Rate this post

عاشق وب: یوروپل (پلیس اتحادیه اروپا) و همکارانش شبکه ای از خلافکاران سایبری که از سال ۲۰۱۹ عامل حملات باج افزاری به بالای ۱۸۰۰ قربانی در ۷۱ کشور بودند را هدف گرفتند.

به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، سازمان پلیس اتحادیه اروپا روز جمعه اعلام نمود ۱۲ نفر در عملیاتهایی که این هفته بعد از دو سال تحقیقات در اوکراین و سوییس انجام گرفت، هدف گرفته شدند. این سازمان اشاره نکرد آیا افراد مذکور دستگیر یا متهم شده اند.

این افراد نامبرده نشده شرکتهای بزرگ را هدف گرفته و فعالیت آنها را فلج می کردند. یکی از باج افزارهایی که این گروه استفاده می کرد، “لاکرگوگا” بود که در حمله مقابل شرکت آلومینیوم نروژی “نورسک هیدرو” در مارس سال ۲۰۱۹ استفاده شده بود. این حمله سایبری موجب شد “نورسک هیدرو” تولید کارخانه هایش در دو قاره را به مدت حدود یک هفته متوقف نماید و بیش از ۵۰ میلیون دلار به این شرکت ضرر زد.

سرویس تحقیقات جنایی ملی نروژ در اطلاعیه مطبوعاتی جداگانه ای اعلام نمود افراد هدف گرفته شده مسئول حمله به “نورسک هیدرو” بوده اند.

یوروپل اعلام نمود این هکرها همین طور از باج افزارهای “مگاکورتکس” و “دارما” و همین طور بدافزار “تریک بات” و افزارهایی نظیر “کوبالت استرایک” و “پاول شل ایمپایر” بهره برده اند تا شناسایی نشده و دسترسی بیشتری به شبکه های هک شده پیدا کنند. این خلافکاران سپس به مدت ماهها در سیستمهای رخنه شده شناسایی نشده می ماندند و به تحقیق درباره ضعفهای شبکه های فناوری اطلاعات می پرداختند تا در مرحله بعد با بهره گیری از باج افزار، به باج گیری و دریافت پول اقدام نمایند.

هنوز مشخص نیست این خلافکاران چه میزان پول بوسیله این حملات به دست آورده اند اما یوروپل اعلام نمود ۵۲ هزار دلار نقد و پنج خودروی لوکس را توقیف کرده است. یوروپل اعلام نمود بیشتر این مظنونان اهداف باارزشی محسوب می شوند برای اینکه در پرونده های مهم در زمینه های قضایی مختلف تحت تحقیقات قرار دارند. مظنونان هدف قرار گرفته همگی نقشهای مختلفی در سازمانهای خلافکار بسیار سازمان یافته داشتند.

سازمان پلیس اتحادیه اروپا اشاره کرد شماری از این افراد مظنون به پولشویی پولهایی هستند که بوسیله حملات باج افزاری دریافت کرده اند.

بر اساس گزارش تِک کرانچ، یوروپل اعلام نمود سازمانهای اجرائی قانون از کشورهای نروژ، فرانسه، انگلیس، سوییس، آلمان، اوکراین، هلند و آمریکا در عملیات اخیر مشارکت کردند و بیش از ۵۰ بازرس خارجی در اوکراین در ۲۶ اکتبر برای هدف گرفتن خلافکاران سایبری شرکت کردند.

منبع: