عاشق وب: تعدادی از محققان دانشگاه کاتولیک ˮلونˮ و دانشگاه ˮاستنفوردˮ در مطالعه اخیرشان ۷۶ مکان ژنتیکی که با هم همپوشانی دارند و در شکل دادن صورت و مغز نقش دارند، شناسایی کرده اند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از سایتک دیلی، آنچه پژوهشگران در این مطالعه پیدا نکردند شواهدی در خصوص این است که همپوشانی ژنتیکی مذکور صفات شناختی-رفتاری یا خطر بیماری هایی مانند بیماری آلزایمر را نیز پیش بینی می کند.
“پیتر کلیز”(Peter Claes) از آزمایشگاه تصویربرداری دانشگاه کاتولیک لون و پروفسور”جوآنا ویسوکا”(Joanna Wysocka) از دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد گفتند: هم اکنون نشانه هایی از وجود ارتباط ژنتیکی بین شکل صورت و مغز ما وجود دارد. اما دانش ما در مورد این پیوند بر طبق تحقیقات ارگانیسم مدل و دانش بالینی از شرایط بسیار نادر بود. ما تصمیم گرفتیم تا پیوند ژنتیکی بین چهره و شکل مغز افراد را به شکل گسترده تر و در جمعیت بزرگ تر بررسی نماییم.
پژوهشگران گفتند، ما قبلا تصاویر سه بعدی از چهره ها را تجزیه و تحلیل کردیم و چندین نقطه داده روی این چهره ها را به اطلاعات ژنتیکی پیوند دادیم تا ارتباطات را پیدا نماییم. بدین سان پژوهشگران توانستند ژن های مختلفی را که صورت ما را شکل می دهند شناسایی کنند. در مطالعه اخیر با بررسی داده های قبلاً به دست آمده و همین طور بررسی داده های موجود در بانک اطلاعات پزشکی(Biobank) انگلیس و اسکن مغز ام آر آی ​​و اطلاعات ژنتیکی۲۰ هزار نفر آنها به نتایج جالبی رسیدند.

کلیز اظهار داشت: به جهت اینکه بتوانیم اسکن ام آر آی را تجزیه و تحلیل نماییم، باید مغز نشان داده شده در اسکن را اندازه می گرفتیم. تمرکز ویژه ما روی تغییرات سطح خارجی تا خورده مغز که “شکل گردویی” دارد، بود. سپس ما به بررسی و پیوند دادن داده های به دست آمده از تجزیه و تحلیل تصویر با اطلاعات ژنتیکی موجود پرداختیم. بدین سان ما ۴۷۲ مکان ژنومی را که بر شکل مغز ما تأثیر می گذارد، شناسایی کردیم. ۳۵۱ مورد از این مکان ها قبلاً گزارش نشده بودند. با کمال تعجب متوجه شدیم که قبلاً مشخص شده بود که ۷۶ مکان ژنومی پیش بینی کننده شکل مغز با شکل صورت ارتباط دارند. این امر پیوند ژنتیکی بین شکل صورت و مغز را به یک رابط معنادار تبدیل می کند.
این تیم همین طور شواهدی یافت که نشان میدهد سیگنال های ژنتیکی که هم بر شکل مغز و هم در شکل صورت تاثیر دارند در مناطقی از ژنوم که کارهای ژن را طی تکوین رویانی تنظیم می کنند، فراوان حضور دارند.
دکتر “ساهین نقوی” (Sahin Naqvi) از دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد که نخستین نویسنده این مطالعه است می گوید: ما یک رابطه ژنتیکی واضح بین چهره شخص و شکل مغز پیدا کردیم اما این همپوشانی تقریباً با خاصیت های رفتاری-شناختی آن فرد ارتباط ندارد.
کلیز اضافه کرد: نتایج ما تأیید می کند که هیچ مدرک ژنتیکی برای ارتباط بین چهره کسی و رفتار آن فرد وجود ندارد. بعنوان مثال تعدادی از افراد ادعا می کنند که می توانند تمایلات پرخاشگری در چهره افراد را با بهره گیری از هوش مصنوعی تشخیص دهند اما باید گفت چنین پروژه هایی نه فقط کاملاً غیراخلاقی اند، بلکه فاقد پایه علمی نیز هستند.

منبع: