به گزارش عاشق وب تعدادی از پژوهشگران دانشگاه کارولینای شمالی و دانشگاه ایالتی کلرادو گزارش دادند که حدودا یک سوم رودخانه های ایالات متحده طی ۳۴ سال گذشته تغییر رنگ داده اند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، مقاله ی این گروه در مجله Geophysical Research Letters انتشار یافته است. در این مقاله این گروه نتایج بررسی و مطالعه هزاران تصویر ماهواره ای گرفته شده از ایالات متحده را شرح می دهند.
سلامت رودخانه ها برای تعداد زیادی از افرادی که در ایالات متحده زندگی می کنند و همینطور مردم کشورهای دیگر بسیار مهم می باشد. با این وجود همانطور که نویسندگان این مقاله به آن اشاره کرده اند آب رودخانه ها به میزان کمی جهت بررسی آلودگی و مقدار رسوب مورد آزمایش قرارگرفته اند.
دانشمندان ۲۳۵ هزار تصویر ماهواره ای که در طول سالهای ۱۹۸۴ تا ۲۰۱۸ گرفته شده بود را مورد بررسی قرار دادند تا اطلاعات بیشتری درباره ی سلامت رودخانه های ایالات متحده به دست آورند. آنها این تصاویر گرفته شده از رودخانه هایی که حداقل ۶۰ متر پهنا دارند را مورد مقایسه قرار دادند. آنها از ۱۶ میلیون نمونه اندازه گیری که شامل ۱۰۸ کیلومتر رودخانه بود استفاده کردند.
محققان دریافتند که تقریباً یک سوم کل رودخانه های بزرگ در طول ۳۴ سال قبل تغییر رنگ داده اند. نیمی از این آمار رودخانه هایی را نشان داده است که عموما زرد رنگ هستند.
این مورد نشان دهنده ی آن است که این رودخانه ها به شدت از رسوبات پر شده اند. گروه دیگر سبز رنگ بودند که نشان دهنده ی وجود مقدار زیادی جلبک در آب است. فقط ۸٪ از تصاویر ماهواره ای رودخانه هایی را نشان می داد که عموما آبی بودند.
محققان می گویند که رنگ رودخانه ها الزاما شاخص مناسبی برای اندازه گیری سلامت رودخانه نیست. برای مثال افزایش رسوب می تواند در اثر افزایش بارندگی ها باشد از سوی دیگر سبز رنگ شدن رودخانه ها اغلب در اثر ورود روان آب کودهایی است که از مزارع و چمنزارها وارد آب می شود.
بر طبق تحقیقاتی که پیش از این انجام شده است کود موجود در رودخانه های ایالات متحده وارد اقیانوس ها می شود و این اتفاق سبب شکوفایی جلبکی(رشد بیش از اندازه جلبک ها) شده و این جلبک ها با مصرف اکسیژن سبب به وجود آمدن مناطق مرده ی اقیانوسی که مناطقی کم اکسیژن هستند می شوند.
دانشمندان خاطرنشان کردند که بیشتر تغییرات بوجود آمده تدریجی رخ داده اند و رنگ رودخانه ها در طول سال ها به آرامی تغییر کرده است و رنگ بعضی از آنها به میزان کمتری شبیه به رنگ طبیعی رودخانه است که دلیل آن آلودگی و یا مواد آلی حل شده در آب است.
دانشمندان همینطور دریافتند که رنگ رودخانه های مناطق شمالی و غربی معمولا از آبی به سبز تغییر می کند، درحالی که رودخانه های مناطق شرقی بیشتر زرد رنگ می شوند.

منبع: