Rate this post

عاشق وب: آزمایش بالینی نخستین واکسن غیر فعال شده برای مقابله با شیوع بیماری همه گیر کووید-۱۹ در استان هنان چین انجام می شود.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، اولین واکسن غیرفعال جهان برای مهار بیماری کووید-۱۹ در شهر جیائوزو واقع در استان هنان چین، همسایه شمالی مرکز شیوع بیماری یعنی استان هوبی، روز سه شنبه وارد فاز کارآزمایی بالینی می شود.
واکسن غیرفعال (یا واکسن کشته شده) یک واکسن متشکل از ذرات ویروس، باکتری یا سایر عوامل بیماری زا است که در آزمایشگاه کشت شده و سپس ظرفیت تولید بیماری را از دست می دهند. در مقابل، واکسن های زنده از پاتوژن هایی استفاده می نمایند که هنوز زنده هستند، اما تقریباً همیشه رقیق می شوند، یعنی تضعیف می شوند.
پاتوژن های واکسن غیرفعال در شرایط کنترل شده رشد می کنند و بعنوان وسیله ای برای کاهش عفونت (شدت واگیری) کشته می شوند و در نتیجه مانع از آلودگی توسط واکسن می شوند. ویروس در واکسن غیر فعال با بهره گیری از روش هایی مانند گرما یا فرمالدئید کشته می شود.
این واکسن امروز برای شروع آزمایش های بالینی از اداره ملی محصولات پزشکی چین تاییدیه گرفت.
این واکسن غیر فعال توسط یک شرکت تابعه از شرکت گروه ملی بیوتکنولوژی چین به نام انستیتوی محصولات بیولوژیکی ووهان به همراه انستیتوی ویروس شناسی ووهان و آکادمی علوم چین به وجود آمده است.
اخذ تاییدیه و اجازه برای شروع کارآزمایی بالینی نشان میدهد که این واکسن، بررسی های اخلاقی را پشت سر گذاشته و هم اکنون در مرحله ثبت نام برای انجام هر دو مرحله اول و دوم آزمایشات بالینی قرار گرفته است. این آزمایشات به صورت تصادفی، دو سویه کور و کنترل شده با دارونما صورت خواهد گرفت.
این آزمایش بمنظور ارزیابی ایمنی و واکسن پنومونی غیر فعال کروناویروس جدید روی افراد سالم ۶ ساله به بالا انجام می شود. این مطالعه مقرر است تا ۱۰ نوامبر ۲۰۲۱ به اتمام برسد.
تعداد ۲۸۸ داوطلب در مرحله اول حضور خواهند داشت که ۲۱۶ نفر از آنها دوزهای مختلفی را از واکسن دریافت می کنند، در صورتیکه ۷۲ نفر دیگر دارونما دریافت می کنند.
مرحله دوم شامل ۱۶۱۶ داوطلب خواهد بود که ۸۷۶ نفر واکسن را دریافت می کنند و ۲۹۲ نفر در گروه کنترل قرار می گیرند.
“شیا شنگلی” مسئول آزمایشات، به رسانه های محلی اظهار داشت که انجام آزمایشات بجای استان هوبی در استان هنان موجب می شود نتایج گیج کننده نباشد و روند اثربخشی و ایمنی واکسن را آسان تر می کند.
سازندگان می گویند این واکسن قابل تولید انبوه در دسته های بیش از ۵۰ هزار تایی است و می توان سالیانه ۱۰۰ میلیون از آنرا تولید کرد.
به گفته وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا، واکسن های غیرفعال از نسخه کشته شده میکروبی استفاده می نمایند که موجب ایجاد بیماری برای ایجاد پاسخ ایمنی در بدن می شود و این یک روش کاملاً ایمن برای ایمن سازی انسان ها است، برای اینکه میکروب های مرده نمی توانند تکثیر شوند و بدن را آلوده کنند.
چنین واکسن هایی برای ایمن سازی افراد در مقابل هپاتیت، آنفلوانزا، فلج اطفال و هاری استفاده می شود. اما یک ایراد وجود دارد؛ واکسن های غیرفعال ایمنی شدیدی ایجاد نمی کنند و ممکنست افراد برای افزایش ایمنی مداوم به چندین تزریق در یک دوره طولانی نیاز داشته باشند.
در حالی که جهان بر اثر شیوع بیماری پاندمی کووید-۱۹ در شرایط جنگی قرار دارد، تمام هم و غم نخبگان، دانشمندان و سازمان های علمی برجسته مقابل این ویروس متحد شده اند. با انجام چنین آزمایشاتی می توانیم به بهترین اتفاقات امیدوار باشیم و انتظار داشته باشیم که یک واکسن مناسب با کاربرد جهانی ساخته شود.