Rate this post

به گزارش عاشق وب تیم تحقیقاتی تلسکوپ فضایی ˮهابلˮ( Hubble) به مناسبت تولد ۳۰ سالگی این تلسکوپ تصویر جدیدی از یک سحابی منتشر نمود که توسط هابل ثبت شده است.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، تلسکوپ فضایی هابل در تاریخ ۲۴ آوریل سال ۱۹۹۰ میلادی توسط شاتل دیسکاوری به فضا پرتاب شد و در تاریخ ۲۵ آوریل در مدار استقرار یافت.
نام این تلسکوپ از نام کیهان شناسی به نام “ادوین هابل” گرفته شد. باآنکه هابل نخستین تلسکوپ فضایی نبود ولی یکی از بزرگترین و پرکاربردترین ها به شمار می آید.
حال به مناسبت تولد ۳۰ سالگی این تلسکوپ، تصویر یک سحابی توسط هابل ثبت و انتشار یافته که منطقه ای بزرگ از ستاره ها را نشان داده است.
این تصویر دو سحابی “ان جی سی ۲۰۱۴”( NGC ۲۰۱۴ ) و “ان جی سی۲۰۲۰”( NGC ۲۰۲۰) را کنار هم نشان داده است.
هر دو این سحابی ها حدود ۱۶۳ هزار سال نوری از زمین فاصله دارند.
این سحابی ها بعنوان بخشی از کهکشان راه شیری هستند. گرچه که سحابی های “ان جی سی۲۰۱۴” و “ان جی سی۲۰۲۰” در تصویر هابل از یکدیگر جدا هستند، ولی در حقیقت بخشی از یک مجموعه غول پیکر تشکیل ستاره هستند.

هابل که حاصل همکاری مشترک “ناسا” و “آژانس فضایی اروپا” است، طی ۳۰ سال فعالیت پرارزش خود ۱.۴ میلیون رصد انجام داده و به تولید ۱۷ هزار مقاله تحقیقاتی کمک کرده است.
آژانس فضایی اروپا به مناسبت تولد این تلسکوپ نوشت: هابل یکی از پرکاربردترین تلسکوپ های تاریخ است و بایگانی اطلاعات غنی آن برای نسل بعدی تحقیقات نجومی هم مفید خواهد بود.
تصاویری که توسط هابل ثبت می شود، دانشمندان را با چالش های جدید و شگفت آور رو به رو می کند.
طی این سه دهه فعالیت، هابل به دانشمندان کمک کرد با سنجش میزان درخشش ستارگان متغیر، سن کیهان را تا حدود ۱۳.۷ میلیارد سال تعیین کنند.
مقرر است سال دیگر تلسکوپ هابل با تلسکوپ “جیمز وب “( James Webb) جایگزین شود.
جیمز وب هم حاصل همکاری مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا است.
ابعاد این تلسکوپ بزرگتر از هابل است و دارای آینه ای عظیم خواهد بود که بر قدرت رصدگری آن می افزاید و بعلاوه نسبت به هابل دورتر از زمین مستقر خواهد شد. بودجه ۸.۸ میلیارد دلاری تلسکوپ فضایی جیمز وب آنرا به یکی از بزرگترین و پرهزینه ترین پروژه های تاریخ ناسا مبدل ساخته است.
بنابر برنامه ریزی ها، تلسکوپ فضایی جیمز وب(JWST) مقرر است در ماه مارس سال ۲۰۲۱ پرتاب شود که اگر پرتاب آن با موفقیت صورت گیرد، به بزرگترین تلسکوپ فضایی تاریخ تبدیل خواهد شد. آینه اصلی جیمز وب که عنصر بصری این تلسکوپ است، از ۱۸ قسمت آینه شش ضلعی تشکیل شده که آینه ای با قطر ۶٫۵ متر را می سازند. این آینه بسیار بزرگتر از آینه هابل با قطر ۲٫۴ متر است.