Rate this post

به گزارش عاشق وب، رییس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: قرارداد ساخت نخستین منظومه ماهواره ای ایرانی با هدف ارائه خدمات اینترنت اشیا باریک باند، بین سازمان فضایی و یک کنسرسیوم داخلی به امضا رسید.

حسن سالاریه در گفت و گو با خبرنگار مهر درباب آخرین وضعیت منظومه ماهواره شهید سلیمانی اظهار داشت: سازمان فضایی ایران در امتداد ارائه خدمات فضاپایه در عرصه ارتباطات به ویژه اینترنت اشیا، مشخصات فنی نخستین منظومه ماهواره ای مخابراتی باند باریک را که به نام شهید والا مقام حاج قاسم سلیمانی نامگذاری شده است را تعیین و سپس با هدف تقویت بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان حوزه فضایی، مناقصه واگذاری این پروژه را برگزار کرد.
وی اضافه کرد: با انجام پروسه مرحله اول مناقصه این پروژه مهم، ابتدا شرکتها و کنسرسیوم های متقاضی واجد شرایط، شناسایی و سپس با انجام مرحله دوم مناقصه برنده مناقصه که کنسرسیومی متشکل از شرکت های خصوصی و دولتی است، برگزیده شد.
سالاریه افزود: قرارداد منظومه ماهواره شهید سلیمانی با هدف جمع آوری داده از ایستگاه سطح زمین منعقد، امضا و ابلاغ گردیده است و هم اکنون با تعیین مجری و همین طور انجام اقدامات مربوطه قرارداد طراحی، ساخت، پرتاب، آزمون و تحویل در مدار منظومه مخابراتی اینترنت اشیا (iot) میان سازمان فضایی ایران و کنسرسیوم داخلی منعقد و پروسه طراحی و ساخت توسط مجری پروژه شروع شده است.
وی به زمان پرتاب این منظومه اشاره نمود و اضافه کرد: این منظومه به مرور تکمیل می شود و به سبب وجود ماهواره های زیاد و پرتاب های متعدد، بازه زمانی پرتاب این پروژه حدود دو سال است به این منظور که نخستین پروژه منظومه ماهواره ای مخابراتی تا دو سال آینده در مدار زمین قرار می گیرد.
سالاریه در ادامه به خدمات منظومه ماهواره شهید سلیمانی و افزایش قابلیت های ماهواره اشاره نمود و اظهار داشت: خدمات این منظومه، درحال حاضر خدمات اینترنت اشیا باریک باند است یعنی بیشتر جمع آوری داده از حسگرهای سطح زمین و انتقال آن به یک ایستگاه مرجع که ایستگاه مرکزی است و در فازهای بعدی مقرر است که انشاالله تعداد و قابلیت های منظومه ماهواره شهید سلیمانی افزایش پیدا کند.
وی افزود: هم اکنون این منظومه پهنای باند مشخصی دارد که انشاالله در نمونه های جدیدتر ماهواره ها در ادامه کار، ساخته خواهند شد، پهنای باند افزایش می یابد یعنی ماهواره ها به محموله های جدیدتر و پیشرفته تری مجهز می شوند.
سالاریه در ادامه با اشاره به فاصله در ارتفاع قرار گرفتن این منظومه از زمین اظهار داشت: تمام منظومه های ماهواره ای باریک باند ما در ارتفاع لئو یا ارتفاع پایین قرار می گیرند.
وی در آخر اظهار داشت: منظومه مخابراتی شهید سلیمانی در حقیقت نخستین منظومه ماهواره ای ایران و جهان اسلام است که با تاکید بر توان داخلی تولید شده و خدمات بسیار خوبی را به دستگاه های دولتی، بخش خصوصی و مردم ارائه خواهدنمود.