عاشق وب: مرکز پروازهای فضایی ˮگادردˮ ناسا در حساب کاربری اینستاگرام خود تصویری ازطوفان گرد و غبار در چند کشور منتشر نمود.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، مرکز پروازهای فضایی “گادرد” ناسا با انتشار این تصویر نوشت: صفحه نمایش شما خاکی نیست، این تصویر گرد و غبار برخی مناطق است.
طوفان گرد و غبار قابل توجهی دریای عرب، مناطقی از عمان، پاکستان و ایران را فرا گرفته است. این تصویر توسط ماهواره “Suomi NPP” اداره ملی اقیانوسی و جوی ناسا ثبت شده است. این توده گرد و غبار دید و کیفیت هوا را در این مناطق کاهش داده است.
طوفان شن، طوفان گرد و غبار یا طوفان خاک، پدیده ای جوی است که در مناطق خشک و نیمه خشک رخ می دهد. در این پدیده بادی نیرومند ذرات ماسه را از سطح خشک زمین به هوا بلند می کند. این ذرات بسته به اندازه آنها تا مسافت های زیادی در هوا حرکت می کنند و در آخر به زمین فرو می افتند.
گرد و غبار از سه کشور مختلف برخاسته است، اما در نهایت به یک توده عظیم تبدیل گشته و بخش زیادی از دریای عرب را پوشانده است. بگفته دکتر “هیرن جتوا”(Hiren Jethva)، دانشمند مرکز پروازهای فضایی گادرد، اندازه توده گرد و غبار و همین طور مسیر غیرمعمول آن بسیار قابل توجه بوده است.

منبع: