Rate this post

عاشق وب: معاون دادستان کل کشور اظهار داشت: با عنایت به فرمایشات رهبری، دشمن در بستر فضای مجازی با تولید و ترویج شبهات و همینطور تولید محتوای ضد عفت و حیا به دنبال انحراف جوانان مومن و دریدن پرده های حیاست؛ بنابراین نباید این فضای غیر قابل کنترل و غیر منضبط در اختیار دشمن رها شود تا به ابزار نفوذ و سلطه فرهنگی آنان مبدل گردد.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا عبدالصمد خرم آبادی، معاون دادستان کل کشور در امور مربوط به فضای مجازی در همایش «بررسی فرصت ها و تهدیدهای شبکه های اجتماعی و فضای مجازی در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی» در سالن اجتماعات کارگاه هنر سروش شهر رشت با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری اهمیت فضای مجازی را به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی می دانند، اظهار نمود: برگزاری این همایش در جهت منویات رهبر انقلاب است، چونکه رهبری اهمیت زیادی برای فضای مجازی قائل هستند .
وی با اشاره به وضعیت فعلی فضای مجازی کشور اضافه کرد: با عنایت به اینکه شبکه های اجتماعی فرصت زیادی از جامعه را به خودشان جلب کرده اند بنابراین به جرات می توان اظهار داشت که شبکه های اجتماعی مساوی با فضای مجازی است و تاثیری که شبکه های اجتماعی در جامعه ما دارند، به مراتب نسبت به سایر بخش های فضای مجازی بیشتر است و این تاثیرات شامل تاثیرات اخلاقی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، امنیتی و سایر جنبه های زندگی اجتماعی می شود .

معاون دادستان کل کشور با اشاره به اینکه فضای مجازی در همه ابعاد زندگی انسان نفوذ کرده است، اظهار داشت: کمتر زاویه ای از زندگی بشر وجود دارد که تحت تاثیر فضای مجازی واقع نشده باشد و شبکه های اجتماعی بیشترین نقش را در این زمینه داشته اند .

خرم آبادی افزود: خصوصیت انسان نسبت به سایر موجودات این است که دستیابی به علم و دانش پیدا می کند و همواره در حال پیشرفت است و هر روز دریچه جدیدی به روی او باز می شود. این روند در طول تاریخ ادامه داشته و برپایه روایات اسلامی، در زمان ظهور حضرت ولی عصر(عج) پیشرفت علم و دانش به اوج خودش می رسد .

بایستی از فضای مجازی در جهت تکامل انسان استفاده نماییم

وی پدیده فضای مجازی را یکی از جلوه های پررنگ علم و تکنولوژی در زمان حاضر دانست که در گذشته وجود نداشته و خاطرنشان کرد: در وهله اول فضای مجازی برای انسان یک موهبت است و خداوند این توان را به انسان بخشیده که بتواند به این اختراع بزرگ دست پیدا کند بنابراین ما بایستی از این ابزار در جهت تکامل انسان استفاده نماییم.

معاون دادستان کل کشور با اشاره به اینکه فناوری اطلاعات یک انقلاب در زندگی انسان به وجود آورده است، عنوان کرد: انقلاب های زیادی در طول تاریخ بشر به وقوع پیوسته که یکی از آنها انقلاب صنعتی است بنابراین فناوری اطلاعات آنقدر در زندگی بشر تاثیر داشته که از آن تعبیر به انقلاب می شود و عصر حاضر را عصر اطلاعات نامیده اند .

جامعه ای که تبادل، پردازش و تحلیل اطلاعاتش دست بیگانگان باشد، جامعه ای ضعیف است

خرم آبادی فضای مجازی را یک محصول عصر اطلاعات دانست و خاطرنشان کرد: سایر انقلاب های بشر تک بعدی یا چندبعدی بودند، اما انقلاب فضای مجازی در همه ابعاد زندگی بشر اعم از ملی، بین المللی، خانوادگی و فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی نفوذ کرده است. با عنایت به اینکه عصر ما عصر فناوری اطلاعات است بنابراین هر کسی که کنترل و تسلط بیشتری در زمینه تولید، ذخیره سازی، تبادل، پردازش، تحلیل، کنترل و مدیریت اطلاعات داشته باشد موفق تر بوده و در مقابل، جامعه ای که تبادل، پردازش و تحلیل اطلاعاتش دست بیگانگان باشد، جامعه ای ضعیف است .

