Rate this post

به گزارش عاشق وب، در جلسه ای با حضور معاونان وزارت ارتباطات و وزارت صمت زمینه حضور گسترده تر بخش خصوصی در پروژه های ملی بخصوص پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها بررسی گردید.

به گزارش عاشق وب به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، جلسه بررسی مشکلات تولیدکنندگان تجهیزات مخابراتی و ارتباطی برای حضور فعال تر و گسترده تر در پروژه های ملی بخصوص پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها برگزار گردید.
این جلسه که به دعوت معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، میثم عابدی، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات؛ سید محمد رضوی زاده، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ سید محمد موسوی، معاون صنایع ماشین آلات و تجهیزات وزارت صمت؛ حسین ریاضی، رئیس هیئت مدیره سندیکای مخابرات و فعالان حوزه تولید تجهیزات مخابراتی و ارتباطی حضور داشتند.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات در تشریح علل برگزاری این جلسه با تکیه بر این که همچون اصول ما در ارتباط با برنامه های توسعه ای وزارت ارتباطات، استفاده حداکثری از صنایع و تولیدات داخلی است اظهار داشت: هم اکنون مهم ترین و بزرگترین پروژه ای که در وزارت ارتباطات دنبال می شود، پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارهاست که در این پروژه بزرگ، اپراتورها نیاز گسترده ای به تجهیزات پسیو و اکتیو دارند.
انصاری افزود: با این وجود بررسی های ما نشان داده است که در راه حرکت سریع تر چرخ صنعت مخابراتی و ارتباطی موانعی وجود دارد که حل آن نیازمند همراهی همه دستگاه ها بخصوص در وزارت صمت، بانک مرکزی برای تأمین ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه و گمرک برای ترخیص بموقع کالاهای وارداتی است.
معاون وزارت ارتباطات خاطرنشان کرد: بدین منظور امروز از آقای موسوی معاون محترم وزارت صمت دعوت کردیم که در این نشست حضور پیدا کنند تا درخواست ها و دغدغه های فعالان بخش و نمایندگان سندیکا را بشنوند تا بتوانیم به راهکارهای مناسب در این حوزه دست یابیم.
وی ضمن اشاره به برگزاری این جلسه فورا پس از نمایشگاه تلکام، اضافه کرد: در نمایشگاه تلکام، تولیدکنندگان تجهیزات مخابراتی و ارتباطی در دیدار با معاون وزیر صمت، بخشی از مشکلات خویش را مطرح نمودند و امروز مقرر است این مشکلات جامع تر بیان شود تا به یک جمع بندی و عرضه راهکار مناسب دست یابیم.
انصاری در خاتمه تصریح کرد: به هر حال برای کنار زدن موانع و مشکلات پیش روی تولیدکنندگان تجهیزات مخابراتی و ارتباطی باید تصمیمات ملی گرفته شود و امیدواریم با همراهی دستگاههای متولی مثل وزارت صمت، بانک مرکزی، گمرک و وزارت ارتباطات زمینه برای حضور فعال تر و گسترده تر بخش خصوصی در پروژه های ملی بخصوص پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها فراهم گردد.
در ادامه این جلسه نماینده ای از سندیکای صنعت مخابرات در گزارشی، عمده مشکلات تولیدکنندگان را شرح داد که در بخشی از این گزارش مهم ترین چالش این صنعت، درآمدهای ریالی و هزینه های دلاری عنوان شد.
نقش مهم تولیدکنندگان در پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها و ایجاد شفافیت در زمینه نیازمندی های اپراتورها در این پروژه به منظور ایجاد آمادگی برای تأمین این نیازمندی ها از دیگر مواردی بود که در این گزارش به آن اشاره شد.
نماینده سندیکای مخابرات همینطور بزرگترین چالش تولیدکنندگان تجهیزات مخابراتی و ارتباطی را تأخیر در تأیید تخصیص ارز، حواله ارز توسط بانک ها، ترخیص مواد اولیه از گمرک و از تأخیر در پرداخت اپراتورها عنوان نمود.
در پایان هم درخواست هایی همچون حضور نمایندگان سندیکا در جلسات برنامه ریزی اپراتورها، اعلام صریح و دقیق برنامه های جاری و آتی اپراتورها، انعقاد قراردادهای بزرگ و تجمیعی به منظور توجیه پذیر کردن یا اقتصادی شدن تولید، اصلاح قراردادها و ایجاد کمیته مشترک سندیکا با وزارت ارتباطات بعنوان نظارت عنوان شد.
در ادامه این جلسه هم معاون وزیر صنعت و معاونان وزیر ارتباطات به بیان نقطه نظرات خود با هدف ریشه یابی و گره گشایی از مشکلات تولیدکنندگان تجهیزات مخابراتی و ارتباطی پرداختند.

منبع: