Rate this post

عاشق وب: حراجی ˮکریستیˮ می خواهد طی هفته جاری به مدت یک هفته برخی از شهاب سنگ های تاریخی را به حراج بگذارد که سرآمد آنها به مناسبت نزدیکی روز ولنتاین، یک شهاب سنگ به شکل قلب است.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از تک تایمز، حراجی کریستی اعلام نموده است که به مناسبت نزدیکی به روز ولنتاین یا همان روز جهانی عشاق، یک شهاب سنگ نادر به شکل قلب موسوم به “قلب فضا” را بین ۶ فوریه تا ۱۴ فوریه به حراج خواهد گذاشت.
این شهاب سنگ ۲۳ سانتی متری از یکی از بزرگترین بارش های شهابی چند هزار سال قبل به جا مانده است و قسمتی از یک توده عظیم آهن بوده است که خودرا از کمربند سیارکی جدا کرده و در ۱۲ فوریه ۱۹۴۷ در کوه سیکوت-آلین سیبری به زمین برخورد کرده است.
این شهاب سنگ سبب یکی از بزرگترین انفجارهای شهاب سنگی تاریخ شده و تخریب زیادی به دنبال داشته است.
در وب سایت حراجی کریستی آمده است که این شهاب سنگ بزرگ سپس نفوذ به جو زمین به شهاب سنگ های کوچک تر تبدیل گشته و در کوه های سیبری فرود آمد. انفجار این شهاب سنگ سبب انفجاری شد که نور آن همانند خورشید بود.
پنجره ها در اثر این انفجار شکستند و درختان ریشه کن شدند و یک دنباله دودی ۳۲ کیلومتری به مدت چندین ساعت در آسمان دیده می شد، در حالیکه صدای آن از فاصله ۳۲۰ کیلومتری شنیده می شد.
این انفجار سبب پدید آمدن حفره ای به بزرگی ۲۶ متر شده است.

حراجی کریستی می گوید که همه شهاب سنگ های موجود در کوه سیکوت-آلین سبیری به جذابیت “قلب فضا” نیستند.
“سارا کروثر” از دانشکده علوم زمین و علوم زیست محیطی دانشگاه منچستر اظهار داشت که “قلب فضا” متعلق به یک گروه نادر از شهاب سنگ های آهنی است که به نام “IIAB” شناخته می شوند. هم اکنون ۱۳۴ نوع از شهاب سنگ های IIAB از مجموع بیشتر از ۶۰ هزار شهاب سنگ شناخته شده شناسایی شده اند، بدین سبب این نوع نسبتاً نادر است.
وی افزود که قیمت شهاب سنگ های آهنی نسبتاً بالا است. دیگر قطعه های متعلق به این شهاب سنگ هزینه ای در حدود ۱ تا ۴ هزار دلار برای هر گرم دارند.
اما ارزش بالای “قلب فضا” را می توان به شکل منحصر به فرد آن، نوع آن و اندازه آن نسبت داد.
حراجی کریستی انتظار دارد که “قلب فضا” را بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار دلار به فروش برساند.