وی تصریح کرد: ما شاید از جهت زیرساختی و توان تکنیکی نتوانیم به آمریکا و کشورهای پیشرفته برسیم، اما می توانیم از جهت تبادل اطلاعات و در اختیار گرفتن کنترل و مدیریت تحلیل اطلاعات خودمان ارتقا پیدا نماییم و از دیگران جلو بزنیم .

معاون دادستان کل کشور، با اشاره به اینکه کتاب «جرائم سایبر» را ترجمه کرده ام، اظهار داشت: این کتاب تحلیلی است و نویسنده آن تعبیر بسیار زیبایی درباره اطلاعات دارد و می گوید «همانگونه که در عصر کشاورزی گندم و سایر محصولات کالای استراتژیک محسوب می شد، در عصر صنعت هم تکنولوژی در کنار فولاد و سایر فلزات همین نقش را داشت، اما در عصر اطلاعات هر کسی که بتواند اطلاعات بیشتری را در اختیار بگیرد و دست برتری در زمینه ذخیره سازی، پردازش و مدیریت اطلاعات داشته باشند، قدرتمندتر است».

اطلاعات راهبردی ترین کالای عصر حاضر است

خرم آبادی اطلاعات را راهبردی ترین کالای عصر حاضر دانست و اظهار نمود: در این عصر اگر ملتی بر فضای مجازی خودش کنترل و حاکمیت نداشته باشد و مدیریت اطلاعاتش در دست بیگانگان باشد، مانند این است که حاکمیت کشورش را به بیگانگان واگذار کرده است .

وی شبکه های اجتماعی را ابزارهای تبادل اطلاعات دانست و افزود: زمانی که یک شبکه اجتماعی در اختیار یک ملت است، هر کسی که سرورهای این شبکه ها را داشته باشد، در واقع به اطلاعات کلان (Big Data) آن ملت دسترسی پیدا کرده و می تواند آن مردم را مدیریت کند .

معاون دادستان کل کشور، با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در مسئله فضای مجازی بر شبکه ملی اطلاعات تاکید فرمودند، عنوان کرد: شماری از کشورها با تولید شبکه ملی اطلاعات ضمن رعایت خطوط قرمز خود و کنترل صحیح فضای مجازی، از اینترنت برای تامین منافعشان بهره می گیرند بنابراین رهبر انقلاب خواهان استفاده همه مردم از منافع فضای مجازی می باشند و فرمودند «اداره فضای مجازی کشور نیازمند حرکتی انقلابی است».

خرم آبادی، با اشاره به اینکه شبکه های اجتماعی می تواند منافع بسیار زیادی برای کشور داشته باشد، خاطرنشان کرد: یکی از فرصت های شبکه های اجتماعی این است که می تواند در شفاف سازی مسائل کشور نقشی مانند قوه مقننه و قوه قضاییه داشته باشد و نظارت همگانی مردم بر حاکمیت و مردم بر مردم را بر عهده بگیرد. همینطور شبکه های اجتماعی سبب می شود مردم به راحتی با هم تبادل اطلاعات داشته باشند و در کسری از ثانیه از مهمترین و ریزترین مسائل جامعه اطلاع پیدا کنند .

با موضوعی تحت عنوان «اعتیاد به اینترنت و شبکه های اجتماعی» مواجه هستیم

وی جامعه پیشرو را جامعه ای دانست که دانش و اطلاعاتش بیشتر باشد و افزود: شبکه های اجتماعی در عین حال می تواند هم از جهت فردی و هم از جهت اجتماعی بسیار مضر باشد. از جهت فردی با موضوعی تحت عنوان «اعتیاد به اینترنت و شبکه های اجتماعی» مواجه هستیم که از جانب روان شناسان و جامعه شناسان مطرح می شود. در واقع اگر استفاده درست از این فضا نداشته باشیم و برای میزان گذراندن وقت زندگی خود در شبکه های اجتماعی برنامه ریزی نکنیم، می تواند زندگی را مختل کند و به تولید و دانش لطمه بزند .

درست استفاده کردن از فضای مجازی می تواند یک ملت را به اوج برساند

معاون دادستان کل کشور، با اشاره به بیانات رهبر انقلاب درباره مزایا و معایب فضای مجازی، اضافه کرد: درست استفاده کردن از فضای مجازی می تواند یک ملت را به اوج برساند و در مقابل، آن ملت را ضعیف کند بنابراین باید تهدیدات فضای مجازی را در کنار فرصت های آن ببینیم و برنامه ریزی فردی و اجتماعی داشته باشیم. بایستی در مدارس و دانشگاه های ما چند واحد درسی به آموزش فضای مجازی و نحوه استفاده کردن از آن اختصاص داشته باشد .

خرم آبادی، با اشاره به اینکه شبکه های اجتماعی می توانند روابط خانوادگی را تحکیم کنند، متذکر شد: گاهی اعضای خانواده آنقدر سرگرم شبکه های اجتماعی داخل گوشی های تلفن همراه خود هستند که در طول روز همدیگر را نمی بینند. ما در دادگستری شاهد بودیم که بنیان خیلی از خانواده ها با همین اعتیاد به شبکه های اجتماعی و بازی های اینترنتی از هم پاشیده است .

وی فرصت یا تهدید بودن فضای مجازی را وابسته به نحوه برنامه ریزی ما در جامعه دانست و عنوان کرد: خانواده ها، دانشمندان، اساتید دانشگاهی و معلمان نباید به سادگی از کنار این مسئله بگذرند. متاسفانه در کشور ما تهدیدات فضای مجازی بیشتر از فرصت های آن است، چونکه بعنوان یک کالای وارداتی بدون برنامه ریزی وارد خانواده ها شده و از شبکه های اجتماعی خارجی شروع کردیم. امروز گوگل و فیس بوک بیش از ۸۰ درصد فضای مجازی کشورها را در اختیار دارند بنابراین از وزارت علوم، آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی و حوزه های علمیه می خواهیم از این مسئله غفلت نکنند .

دشمن با تهاجم فرهنگی سبک زندگی ما را تغییر داده است

معاون دادستان کل کشور، با ابراز تاسف از اینکه به مقوله فضای مجازی بعنوان یک مسئله حاشیه ای نگاه می کنیم، اضافه کرد: با عنایت به فرمایش رهبر انقلاب، برخی فضای مجازی همه وجودشان را در بر گرفته است و ما بعنوان دستگاه قضایی، شاهد از هم پاشیدن خانواده ها هستیم. همینطور با سوء استفاده از فضای مجازی، خیلی از مردم اموال خویش را از دست می دهند و برخی هتک حیثیت می شوند، گاهی هم اطلاعات کشور در اختیار بیگانگان قرار می گیرد. امروز دشمن با تهاجم فرهنگی سبک زندگی ما را تغییر داده و جوانان ما روز به روز بیشتر به جرائم روی می آوردند .

عدم بهره گیری از فضای مجازی کمال بی عقلی است

خرم آبادی، تعبیر رهبر انقلاب از فضای مجازی بعنوان «قتلگاه جوانان» را به مفهوم مخالفت ایشان با این فضا ندانست و خاطرنشان کرد: برنامه ریزی نکردن و استفاده غلط کردن از فضایی که کنترلش را به دست دشمن داده ایم، سبب شده تبدیل به قتلگاه جوانان شود. البته عدم بهره گیری از فضای مجازی کمال بی عقلی است .

کسی را نمی شناسم که همانند مقام معظم رهبری به ابعاد مختلف فضای مجازی آگاه باشد

وی با اشاره به اینکه فضای مجازی ما در اختیار بیگانگان قرار گرفته است، تصریح کرد: یک جوان یهودی ساکن روسیه تلگرام را تولید کرد تا ضد دولت روسیه اقدام نماید، اما متاسفانه اغلب مردم ما تلگرام و اینستاگرام دارند. همینطور اطلاعات کشور توسط وی.چت به شرکت های تجاری فروخته می شد بنابراین وی.چت را به امید تقویت شبکه های اجتماعی داخلی فیلتر کردیم، اما شاهد بودیم که بعضی از مسئولان استفاده از شبکه های اجتماعی بیگانه را افتخار می دانستند .

معاون دادستان کل کشور، رساله دکترای خویش را در زمینه جرائم فناوری اطلاعات دانست و عنوان کرد: ۱۴ سال است که صرفا روی فضای مجازی و حقوق فضای مجازی کار می کنم و بنابراین هیچ کسی را ندیدم که همانند مقام معظم رهبری به ابعاد مختلف فضای مجازی آگاه باشد. ایشان تاکید فرمودند که کنترل این وسیله را به دست دشمن ندهیم .

نباید فضای مجازی به ابزار نفوذ و سلطه فرهنگی دشمنان مبدل گردد

خرم آبادی خاطرنشان کرد: زیرساخت های مخابراتی برای ماست، اما پاول دوروف ۲۸ ساله با نوشتن چند نرم افزار مردم ما را وادار به تبادل اطلاعات در بستر ارتباطی تلگرام کرده که یکی از تبعات آن، تهدیدات امنیتی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و مشکل کشف نشدن جرائم است. البته این تهدیدات ناشی از شبکه های اجتماعی نیست، بلکه از واگذاری کنترل شبکه های اجتماعی مملکت به بیگانگان نشات می گیرد. با عنایت به فرمایشات رهبری، دشمن در بستر فضای مجازی با تولید و ترویج شبهات و همینطور تولید محتوای ضد عفت و حیا به دنبال انحراف جوانان مومن و دریدن پرده های حیاست و هر روز بهمنی از مسائل ضد ارزشی و مخالف منافع ملی بر ذهن جامعه ما فرود می آید و بنابراین نباید این فضای غیر قابل کنترل و غیر منضبط در اختیار دشمن رها شود تا به ابزار نفوذ و سلطه فرهنگی آنان مبدل گردد .

وی با اشاره به اینکه بیگانگان نباید رادیو، تلویزیون و اینترنت ما را در اختیار داشته باشد، اظهار نمود: یکی دیگر از تهدیدات فضای مجازی، نقض حریم خصوصی آحاد ملت است؛ در حالیکه برپایه فتوای رهبر انقلاب، کسی حق ندارد وارد حریم خصوصی افراد شود. ما در دستگاه قضایی جز در مواردی که صراحتا جرم ارتکاب پیدا می کند هیچگاه به خودمان اجازه نمی دهیم حریم خصوصی افراد را نقض نماییم، اما بیگانگان از همه اطلاعات مردم برای سرویس های جاسوسی و موسسات اقتصادی، امنیتی و اجتماعی بهره برداری می کنند .

خارج شدن اطلاعات از کشور، بزرگترین ضربه برای یک ملت است

معاون دادستان کل کشور خارج شدن اطلاعات از کشور را بزرگترین ضربه برای یک ملت دانست و عنوان کرد: هزینه هایی که برای بارگیری و بارگذاری اطلاعات در شبکه های اجتماعی خارجی پرداخت می کنیم، کمترین اثر اقتصادی می باشد، اما آسیب های امنیتی فراوانی دارد. در واقع اهمیت اطلاعات یک کشور به اندازه اهمیت انبارهای مهمات و آمار تسلیحات جنگی آن کشور است. ما اجازه نمی دهیم دشمن از مسائل دفاعی ما آگاهی پیدا کند، اما امروز شبکه های اجتماعی در همه ابعاد زندگی ما هستند و همه مسائل مهم کشور در این شبکه ها بازخورد دارد و دشمن به راحتی نتیجه اقدامات ضد امنیتی اش را می بیند. یک نسخه از اطلاعات ما در تلگرام در مرکزی در آمریکا و یک نسخه در مرکزی در اسرائیل ذخیره می شود که دشمن سرسخت ما هستند. بعنوان ناظر بر حسن اجرای قوانین می بینیم که قوانین کشور در فضای مجازی لگدمال می شود و بنابراین می خواهیم با فیلتر کردن شبکه های اجتماعی، منبع جاسوسی دشمن را که به مجانی در اختیار دارد، ببندیم .

وی خواهان برخورد غیر سیاسی با فضای مجازی شد و تصریح کرد: دشمن با تحلیل اطلاعات (Data Mining) همه چیز را درباره کشور ما به دست می آورد بنابراین باید اطلاعاتی که مربوط به کشور است، در داخل کشور نگهداری شود. از ابتدا تا انتهای حمله تروریستی سال قبل به مجلس شورای اسلامی با استفاده از تلگرام هماهنگ شده بود؛ در حالیکه ما بر شبکه های اجتماعی داخلی در موارد ارتکاب جرم کنترل و نظارت داریم و شبکه های مخابراتی را به یک سری کلمات حساس کردیم تا در مقابل نقض امنیت، عکس العمل به موقع نشان دهیم، اما سرورهای شبکه های اجتماعی بیگانه در اختیار ما نیست و بنابراین اقدام تروریستی سال قبل به وقوع پیوست .

خرم آبادی، مدیریت افکار عمومی را یکی دیگر از تهدیدات فضای مجازی دانست و اضافه کرد: در فتنه دی ماه ۹۶ با استفاده از فضای مجازی، ۸۶ شهر ما را به آتش کشیدند، در حالیکه مردم مطالبات اقتصادی به حق داشتند و هنوز با مشکلات دست به گریبان هستند، اما این مطالبات تبدیل به شورش و اغتشاش شد و مجبور بودیم همه شبکه های اجتماعی را فیلتر نماییم. امروز هجمه ای که توسط شبکه های اجتماعی برای بی اعتماد کردن مردم نسبت به حاکمیت، ارکان نظام و مسئولان و ناکارآمد جلوه دادن جمهوری اسلامی به راه افتاده، بر کسی پوشیده نیست .

دشمن می خواهد در چهلمین سال پیروزی انقلاب، نظام را ناکارآمد جلوه دهد و مردم را ناامید کند

وی خاطرنشان کرد: کسی که در داخل خاک ایران است، خودش را مقید به رعایت قوانین می داند، اما افراد در تلگرام و اینستاگرام خویش را تابع قوانین نظام نمی دانند. دشمن می خواهد در چهلمین سال پیروزی انقلاب، نظام را ناکارآمد جلوه دهد و مردم را ناامید کند بنابراین با استفاده از فضای مجازی ورود کرده و هجمه هایشان بی تاثیر نیست، اما به کوری چشم دشمن جشن چهل سالگی انقلاب را باشکوه تر از گذشته برگزار خواهیم کرد .

معاون دادستان کل کشور، فیلترینگ را به مثابه اعمال قوانین جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی دانست و تصریح کرد: نباید این فضا در اختیار عده ای قرار بگیرد که قصد خراب کردن دارند .

خرم آبادی، با اشاره به اینکه جنگ نرم بر روی دستگاه محاسباتی ما تغییر تولید می کند، متذکر شد: مقام معظم رهبری فرمودند «نگذارید دستگاه محاسباتی مسئولان تغییر پیدا کند». امروز آمریکا بودجه کلانی را در سه بخش برای جنگ نرم ضد نظام اختصاص داده که ۲۰ درصد آن برای تغییر فکر مسئولان، ۲۰ درصد دیگر برای تغییر اندیشه نخبگان جامعه و مابقی برای مردم است .

جنگ امروز، جنگ اندیشه است

وی جنگ امروز را جنگ اندیشه دانست و افزود: اگر دشمن بتواند کاری کند که جوان ما، مسئول ما و کارمند ما همان چیزی را بگوید که او می خواهد، همه نیروی دشمن می شوند. در این راستا دشمن از تکنیک تبلیغی «دیدن» و «شنیدن» استفاده می کند که به تعبیر رهبری، مانند بهمنی از اطلاعات بر روی مردم می ریزد. از آنجایی که اختیار شبکه های اجتماعی در دست دشمن است، مردم تفاوت خبرهای درست و غلط را نمی دانند و بنابراین در ذهن مردم گاهی شهید به جای قاتل و قاتل به جای شهید جلوه می کند .

معاون دادستان کل کشور، با اشاره به حضور خود در چندین اجلاس بین المللی حقوقی، عنوان کرد: هیچ کشوری اجازه نخواهد داد دشمن آزادانه در داخل خاک کشورش همه چیز را مورد هجمه قرار دهد. پیش از فیلتر تلگرام حدود ۵ میلیون نفر عضو شبکه های اجتماعی داخلی بودند و خوشبختانه اکنون مجموع کاربران ما به ۲۹ میلیون نفر رسیده است بنابراین از دولت می خواهیم در جهت اجرای منویات مقام معظم رهبری درمورد فضای مجازی گام بردارد، چونکه این مملکت راحت به دست ما نرسیده و هر روز شهید مدافع حرم و مدافع امنیت داریم .

ایجاد مرکز «واکنش سریع نسبت به تهدیدات فضای مجازی» در گیلان

خرم آبادی، با اشاره به اینکه در گیلان مرکزی تحت عنوان «واکنش سریع نسبت به تهدیدات فضای مجازی» بوجود آمده است، اظهار نمود: نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران تحت نظارت دادستان استان انجام وظیفه می کنند بنابراین اقدامات دولتی و حاکمیتی کافی نیست و دست نیاز به سمت نخبگان جامعه دراز می کنیم تا با هر وسیله ای به رونق و پیشرفت شبکه های اجتماعی داخلی کمک کنند، چونکه اگر شبکه های اجتماعی داخلی پا بگیرد، فرصت های فضای مجازی چندین برابر شده و از تهدیدهای آن کاسته می شود .

وی با اشاره به فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب، خاطرنشان کرد: دشمن هیچ غلطی نمی تواند بکند و آرزوی خودش در خصوص اینکه می تواند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را نابود کند، به گور خواهد برد. شهدایی که از همه وجودشان در مرزهای ما چه در دوران انقلاب و دفاع مقدس و چه در دفاع از حرم گذشتند، دشمن را به زانو درآورده اند؛ تا جایی که همه دنیا منتظر مذاکره با جمهوری اسلامی بودند و این قدرت ما را نشان می دهد .