Rate this post

به گزارش عاشق وب گروهی از هکرها اخیرا مدعی شده اند که قادر خواهند بود با استفاده از نور یک لیزر، اسپیکرهای هوشمند را هک کرده و به اطلاعات آن دسترسی پیدا کنند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، اسپیکرهای هوشمند یکی از آن دسته از گجت های خانگی هستند که این روزها از محبوبیت و استقبال بی نظیری از طرف کاربران برخوردار شده است. پیش تر خیلی از مفسرین برآورد و خاطرنشان کرده بودند که اسپیکرهای هوشمند سریع تر از سایر گجت های هوشمند رشد و توسعه پیدا خواهند کرد و در سال های آینده سهم بسیار بیش تری از بازار ابزارهای هوشمند و دیجیتال را از آنِ خود خواهند کرد.
برمبنای تازه ترین گزارش های انتشار یافته در وب سایت بیزینس اینسایدر، گروهی از هکرها و مجرمان سایبری اخیرا ادعا کرده اند که می توانند با استفاده از یک پوینتر لیزر که تنها ۱۴ دلار قیمت دارد، اسپیکرهای هوشمند را هک کرده و به دستیار صوتی آن فرمان داده و تمامی کارهای موردنظر خودرا انجام دهند.
این هکرها اعتقاد دارند که تاباندن یک نور متمرکز همچون لیزر می تواند میکروفون اسپیکرهای هوشمند را هک کرده و بعد از فریب دادن این گجت، به آنها این امکان را بدهد تا به آن فرمان های صوتی داده و کار و فعالیت های موردنظر آنها را انجام دهد.
امنیت سایبری اسپیکرهای هوشمند همواره یکی از موضوعات بحث برانگیز و چالش برانگیز در سال های اخیر است که برمبنای خیلی از نظرسنجی های صورت گرفته، بالغ بر ۴۵ درصد از کاربران جهان هنوز به این گجت های هوشمند اعتماد کامل ندارند و آنها را یک جاسوس خانگی می دانند.
بطور کلی در توصیف وظایف و معرفی اسپیکرهای هوشمند باید اظهار داشت که این گجت های هوشمند به کاربران امکان می دهند تا درصورت داشتن مشغله، وسائل خانگی خودرا با دستورهای صوتی کنترل کنند، بعنوان مثال، از وضعیت آب و هوا و جدیدترین خبرهای روز باخبر شوند، تایمر و زنگ آگهی برای خود تنظیم کنند، با دوستان و خانواده خود تماس صوتی برقرار کرده و به مخاطبان موردنظر خود پیام متنی ارسال نمایند. همه این کارها بدون دخالت دست کاربر و تنها با ارسال یک پیام و دستور صوتی به اسپیکر هوشمند انجام خواهد گرفت.
یکی از بزرگ ترین تفاوت های اسپیکرهای هوشمند با سایر اسپیکرهای معمولی همین نام هوشمند آن است، بدان معنا که قادر می باشد با اتصال به اینترنت اغلب کارهایی که یک گوشی هوشمند یا کامپیوتر می کند، را انجام دهد.
یک اسپیکر ساده یا معمولی تنها قادر می باشد داده و صدای ورودی را با قدرت و کیفیت بیشتری به بلندگوهای تعبیه شده در خود فرستاده و فایل های صوتی موردنظر کاربران را با صدای بلندتری پخش کند. این اسپیکرها هیچ گاه قادر نیستند به اینترنت متصل شوند و کارهای هوشمندانه ای نظیر برقراری تماس با مخاطبان، ارسال پیام متنی ازراه دور و سایر کارهای دیگری که یک اسپیکر هوشمند قادر به انجام آن است، انجام دهد.
از نخستین، بهترین و بزرگترین تولیدکنندگان و عرضه کنندگان اسپیکرهای هوشمند می توان به شرکت های گوگل، آمازون، اپل و مایکروسافت اشاره نمود که البته سایر برندهای فعال در حوزه ی تکنولوژی نظیر سامسونگ، شیائومی و غیره نیز به طراحی، تولید و عرضه آن پرداخته و درتلاشند تا بتوانند سهم بزرگتری از بازار این گجت های هوشمند را از آن خود کنند.
اسپیکرهای هوشمند گوگل هوم مینی و گوگل هوم ماکس، آمازون اکو با بهره مندی از دستیار صوتی الکسا، هوم پاد اپل و کورتانای مایکروسافت همچون برترین اسپیکرهای هوشمندی هستند که در جهان توانسته اند سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص دهند و نظر خیل عظیمی از کاربران و علاقمندان به تکنولوژی را به خود جلب کنند.