون که در اطراف “بیم” اصلی که زاویه ۶ درجه می سازد، باریکه های کوچکتری ایجاد می شود که آنها هم برای بدن مضر هستند.
به قول بنیانگزار علم نانو فناوری ایران، کوچکترین موج غیر متعارفی که وارد مغز می شود، بدون شک اثر خویش را خواهد داشت و این اثر بلاشک مثبت نخواهد بود.
اثرات ایکس ری و کابل های فشار قوی بر بدن
وی نمونه این پرتوگیری را پرتوگیری ایکس ری دانست و خاطرنشان کرد: اگر رادیولوژی در بالای بدن مثلا در سر باشد، یکسری پرتو در بدن ذخیره می شود که خطرناک است؛ ولی اگر از کف پا صورت گیرد، خطر آنچنانی متوجه بیمار نخواهد بود. میزان اثرات این پرتوگیری بستگی به منطقه ای دارد که رادیولوژی در آن صورت می گیرد. علاوه بر آن امواج ماکروویو برای مغز انسان اثرات جانبی و نسبتاً مخربی دارد.
رفیعی تبار با تاکید بر اینکه مضرات اثرات میدان های مغناظیسی تنها در زمانی نیست که موبایل در نزدیکی سر باشد، اظهار نمود: حتی اگر خانه و یا محل کار هم در نزدیکی آنتن های BTS و یا حتی کابل های فشار قوی باشد، افراد در معرض پرتوگیری مستمر هستند؛ چون که این پرتوها حتی می توانند از دیوار هم عبور کنند.
وی، نمونه این پرتوگیری را در ساختمان های رادیولوژی دانست و اظهار داشت: اپراتوری که تصویربرداری را انجام می دهد، از اتاق خارج می شود و به فرد داخل اتاق هم پوشش سربی داده می شود؛ ولی این پوشش از سر در مقابل پرتوها محافظت نمی کند، ضمن آنکه منشی های این مکان هم در امان نیستند؛ چون چُنین ساختمان هایی نیازمند مصالح و سیمان های خاصی هستند و به صورت مداوم در معرض پرتو قرار دارند؛ چون که پرتوهای ساطع شده با دیوار برخورد کرده و به خارج از اتاق نفوذ می کند.
این استاد فیزیک نظری ذرات بنیادی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: مضرات تلفن همراه در استفاده مستمر از آن است؛ چون پرتوهای آن در مغز جمع می شود و امکان دارد هم اکنون عوارض آن در بدن ما نمایان نشود، ولی در نسل بعد خویش را نشان خواهد داد.
اثرات موبایل بر مغز
رفیعی تبار با اشاره به اینکه تصور عموم بر این است که با خاموش شدن موبایل خطرات آن از بین می رود، اظهار داشت: ولی حتی با خاموش بودن آن میدان های الکترومغناطیسی وجود دارد، مگر آنکه باتری از دستگاه بیرون برود.
وی چشمه های تشعشع میدان الکترومغناطیسی از یک موبایل را شامل آنتن، فرستنده و باتری دانست و خاطرنشان کرد: در نقاطی از بدن (سر) که ۲.۲ سانتی متر از آنتن فاصله دارند که فاصله نزدیکی به حساب می آید، حداکثر مقادیر میدان الکتریکی وارد شده به گوش که محاسبه شده در حدود ۴۰۰ ولت بر متر برای یک تلفن با توان ۲ وات و فرکانس ۹۰۰ مگاهرتز و ۲۰۰ ولت بر متر برای یک تلفن با توان یک وات و فرکانس ۱.۸ گیگاهرتز است. حداکثر میدان مغناطیسی محاسبه شده در حدود یک میکرو ولت است.
این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اینکه این پرتوگیری در نوجوانان و کودکان بیشتر است؛ چون پوست سر و جمجمه آنها نازکتر بوده، محتوای آب مغز آنها هم بیشتر است و همینطور حجم مغز آنها کمتر است، اضافه کرد: صرف نظر از نوع تلفن موبایل، بزرگترین مقدار پرتوگیری در آن سمتی از سر است که تلفن موبایل در آن سمت نگه داشته شده و مورد استفاده قرار می گیرد (چپ یا راست).
رفیعی تبار افزود: موقعیت قرارگیری موبایل نسبت به سر، هندسه جمجمه، فاصله بین سر و موبایل و توان بروندادی موبایل که می تواند از یک محل استفاده به محل دیگر تغییر کند، برای اثر گذاری بر بدن بسیار مهم می باشد.
وی خاطرنشان کرد: هندسه جمجمه همه افراد یکسان نیست؛ ازاین رو برای یافتن هندسه آن مبادرت به مدل سازی می شود.
نتایج دو نمونه تحقیقات جهانی
عضو هیئت علمی گروه فیزیک و مهندسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به بیان بعضی از یافته های محققان جهانی در باره اثرات پرتوهای موبایل پرداخت و اظهار داشت: در سال ۲۰۰۷ میلادی در یک آزمایش دقیق بر روی مگس سرکه (حشره ای که به صورت وسیع در آزمایش های ژنتیکی مورد استفاده قرار می گیرد) نشان داده شد که پرتوگیری از یک تلفن موبایل برای فقط ۶ دقیقه در روز و برای ۶ روز سبب تکه تکه شدن مولکول DNA در داخل سلول این حشره شد و این سبب از بین رفتن نیمی از تخمک های این حشره شده است.
وی افزود: علاوه بر آن مطالعات مستقل در کشورهای استرالیا، مجارستان و ایالات متحده نشان داده اند که استفاده سنگین از تلفن موبایل می تواند مقدار اثرگذاری اسپرم در مردان را کم کند. بعنوان مثال در کالج پزشکی کلیولند آمریکا نشان داده شد که استفاده از موبایل برای بیشتر از ۴ ساعت در روز سبب کاهش ۲۵ درصدی اثرگذاری و تحرک اسپرم در مردان می شود.
سرپرست گروه نانوتکنولوژی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با طرح این سوال که علیرغم این خطرات آیا مجاز هستیم که از تلفن های موبایل استفاده کنیم؟ تصریح کرد: تعداد بسیار کمی از شهروندان یک کشور حاضر هستند که استفاده از موبایل را کنار بگذارند؛ ولی با این وجود بهتر است که افراد برای سلامتی خود بخصوص فرزندانشان مکالمات تلفنی خویش را کوتاه تر کرده و فاصله زمانی استفاده از موبایل بین دو مکالمه را بیشتر کنند تا بدن بتواند تخریب های ناشی از امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از موبایل را تا حد امکان ترمیم کند. همینطور افراد تا حد امکان استفاده از پیامک را جایگزین مکالمه مستقیم کنند.