عاشق وب: ناسا دو ویدئو از برخورد گرد و غبار مریخ به مریخ نورد و صدای حرکت چرخ های ˮاستقامتˮ منتشر نمود.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، مریخ نورد استقامت ناسا به آرامی در مریخ حرکت می کند اما حالا می توانیم صدای چرخش لاستیک های آن در خاک مریخ را از فاصله ۲۳۹ میلیون مایلی بشنویم. آژانس فضایی آمریکا نخستین ویدئو از صدای شش چرخ این مریخ نورد که در حال بررسی دهانه جزرو برای جستجوی نشانه های باستانی زندگی است، به اشتراک گذاشته است.
مریخ نورد استقامت که با نام “پرسی”(Percy) نیز شناخته می شود نخستین مواجهه خود با گرد و غبار عظیمی که از سمت چپ و راست به سمت بازوی رباتیک آن می وزد را به اشتراک گذاشت. در ویدیوئی کوتاه که به تیم پژوهشگران ناسا ارسال شده ابر گرد و غباری را در فاصله دور نشان میدهد.
مریخ نورد استقامت ۱۸ فوریه در مریخ فرود آمد و از آن زمان گالری تصاویر خیره کننده ای از دنیای مریخ، همراه با صدای باد و شلیک لیزر آن به اهداف را به اشتراک گذاشته است. با این وجود، تازه ترین صدای ضبط شده از مریخ به افرادی که آنرا می بینند این احساس را می دهد که گویی آنها نیز در آنجا همراه با این مریخ نورد حضور دارند و افراد می توانند صدای حرکت لاستیک ها و قطعات مکانیکی را در خاک مریخ بشنوند.

این صداها هفتم مارس توسط میکروفن ورود، در حال فرود و فرود(EDL) مریخ نورد استقامت ضبط شدند. میکروفن خارجی این مریخ نورد یکی از تجهیزات بی نظیر آنست و ناسا امیدوار است که بتواند توسط آن بینش و اطلاعات بیشتری درباره حیات مریخ به دست آورد.
“وندی ورما”(Vandi Verma) مهندس ارشد آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا اظهار داشت: دو کلیپ صوتی وجود دارد که یکی از آنها خام و دیگری تلفیق کوتاه تر صداها است. در ویدیو اولیه، صداهای فیلتر نشده حرکت مریخ نورد شنیده می شود. در کلیپ دوم، طیف وسیعی از صداهای حرکت چرخ های مریخ نورد هنگام بررسی ناحیه موردنظر پخش می شود.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

منبع: