Rate this post

به گزارش عاشق وب پژوهشگران ˮآژانس فضایی اروپاˮ به تازگی اعلام نموده اند قصد دارند از خاک شبیه سازی شده ماه اکسیژن تولید کنند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، دانشمندان “آژانس فضایی اروپا” می گویند که آنها راهی برای تولید اکسیژن از خاک شبیه سازی شده ماه پیدا کرده اند. بنابر گزارش ها نمونه های آورده شده از سطح ماه حاوی ۴۰ الی ۴۵ درصد اکسیژن هستند.
به قول دانشمندان اگر این پروژه با موفقیت صورت گیرد می تواند خبر بسیار خوبی برای افرادی که قصد دارند در آینده به ماه سفر کنند باشد چونکه دیگر نگرانی در ارتباط با تنفس و تولید سوخت موشک وجود نخواهد داشت.
حالا، دانشمندان در حال کار بر روی سیستمی هستند که بتواند اکسیژن قابل تنفس را از نمونه های شبیه سازی شده گرد و غبار ماه استخراج کند. نمونه اولیه یک سیستم تولید اکسیژن در آزمایشگاه مواد و اجزای الکتریکی مرکز تحقیقات و فناوری فضایی اروپا واقع در منطقه نوردویک هلند ساخته شده است.
برای استخراج اکسیژن، سیستمی که نمونه اولیه آن توسعه داده شده است از روشی به نام “الکترولیز نمک مذاب”(molten salt electrolysis) استفاده می نماید که شامل قرار دادن گرد و غبار ماه به نام رگولیت در یک سبد فلزی با نمک کلرید کلسیم مذاب است تا آن نمک کلرید بعنوان یک الکترولیت عمل کند و در دمای ۹۵۰ درجه سانتیگراد گرم شود. در این دما، رگولیت جامد می ماند.
عبور جریان از راه آن سبب می شود که اکسیژن از “رگولیت” استخراج شود و تمام نمک در یک آند جمع آوری شود. یکی دیگر از مزیت هایی که این فرآیند دارد این است که رگولیت را هم به آلیاژهای فلزی قابل استفاده تبدیل می کند.
این فرآیند توسط شرکت انگلیسی “متالیسیس”(Metalysis) توسعه داده شده است جایی که در آن و طی این فرایندها اکسیژن یک محصول جانبی ناخواسته تولید شده است و به جای دی اکسید کربن و مونوکسید کربن آزاد می شود. بنابراین، دانشمندان مجبور به طراحی مجدد سیستم و ضبط اکسیژن استخراج شده از نمونه ها بودند. این سیستم اکسیژن را به داخل لوله اگزوز منتقل می کند، اما نسخه های آینده این سیستم اکسیژن را برای طولانی مدت ثبت و ذخیره می کنند.
دانشمندان حالا در حال طراحی “واحد آزمایشگاهی صنعتی”(pilot plant) هستند که می تواند به درستی و بی نقص در ماه عمل کند. واحد آزمایشگاهی صنعتی یک سیستم کوچک است که برای اطلاع از رفتار یک فرایند پیش از استفاده از آن در مقیاس بزرگ صنعتی عمل می کند.
“توماسو قیدنی”(Tommaso Ghidini) رئیس بخش ساختارها، مکانیسم ها و مواد آژانس فضایی اروپا اظهار داشت: آژانس فضایی اروپا و ناسا این دفعه که طی مأموریت هایشان همراه خدمه به ماه روند در آنجا خواهند ماند. بر این اساس، ما رویکرد مهندسی خویش را به سمت استفاده منظم از منابع ماه تغییر داده ایم. ما و همکارانمان در “سازمان اکتشاف انسان و رباتیک، صنعت و آکادمیک اروپا” تلاش می نماییم تا رویکردهای علمی برتر و فن آوری های کلیدی مهم مانند تولید اکسیژن از خاک شبیه سازی شده ماه را عرضه دهیم تا بتوانیم با قاطعیت به حضور انسان در ماه و شاید روزی مریخ نزدیک شویم.