Rate this post

عاشق وب: رایزنی جهت راه اندازی مراکز داده مشترک و پلت فرم های منطقه ای از مهم ترین دستاوردهای سفر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به استانبول جهت شرکت در دوازدهمین اجلاس وزرای ارتباطات و حمل و نقل کشورهای درحال توسعه بود.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، دوازدهمین شورای ارتباطات و اطلاعات سازمان کشورهای درحال توسعه با حضور وزیران و نمایندگان بیش از ۵۵ کشور روز گذشته در استانبول ترکیه با حضور رجب طیب اردوغان- رئیس جمهوری ترکیه و حضور عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران بعنوان میهمان ویژه مراسم اختتامیه به انتها رسید.
عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در این اجلاس علاوه بر سخنرانی در روز نخست این اجلاس، رایزنی ها و دیدارهای دوجانبه مختلفی با همتایان خود داشت.
وزیر ارتباطات، در بدو ورود به فرودگاه استانبول، هدف از سفر خود به ترکیه را علاوه بر حضور در این اجلاس، نشست با همتایان کشورهای همسایه عنوان نمود و اظهار داشت: از مهم ترین سیاست های بین المللی دولت سیزدهم در عرصه بین المللی دیپلماسی اقتصادی می باشد و معرفی ظرفیت های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور و خصوصاً پلت فرم های ایرانی و شرکت های فناور این عرصه به کشورهای منطقه در دستور کار این سفر است.
زارع پور، بعنوان یکی از سخنرانان اصلی صحن علنی این جلسه نیز با تشریح پیشرفت ها و توانمندی های جمهوری اسلامی ایران در زمینهٔ ارتباطات و فناوری های اطلاعاتی، بر لزوم بهره گیری حداکثری از فناوری اطلاعات برای بهبود کیفیت زندگی بشر و نیز لزوم برنامه ریزی برای توسعه پلت فرم های منطقه ای تاکید کرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با وزرای ارتباطات کشورهای جمهوری آذربایجان و ترکیه اهمیت برنامه ریزی برای توسعه پلت فرم های منطقه ای و همین طور راه اندازی مراکز داده مشترک را مورد توجه قرار داد.
زارع پور بعد از دیدار و گفت و گو با رشاد نبی اف – وزیر ارتباطات و حمل و نقل جمهوری آذربایجان اظهار داشت: در این دیدار ابراز علاقه خودمان را درباره راه اندازی مراکز داده مشترک بین دو کشور اعلام کردیم، مراکزی که می تواند میزبان محتواها و خدمات بین المللی پرکاربرد باشد و برای کاربران هر دو کشور کیفیت کاربری بهتری را ایجاد نماید.
تبیین ظرفیت شرکت های فناور و پلت فرم های ایرانی و همگرایی دو کشور برای تعامل با پلت فرم های منطقه ای از دیگر مباحث مطرح شده در این دیدار دوجانبه بود. اعلام آمادگی پلت فرم های ایرانی برای ارائه خدمات در جمهوری آذربایجان از دیگر محورهای مورد بحث در این جلسه بود که با استقبال وزیر ارتباطات و حمل و نقل آذربایجان رو به رو شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با عادل کارا اسماعیل اغلو- وزیر ارتباطات و زیرساخت ترکیه نیز خواهان برنامه ریزی برای توسعه پلت فرم های منطقه ای و همین طور راه اندازی مراکز داده مشترک شد که این پیشنهادات نیز با استقبال همتای ترک مواجه گردید.
زارع پور همین طور در دیدار با داتوکو جعفر کوشاری- دبیرکل سازمان کشورهای درحال توسعه پیشنهاد تشکیل کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات این سازمان را به میزبانی ایران بیان کرد که با تایید و استقبال دبیرکل مواجه گردید.
بر این اساس این گزارش و با رایزنی های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه اجلاس دوازدهمین شورای ارتباطات و اطلاعات به زودی شاهد برنامه ریزی کشورهای منطقه برای توسعه پلت فرم های منطقه ای و همین طور راه اندازی مراکز داده مشترک خواهیم بود.

منبع: