Rate this post

به گزارش عاشق وب پژوهشگران ˮدانشگاه ناتینگهام(University of Nottingham) انگلستان در مطالعه اخیر خود دریافته اند که مواد شیمیایی موجود در خانه، می تواند سبب کاهش باروری مردان شود.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، پژوهشگران انگلیسی در مطالعه اخیر خود به این نتیجه رسیده اند که بعضی از مواد شیمیایی موجود در اشیای موجود در خانه می توانند نقش مهمی در کاهش باروری افراد داشته باشند.
پژوهشگران طی این مطالعه، اسپرم های سگ های خانگی و چندین مرد را مورد بررسی قرار دادند.
پژوهشگران بعد از بررسی ها دریافتند دو آلودگی قابل تشخیص وجود دارد. یکی از آنها، ماده شیمیایی به نام “بیس (۲- اتیل هگزیل) فتالات”(DEHP) است. ماده شیمیایی مذکور یک روان ساز بتن معمولی است که در تولید لباس، اسباب بازی و فرش مورد استفاده قرار می گیرد.
“روان ساز بتن” یا “روان کننده بتن” که با نام “کاهش دهنده آب در بتن”(plasticizer) هم شناخته می شود، یکی از انواع افزودنی های شیمیایی به بتن طبق آئین نامه بتن ایران(آبا) است. همینطور برای بهبود کارایی بتن تازه از این مواد استفاده می شود.
ماده شیمیایی دومی که شناسایی نمودند “بیفنیل پلی کلر شده ۱۵۳” (polychlorinated biphenyl ۱۵۳) بود که در محیط های مختلف مانند غذا یافت می شود. بیفنیل پلی کلر شده یا(PCB) یک ترکیب آلی کلر با فرمول C۱۲H۱۰−xClx است. بیفنیل پلی کلر شده برای محیط زیست سمی است و در ردهٔ آلاینده های آلی دیرپا جای دارد. آلاینده های آلی دیرپا(پایدار) (persistent organic pollutants یا POPs) موادی شیمیایی هستند که در محیط به مدت نسبتاً طولانی باقی می مانند و با ورود به زنجیرهٔ غذایی، در بافت های زنده متراکم می شوند و بر سلامت انسان و محیط آثار نامطلوب دارند. در اثر آلوده شدن انسان به PCB در حجم بالا، مواردی مانند راش و جوش های کیست مانند شدید در پوست دیده می شود.
این مطالعه نشان داد که مواد شیمیایی مذکور دارای اثرات مخربی بر اسپرم انسان و سگ می باشند.
یافته های این مطالعه در مجله “Scientific Reports” منتشر گردید.