به گزارش عاشق وب طبق اعلام معاون گمرک ایران، تابحال هیچ ابلاغیه ای از وزارت صمت در خصوص ممنوعیت واردات یا تغییر گروه کالایی گوشیهای آیفون به گمرک اعلام نشده است، بر این اساس فعلاً واردات این کالا به صورت تجاری و همراه مسافر ادامه دارد.

به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، گزارش های انتشار یافته از این حکایت دارد که گوشیهای آیفون به گروه ۲۷ منتقل شده و ثبت سفارش و تأمین ارز آن صورت نمی گیرد و به عبارتی ورود آن متوقف شده است. گرچه وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) به صورت رسمی در این رابطه اعلامی نداشته است ولی این که وضعیت واردات آیفون در گمرک چه تغییری کرده است، از عسگری- معاون امور گمرکی گمرک ایران- مورد پرسش قرار گرفت.

معاون امور گمرکی گمرک ایران، با اشاره به اینکه با وجود خبرهای انتشار یافته، هنوز هیچ ابلاغ و اعلام رسمی از جانب وزارت صمت در خصوص ممنوعیت واردات آیفون و یا تغییر گروه کالایی آن به گمرک نشده است، اظهار داشت: طبق تبصره ماده چهار قانون مقررات صادرات و واردات، کلیه بخشنامه ها و دستورالعمل های در ارتباط با صدور و ورود کالا منحصرا از راه وزارت صمت به سازمان های اجرایی اعلام می شود و همزمان باید به اطلاع عموم برسد، ازاین رو هر زمان که ابلاغی صورت بگیرد، گمرک هم طبق همان اقدام خواهد نمود.

عسگری افزود: بر این اساس تا هنگامی که ابلاغی در خصوص ممنوعیت صورت نگرفته، گمرک طبق روال گذشته عمل خواهد نمود و گوشیهای آیفون وارد شده که دارای ثبت سفارش بوده، تأمین ارز شده و مجوزهای لازم را دارند، ترخیص خواهد نمود.

وی در مورد این که در صورت تغییر گروه کالایی به گروه ۲۷، آیا ورود گوشی آیفون همراه مسافر هم محدود خواهد شد، خاطرنشان کرد که این مورد هم منوط به ابلاغ دستگاههای ذیربط به گمرک است ولی فعلاً ورود آیفون همراه مسافر مانند سایر گوشیها بلامانع است.

گفتنی است از مدتی پیش برخی نمایندگان مجلس برای ممنوعیت واردات گوشیهای لوکس همچون آیفون رایزنی های داشته و آنرا باعث خروج ارز عنوان کرده اند، این در شرایطی است که فعالان حوزه گوشیهای تلفن همراه موافقتی با این مورد نداشته و این ممنوعیت را با عنایت به شرایط تولید داخل و نیاز کاربران، چندان منطقی نمی دادند ضمن این که تابحال دستگاههای ذیربط دولتی رسما مخالفتی با ورود این برند گوشی اعلام نکرده اند.