نتایج یک پژوهش جدید نشان داده است که یک ابرسیاه چاله سبب خاموش شدن یک ستاره به شکلی عجیب می شود که نتیجه نهایی آن یک تصویر مسحورکننده است.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، سیاه چاله ها به مکیدن هر آنچه در مجاورت آنها است، مشهور هستند و ستاره ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اما در یک رصد جدید، بلعیدن یک ستاره در حال مرگ توسط یک سیاه چاله بزرگ تصویری حاصل کرده است که به سختی قابل چشم پوشی است.
پژوهشگران موسسه تحقیقات فضایی هلند موسوم به “SRON” در اطلاعیه ای درباره این پدیده نسبتاً جدید نوشتند: جاذبه شدید سیاه چاله آنچنان یک طرف از ستاره را به سمت خود می کشد که طرف دیگر ستاره از هم می پاشد. ستاره شناسان دوست دارند این روند را “اسپاگتی کردن”(spaghettification) بنامند، اما این رویداد در ادبیات علمی، “رویداد شکست کشندی”(Tidal Disruption Event) نام دارد.
مرگ ستاره ها همیشه خشونت آمیز است، اما مرگ اسپاگتی وار آنها چیز دیگری است. همانطور که ستاره به سمت سیاه چاله مکیده می شود، آوارها و بقایایی را که یک نوار نازک و طولانی را در دنباله آن می سازند، آزاد می کند که شبیه رشته های ماکارونی است، از همین رو ستاره شناسان از اصطلاح اسپاگتی استفاده می نمایند.
این نخستین باری است که ستاره شناسان شاهد این نوارهای اسپاگتی مانند هستند.
پژوهشگران هلندی این مطالعه می گویند: تا حالا مشهود بود که سیاه چاله ها می توانند یک دیسک از مواد تجمع یافته در اطراف خط مرکزی خود داشته باشند، اما خطوط جذب بالای قطب سیاه چاله نشان میدهد که یک رشته طولانی وجود دارد که مانند یک کلاف نخی چندین بار در اطراف سیاه چاله پیچیده شده است که همان مواد حاصل از فروپاشی یک ستاره تازه از هم پاشیده است.
یک فیلم شبیه سازی از این رویداد تولید شده است که نشان میدهد این پروسه چگونه بنظر می رسد و باید اعتراف کرد که دیدن آن مسحور کننده است. در این فیلم، گرانش فوق العاده سیاه چاله که سمت نزدیک ستاره به خودرا با شدت زیادی به سمت خود می کشد، به وضوح مشاهده می شود.
بنظر می رسد که سیاه چاله ابتدا ستاره را از هم فرو می پاشد و سپس تمام مواد آنرا به شکل یک رشته ماکارونی نازک و بلند می مکد.
این پدیده توسط “جیاکامو کانیزارو” نویسنده اصلی این مطالعه از موسسه SRON و دانشگاه “رادبود”(Radboud) رصد شد و اگر صحت نظریه های وی اثبات شود، نخستین باری خواهد بود که شاهد “اسپاگتی کردن” هستیم.
این مطالعه در مجله Monthly Notices of the Royal Astronomical Society انتشار یافته است.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4