Rate this post

به گزارش عاشق وب، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اظهار داشت: حدود چند ماه آینده عرضه خدمات ماهواره ای به مشترکین توسط اپراتور یاه کلیک شروع می شود.

امیر لاجوردی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به جزئیات عرضه خدمات اینترنت ماهواره ای در ایران با توجه به عقد قرارداد جدید اظهار داشت: مقررات حاکم بر حقوق سرزمینی ارائه خدمات ماهواره ای در جمهوری اسلامی ایران برپایه مصوبه شماره ۵ جلسه ۳۰۳ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تعیین شده است.
رییس رگولاتوری اضافه کرد: این مقررات به منظور تأمین ارتباطات مطمئن مشترکین از راه ماهواره به صورت مقرون به صرفه، پایدار و مورد اطمینان تحت شرایط فنی و تجاری مطلوب تدوین شده و همینطور مستلزم دریافت مجوز و رعایت قوانین و مقررات کشور، رعایت معیارهای فنی و کیفی لازم در این خصوص، سامان‏دهی ارائه خدمات ماهواره ای توسط دارندگان مجوز تاسیس و بهره برداری از شبکه ماهوارهای خارجی و تأمین نیاز زیرساخت ارتباطی کشور در کنار زیرساختهای موجود بخصوص افزایش توسعه ارتباطات با تشکیل زیرساخت فضایی در مناطق نیازمند است.
وی با اشاره به اینکه این اپراتور بر مبنای درخواست خود، مبادرت به دریافت مجوز از رگولاتوری کرده است، اظهار داشت: از همین رو سایر اپراتورهای ماهواره ای هم می توانند در این خصوص اقدام نمایند.
رییس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در رابطه با زمان عرضه خدمات عنوان کرد: انتظار می رود تا حدود چند ماه آینده عرضه خدمات ماهواره ای به مشترکین توسط اپراتور یاه کلیک در ایران آغاز شود.
وی ضمن اشاره به هدف از عرضه این سرویس در کشور اضافه کرد: خدمات ماهواره ای در جمهوری اسلامی با هدف تقویت و توسعه زیرساخت ارتباطی کشور به خصوص در مناطق صعب العبور و عرضه سرویس مقرون به صرفه و باکیفیت در مناطق روستایی و دور افتاده، بعنوان یکی از کاربردهای اصلی اینترنت ماهواره ای صورت می گیرد که با اعطای این مجوز این امکان فراهم خواهد شد.
لاجوردی اضافه کرد: همینطور ارائه خدمات ارتباطی در شرایط بحران هم همچون کاربردهای ارائه شده توسط اپراتور اینترنت ماهواره ای است. به گزارش عاشق وب به نقل از مهر، با توجه به سیاست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که تعامل با شرکتهای بین المللی عرضه دهنده خدمات ارتباطی که قواعد سرزمینی کشورمان را به رسمیت می شناسند را در اولویت دیپلماسی خود قرار داده است و بعد از ماه ها مذاکره با اپراتور خدمات اینترنت ماهواره ای یاه کلیک (YahClick) وابسته به شرکت یاه ست (YahSAT)، این شرکت جمعه ۲۴ آذر در محل سرکنسولگری ایران در شهر دوبی و با حضور قائم مقام وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، سرکنسول ایران، مشاور وزیر ارتباطات در امور بین الملل، معاون راهبردی و توسعه بازار رگولاتوری و برخی از مدیران ارشد سازمان، رسماً قواعد سرزمینی (Landing Right) مصوب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات کشور را پذیرفت. با امضای این سند توسط اپراتور یاه ست و بعد از طی مراحل اداری مربوطه، پروانه فعالیت در ایران برای عرضه خدمات اینترنت ماهواره ای به این شرکت اعطا خواهد شد.

منبع: