به گزارش عاشق وب پایگاه خبری ˮاسپیسˮ منتخبی از تصاویر فضایی روزهای اخیر را منتشر نموده است.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، فضا یک مکان اعجاب انگیز است که هرچه در آن کاوش نماییم بیشتر به زیبایی های آن پی می بریم. تصاویر فضایی جذابی که به تازگی پربازدید بوده اند به شرح زیر است.

غروب مداری و هلال ماه

یکی از فضانوردان ساکن ایستگاه فضایی بین المللی در ششم دسامبر ۲۰۲۱ تصویری زیبا از این بخش از جو زمین را که هلال ماه هم در آن نمایان است، ثبت نمود. زمانی که این “تصویر رقومی”(digital image) گرفته شد، این آزمایشگاه درحال چرخش در ارتفاع حدود ۲۶۲ مایلی(۴۲۲ کیلومتری) بر فراز اقیانوس آرام در شرق نیوزیلند بود. “تصویر رقومی” یک تصویر آنالوگ تبدیل گشته به شکل عددی به منظور استفاده در کامپیوتر است. تصویر به نقاط ریزی به نام پیکسل تقسیم می شود. از این ارتفاع، دوربین فضانورد ساکن ایستگاه فضایی بین المللی می توانست تشعشعات نور خورشید را به روش های مختلفی ثبت کند. به قول ناسا نوارهای رنگی که در تصویر دیده می شوند متعلق به چهار لایه اول جو به نامهای تروپوسفر، استراتوسفر، مزوسفر و ترموسفر هستند.

تصویر ماهواره ای از نوریستر

ویرجینیا و مریلند به علت فرارسیدن نوریستر در اوایل این هفته تحت تأثیر برف سنگین قرار گرفتند. این تصویر از بارش برف توسط تابش سنج طیفی تصویربرداری با وضوح متوسط(Moderate-resolution Imaging Spectroradiometer) یا مُدیس(MODIS) ماهواره ترا ناسا گرفته شده است. نوریستر در مقیاس کلان به طوفان هایی اطلاق می شود که در امتداد ساحل شرقی ایالات متحده آمریکا و کانادا و غرب اقیانوس اطلس شمالی رخ می دهند. به علت این که این طوفان ها از سمت شمال شرق می آیند، به این نام معروف شده اند.

سحابی شعله

رصدخانه جنوبی اروپا(European Southern Observatory) اخیراً تصویر جدیدی از سحابی شعله(Flame Nebula) منتشر نموده است. صورت فلکی شکارچی در این تصویر جدید انتشار یافته توسط رصدخانه جنوبی اروپا(ESO) همانند صحنه هایی از یک نمایش آتش بازی تماشایی در تعطیلات و جشن سال نو به نظر می آید. شاید در ابتدا تصور کنید آتشی در فضا شعله ور شده است، اما جای نگرانی نیست؛ چون که این صورت فلکی نمادین نه درحال انفجار و نه درحال سوختن است و “آتشی” که در این تصویر می بینید، “سحابی شعله” صورت فلکی شکارچی و اطراف آن است که تصویرش در امواج رادیویی ثبت شده است.
این تصویر توسط تلسکوپ رادیویی APEX که توسط رصدخانه جنوبی اروپا اداره می شود، ثبت شده است. تصویر تازه پردازش شده از سحابی شعله که در آن تصویر سحابی های کوچک تری مانند سحابی سر اسب هم حضور دارند، بر مبنای مشاهداتی که “توماس استنکه”(Thomas Stanke)، ستاره شناس سابق رصدخانه جنوبی اروپا و تیمش چند سال پیش انجام دادند، بوجود آمده است. چون که آنها چند سال پیش برای آزمایش ابزار SuperCam که به تازگی در APEX نصب شده بود، جهت این تلسکوپ را به سمت صورت فلکی شکارچی تغییر دادند.
حال محققان نتیجه زحمات خویش را دیده اند و الان نتایج مطالعه خویش را در مجله “Astronomy & Astrophysics” منتشر نموده اند. صورت فلکی شکارچی یکی از معروف ترین مناطق آسمان است که ابرهای مولکولی غول پیکر و اجرام کیهانی وسیعی که عموما از هیدروژن تشکیل شده اند را در خود جای داده است و جایی است که ستارگان و سیارات جدید بسیاری در آن تشکیل می شوند. این ابرها در فاصله بین ۱۳۰۰ تا ۱۶۰۰ سال نوری از ما قرار دارند. این سحابی گسیلشی خوشه ای از ستاره های جوان را در مرکز خود جای داده است که این ستارگان جوان هم تشعشعات پرانرژی ساطع می کنند و سبب درخشش گازهای اطراف می شوند.
علاوه بر سحابی شعله و اطراف آن، “استنکه” و همکارانش توانستند طیف وسیعی از اجرام دیدنی دیگر مانند سحابی های بازتابی مسیه ۷۸ و NGC ۲۰۷۱ را هم مشاهده کنند. در اخترشناسی، سحابی بازتابی به ابر میان ستاره ای گفته می شود که نور ستاره یا ستارگان نزدیک خویش را منعکس می کند. این تیم حتی یک سحابی جدید کشف کردند. سحابی جدید همانند یک جسم کوچک که از نظر ظاهری حدودا دایره ای بود، به نظر می آید. اخترشناسان نام آنرا سحابی گاو (Cow Nebula) نهادند.

گذر “پارکر” از تاج خورشید

چندی قبل کاوشگر خورشیدی پارکر بعد از آنکه برای نخستین بار موفق به لمس تاج خورشید شده بود فیلمی از این گذر منتشر نمود که شش تصویر بالا بخش هایی از آن هستند. برای نخستین بار در تاریخ یک کاوشگر موفق به لمس تاج خورشید شد. پارکر وارد جو فوقانی خورشید معروف به “تاج خورشید” شد و این گام مهم در روز ۱۴ دسامبر در یک کنفرانس خبری در نشست پاییز اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا ۲۰۲۱ در نیواورلئان اعلام گردید. این کاوشگر با گذر از جو خورشید از ذرات و میدان های مغناطیسی آنجا نمونه برداری کرد. کاوشگر خورشیدی “پارکر” ناسا در سال ۲۰۱۸ با هدف مطالعه خورشید از نزدیک پرتاب شد و هر دفعه به هدف خود نزدیک و نزدیک تر شده و رکورد جدیدی را ثبت می کند. این کاوشگر از مجموعه ای از ابزارهای موجود برای مطالعه ذرات خورشیدی با انرژی بالا در جو خورشید برای درک بهتر منشا بادهای خورشیدی استفاده می نماید. “پارکر” در مجموع ۲۴ بار به تاج خورشیدی شیرجه خواهد زد.

کلاهک یخی شمالی در مریخ

مریخ نورد چینی ها به تازگی تصاویر جدیدی از سفر خود به سیاره سرخ ارسال کرده است. این تصویر، کلاهک یخی شمالی مریخ را که توسط مدارگرد تیان ون-۱ چین ثبت شده، نشان داده است. کاوشگر رباتیک تیان ون۱ در ژوئیه ۲۰۲۰ از مرکز پرتاب فضایی ون چانگ در استان هاینان پرتاب شد. تیان-ون ۱ در ماه فوریه سال قبل میلادی به مریخ رسید و در ماه مه، سطح شین حامل مریخ نورد ژورونگ روی یک ناحیه به نام “یوتوپیا پلانیتیا”(Utopia Planitia) که دشت وسیعی در نیمکره شمالی مریخ است، فرود آمد.

آزمایش چرخ های یک ماه نورد

به تازگی سطح نوردی که با مأموریت آرتمیس ۲ ناسا سال ۲۰۲۳ به ماه پرواز خواهد کرد، مورد آزمایش قرار گرفته است. محققان این آزمایش را انجام دادند تا مطمئن شوند چرخ های آن در خاک ماه گیر نخواهند کرد. باآنکه ناسا تجربه زیادی در ارسال مریخ نوردها به مریخ دارد اما ماه با گرانش بسیار کمترش، مکانی متفاوت بوده و همانند یک چالشی تازه است. مهندسان سازنده این کاوشگر که وایپر نام دارد با گروهی دیگر از محققان همکاری کردند تا مجموعه ای از آزمایش ها را انجام داده و شرایط ماه را شبیه سازی کنند. ماه نورد “وایپر” در نزدیکی لبه غربی دهانه نبیل قطب جنوب ماه فرود خواهد آمد. در آنجا وایپر به بررسی و جستجوی یخ آب و سایر مواد خواهد پرداخت تا اطلاعات بیشتر جدیدی از ماه در اختیار دانشمندان قرار دهد. “وایپر” در آنجا به دنبال یخ آب خواهد گشت. همینطور با استفاده از چهار ابزار علمی خود به جمع آوری نمونه ها و تجزیه و تحلیل خواهد پرداخت که به محققان ناسا کمک می نماید تا دریابند که آیا ماه دارای آب کافی برای انجام مأموریت های آینده است یا خیر. به قول ناسا، “وایپر” به اندازه یک خودروی حمل وسایل گلف است و تجهیزات مخصوصی دارد که توسط آنها می تواند آب زیر سطح ماه را شناسایی کند. هنگامی که “وایپر” وجود آب زیر ماه را تشخیص دهد، از مته مخصوص خود معروف به “تریدنت”(TRIDENT) برای حفاری و یافتن آب استفاده می نماید. تریدنت، مته ای به طول یک متر است که می تواند نمونه های مورد نیاز جهت بررسی را از دل خاک بیرون بیاورد.

آماده سازی موشک آریان ۶

بخش اصلی و مراحل بالایی موشک فوق سنگین “آریان ۶ “(Ariane ۶) در راه ارسال به پایگاه فضایی اروپا در کورو، گویان فرانسه و آماده شدن برای چند آزمایش پیش رو مانند آزمایش پرواز اولیه است که هم اکنون انتظار می رود این آزمایش ها در اواخر سال ۲۰۲۲ صورت گیرد. موشک آریان ۶ که از اوایل دهه ۲۰۱۰ درحال توسعه است جایگزین آریان ۵ که ۲۵ دسامبر ۲۰۲۱ تلسکوپ فضایی جیمز وب را به فضا پرتاب کرد، خواهد شد. تلسکوپ فضایی “جیمز وب” سوار بر موشک آریان ۵ به فضا پرتاب شد تا نسل جدیدی از مطالعات فضایی را رقم بزند.
“وب” بگونه ای طراحی شده است که می تواند کیهان را در نور فرو سرخ رصد کند. امواج فرو سرخ طول موج هایی هستند که ما آنها را به صورت گرما احساس می نماییم و ازاین رو ابزارهای “وب” باید بسیار سرد نگه داشته شوند تا بتوانند این امواج را دریافت نمایند. “وب” دارای یک محافظ خورشیدی پنج لایه است که از آن در مقابل تشعشعات خورشیدی و گرما محافظت می کند.
موشک جدید قادر خواهد بود محموله هایی تا وزن ۱۱.۵ متریک تن را به مدار زمین آهنگ و تا ۲۱.۵ تن را در مدار نزدیک زمین پرتاب کند. برای مقایسه، تلسکوپ فضایی جیمز وب، بزرگترین محموله ای که تابحال توسط آریان ۵ حمل شده است، ۶.۲ متریک تن وزن دارد.

منبع: