در حالیکه دو کشور روسیه و چین در حال تبدیل شدن به شرکای فضایی هستند، روسیه در جدید ترین اقدام خود به مأموریت چین برای نمونه برداری از یک سیارک و مطالعه یک دنباله دار پیوسته است.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، چین یک فضاپیمای روسی را برای پرواز در یک مأموریت در آینده برای نمونه برداری از یک سیارک نزدیک به زمین و سپس بازدید از یک دنباله دار در کمربند اصلی سیارک ها برگزیده است.
چین می خواهد این مأموریت جاه طلبانه را در حدود سال ۲۰۲۴ آغاز کند. این کشور ابتدا نمونه هایی از یک سیارک کوچک در نزدیکی زمین معروف به “کاموئوالوا”(Kamo’oalewa) را جمع آوری می کند. سپس فضاپیما برای تحویل نمونه ها به زمین باز خواهد گشت و از جاذبه زمین برای ارسال یک فضاپیمای کوچک به سمت کمربند اصلی سیارک ها برای ملاقات و چرخیدن به دور دنباله دار ” ۱۳۳P/Elst–Pizarro” استفاده خواهد نمود.
روسیه با ابزارهای ساخته شده توسط انستیتوی تحقیقات فضایی آکادمی علوم روسیه به این مأموریت خواهد پیوست. این فضاپیما بعد از فراخوان سال ۲۰۱۹ برای عرضه درخواست توسط اداره ملی فضایی چین(CNSA) برای مأموریت ترکیبی بررسی سیارک و دنباله دار انتخاب گردید.
این فضاپیما که فعلاً “ژنگ هی”(ZhengHe) نام گرفته به نام یک کاوشگر مشهور نیروی دریایی چین در اوایل دهه ۱۴۰۰ میلادی نام گذاری شده است و تعداد زیادی از دوربین های تصویربرداری، چند طیفی و طیف سنج و همینطور یک رادار، یک مغناطیس سنج و محموله هایی را برای شناسایی طیف وسیعی از ذرات با خود حمل خواهد نمود. حالا بعضی از این محموله ها از موسسه تحقیقات فضایی روسیه تأمین می شود.
“اولگ وایزبرگ” فیزیکدان فضایی در انستیتوی تحقیقات فضایی روسیه و محققان ارشد این فضاپیما اظهار داشت: ما برای تقسیم ابزار با یک گروه از چین به توافق رسیده ایم. ابزارهای معروف به “آلتی من”(ULTIMAN) و “آلتی وومن”(ULTIWOMAN) یون ها و الکترون ها را تشخیص می دهند و یک ردیاب کوچک برای مطالعه نحوه تعامل پلاسمای باد خورشیدی با اجسام کوچک هم توسط طرف روسی تهیه می شود. این ابزارها هر اتمسفر و یونوسفر بالقوه نازک دنباله دار کمربند اصلی سیارک ها را اندازه گیری می کند و همینطور برهمکنش بین باد خورشیدی و این دو جرم کوچک را مطالعه می کند.
برپایه طرح اولیه این مأموریت، این مأموریت جاه طلبانه شاهد این خواهد بود که فضاپیما از چهار بازوی رباتیک برای فرود روی “Kamo’oalewa” استفاده خواهد نمود و خویش را روی سطح این سیاره میخ خواهد نمود تا مستحکم باقی بماند.
“ژانگ هی” علاوه بر حمل یک کپسول نمونه برداری که نمونه های این سیارک را به زمین منتقل می کند، همینطور یک نانومدارگرد و یک نانوفرودگر را برای سنجش از راه دور و اکتشاف زمینی دنباله دار “۱۳۳P” حمل می کند.
این فضاپیما از مواد منفجره برای آشکار کردن سطح زیرین این دنباله دار پیش از فرود نانوفرودگر استفاده خواهد نمود و از ابزارهای خود برای مطالعه ترکیب سطح زیرین این دنباله دار با اشتیاق به کشف آب و مواد فرار و بخار شدنی استفاده می نماید.
چین و روسیه سابقه همکاری طولانی در پروازهای فضایی دارند که به دهه ۱۹۵۰ میلادی برمی گردد؛ زمانی که اتحاد جماهیر شوروی از توسعه اولیه موشک های چینی پشتیبانی کرد. اخیراً در ماه مارس چین و روسیه تفاهمنامه ای در مورد ایجاد یک پروژه رباتیک مشترک در ماه امضا کردند. این “ایستگاه تحقیقاتی بین المللی ماه” متشکل از فرودهای سفینه های فضایی کوچک در قطب جنوب ماه خواهد بود، اما می تواند به سازه های بزرگتر و زیستگاه های نهایی خدمه گسترش یابد.
گفتنی است که روسیه بعنوان یکی از اعضای ایستگاه فضایی بین المللی، در پروژه “دروازه ماه” ناسا برای ایجاد یک ایستگاه مداری در مدار ماه مشارکت ندارد که این نشان دهنده تغییر در مشارکت و همکاری بین قدرت های اصلی فضایی است.

منبع: