Rate this post

عاشق وب: بگفته وزیر ارتباطات، افزایش چهار برابری سرعت اینترنت خانگی گفت با تبدیل ADSL به VDSL با افزایش قیمت همراه نیست و تنها درصورت افزایش حجم مصرف و یا تغییر مودم، منجربه افزایش هزینه بیشتر برای کاربران می شود.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، یکی از راه های افزایش سرعت اینترنت خانگی، جایگزینی VDSL بجای ADSL است و محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم بارها به این مساله اشاره کرده، مدتی پیش هم از چهار برابر شدن سرعت اینترنت خانگی با این جایگزینی آگاهی داد. جهرمی شب گذشته نیز اعلام نمود با آغاز مجدد کلاس های مجازی مدارس و دانشگاه ها، به شرکت های اینترنت خانگی ابلاغ گردیده که تا اختتام اردیبهشت سرعت همه مشترکین خودرا به ۱۶مگابیت ارتقا دهند.
بگفته او با جایگزینی سرویس ADSL با VDSL، بدون اینکه تجهیزات مشترک عوض شود، می توان تجهیزات را با استفاده از فیبر نوری به نزدیک کاربران برد و بعد از آن روی همان سیم مسی است، اما با این کار فاصله کاربر تا مرکز مخابراتی به ۳۰۰ متر کاهش می یابد و می توان سرعت را تا ۷۰ مگابیت افزایش داد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در ارتباط زنده (لایو) اینستاگرامی اظهار نمود که افزایش سرعت اینترنت خانگی به معنای افزایش قیمت نیست؛ هزینه اضافی از مشترک گرفته نمی گردد مگر برای هزینه مودم و ارتقای آن.
آذری جهرمی با اشاره به افزایش ترافیک شبکه اینترنت اظهار نمود: طراحی شبکه تلفن همراه کشور برای همراه اول و ایرانسل که اپراتورهای بزرگ ما هستند، روزانه ۷.۵ پتابایت ترافیک را پیش بینی کرده بود. این عدد در تاریخ ۱۸ اسفند سال ۹۸، برای هر اپراتور تلفن همراه به حدود ۶.۸ پتابایت رسید که عددد قابل توجهی است. در این شرایط متوسط سرعت اینترنت نسل چهار موبایل در کشور، می توانست حدود ۱۵ مگابیت برثانیه باشد، اما هر چه حجم مصرف بالا می رفت، سرعت اینترنت نسل چهار هم با کاهش روبه رو بود.
وی با اعلان اینکه از شب گذشته مصرف ترافیک از ۱۱.۲ پتابایت گذشته است، اضافه کرد: البته در این مدت اقدامات مناسبی از طرف اپراتورها انجام شده به جهت اینکه خدمات مناسبی به مردم ارائه نمایند. همین طور قسمتی از فرکانس هایی که در اختیار سایر فعالیت ها بود را آزادسازی کردیم و در اختیار اپراتورهای موبایل قرار دادیم، شرکت های بین المللی که تهیه کننده تجهیزات ما بودند نیز برای این افزایش ظرفیت همکاری کردند و الان ظرفیت شبکه موبایل از متوسط روزانه ۷.۵ پتابایت به ۱۱.۲ پتابایت بالا رفته است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه شب گذشته ظرفیت شبکه موبایل از ۱۱ پتابایت نیز عبور کرد، اظهار داشت: این بدان معناست که ظرفیتی که برای شبکه نسل چهار موبایل فراهم شده بود باردیگر تکمیل شده است. به سبب استفاده کلاس های مجازی مدارس و دانشگاه ها که برای آموزش نیازمند اینترنت هستند، این ظرفیت شبکه افزوده می شود، اما ما منابع فرکانسی را در اختیار نداریم و همه تلاشمان برای توسعه ظرفیت شبکه انجام دادیم.
پیگیری آزادسازی فرکانس های ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتزی
آذری جهرمی افزود: فرکانس های لازم حالا در اختیار صداوسیماست. امروز با ارسال نامه ای به رئیس جمهوری، گزارشی از پیگیری شش ساله برای آزادسازی این فرکانس ها ارائه کردم که به صورت فوری این مساله در دستور کار ستاد ملی مقابله با کرونا قرار بگیرد که ما بتوانیم این فرکانس ها را با همکاری صداوسیما آزاد نماییم و به شبکه تلفن همراه اختصاص دهیم و سرعت را افزایش دهیم.
وی با اشاره به شبکه اینترنت خانگی، اظهار نمود: ما یک بسته ۱۰۰ گیگ اینترنت ارائه دادیم و پیش بینی ۵۰ درصد رشد اینترنت در شبکه ثابت را داشتیم، اما با ۱۰۰ درصد رشد مواجه شدیم که بیش از پیش بینی های ما بود و شبکه خانگی چند روز با اختلال مواجه گردید. البته توسعه شبکه اینترنت خانگی کمی ساده تر از شبکه تلفن هم راه است که این ارتقاء صورت گرفت و در ۲۷ اسفند شبکه اینترنت خانگی به کیفیت قبل برگشت.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه حدود ۷۵ درصد از کاربران بیش از ۷۰ درصد این اینترنت را استفاده کردند، اضافه کرد: حالا وضعیت شبکه ثابت نسبتا مناسب می باشد البته باید اقدامات بیشتری صورت گیرد، شبکه تلفن همراه هم پایدار می باشد اما باتوجه به رشد استفاده و شرایط فعلی، بنظر می رسد روند کاهشی در کیفیت داریم و امیدواریم با آزادسازی این فرکانس بتوانیم این مساله را پوشش دهیم و کیفیت شبکه را در کوتاه مدت برگردانیم.
چهار برابر سرعت اینترنت، مختص اینترنت خانگی است
آذری جهرمی درباره درخواست کاربران برای اینترنت رایگان و افزایش سرعت توضیح داد: اینترنت با چهار برابر سرعت برای تلفن همراه نیست و برای اینترنت خانگی است. اینترنت خانگی عموما روی سیم مسی ارائه می شود و به فاصله منزل کاربران تا مرکز مخابراتی وابسته است. با تکنولوی ADSL، ماکزیم سرعت ممکن از یک خط مسی، ۱۶ مگابیت برثانیه است. با تکنولوژی VDSL بدون اینکه تجهیزات سمت مشترک عوض شود، می توان تجهیزات را تا نزدیک کاربر با فیبر نوری آورد و از کافوی مخابراتی تا منزل کاربران، ارتباط با سیم مسی برقرار می شود.
وی افزود: با این کار فاصله به کمتر از ۳۰۰ متر کاهش می یابد و قادر خواهیم بود سرعت اینترنت خانگی را تا ماکزیمم ۷۰ مگابیت برثانیه ارتقا دهیم. البته برای دریافت سرعت بالاتر، باید مودم ها عوض کرد، هرچند کاربران می توانند از همان مودم های قدیمی استفاده کنند اما ماکزیمم سرعت ۲۰ مگ است. در برنامه توسعه ای که داریم، می خواهیم طی دو ماه، ۸۵۰ هزار پورت در تهران و قم دایر نماییم. تلاش می نماییم طی برنامه ریزی ها VDSL را به سایر شهرهای کشور هم برسانیم اما چون مشکل اصلی ما روی شبکه تلفن همراه در شهر تهران و قم بود، توسعه این دو شهر را در اولویت گذاشتیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه تا شب گذشته، نزدیک ۳۰ هزار یوزر در قم به سرویس VDSL ارتقا پیدا کردند و سرعتشان حدود پنج برابر شده است و البته ما متوسط چهار برابر را برای کشور اعلام کردیم. این کار در تهران از روز گذشته شروع شده و روزانه ۱۰ هزار مشترک در شرکت های مخابرات و شاتل به VDSL ارتقا پیدا می کنند. بقیه شرکت ها هم در حال اقدام هستند که ظرفیت خوبی را ایجاد کنند و سرعت اینترنت خانگی را بالا برند.
آذری جهرمی با اعلان اینکه این افزایش سرعت با افزایش قیمت مواجه نیست، اظهار داشت: درواقع برای این توسعه پول جدیدی از مشترکان دریافت نمی گردد و می توانند با همان هزینه ثابتی که پرداخت می کنند، از خدمات بهره مند شوند. البته ممکنست باتوجه به افزایش سرعت، حجم مصرف منصفانه افزایش یابد که به میزان همان استفاده هم، هزینه کاربر افزایش می یابد. بدین سبب ارتقای چهار برابری سرعت اینترنت، با قیمت فعلی عرضه می شود و هزینه مازادی ندارد، مگر اینکه مشترک درخواست مودم بدهد که باید هزینه اش را پرداخت کند.
ارتقای رایگان سرعت اینترنت خانگی تا ۱۶ مگابیت برثانیه
وی با اشاره به وعده دو ماهه برای دایر کردن حداقل ۸۰۰ هزار پورت VDSL در تهران تا ۲۷ اردیبهشت، اظهار نمود: اقدام دیگری که از دیشب انجام شد، این است که از شرکت های اینترنت خانگی خواستیم روی همین سرویس ADSL که قابلیت افزایش سرعت تا تا سقف ۱۶ مگابیت بر ثانیه را دارد، سرعت را تا سقف ۱۶ مگ بدون ستاندن هزینه اضافه باز بگذارند. بدین ترتیب مشترکانی که خدمات ۵۱۲ کیلویی، یک مگابیتی و یا کمتر از ۱۶ مگ داشتند، از اینترنت ۱۶ مگ برخوردار می شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: البته این افزایش سرعت به فاصله سیم مسی تا منزل کاربر هم وابسته است که باید بهبود پیدا کند، اما اپراتورها سرعت اینترنت را تا سقف ۱۶ مگ باز گذاشتند که منجر به رشد هفت درصدی پهنای باند هم شده است. با این اقدام، با اشاره به رشد هفت درصدی بیان کرد: این کار می تواند بستری را برای دانش آموزان و دانش جویان و اساتید فراهم آورد که فرآیندهای آموزش مجازی را بدون توقف پیش ببرند.
آذری جهرمی درباره درخواست کاربران برای ارائه اینترنت رایگان موبایل برای دانشجویان و اساتید اظهار داشت: اگر شبکه موبایل ظرفیت داشت، از این اقدام فروگذار نمی کردیم. درحال حاضر ظرفیت شبکه موبایل، گذردهی ۱۱ پتابایت است و شبکه موبایل ظرفیتی ندارد که بخواهیم آنرا افزایش دهیم، اما اگر فرکانس ها آزد شود و ما بتوانیم شبکه را توسعه دهیم، برای دانش آموزان، دانشجویان و اساتید هم بسته هایی را روی تلفن همراه خواهیم گذاشت.
وی افزود: در شبکه تلفن همراه محدودیت داریم و امکان این کار فراهم نیست، اما روی شبکه اینترنت خانگی سرعت ها آزاد شده است. سایت هایی که وزارت علوم اعلام نموده برای آموزش الکترونیکی دانش آموزان و دانشجویان، به اپراتورها ابلاغ گردیده که بنابر مصوبه ستاد ملی کرونا، این سایت ها به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار بگیرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همین طور اشاره کرد: بسیاری از کشورهای دنیا در دوران کرونا هنوز با مشکلات جدی روبه رو هستند. ما هم ادعا نداریم همه مشکلات حل شده، اما با تلاشی که صورت گرفته، بخش عمده ای از مسائل شبکه های ارتباطی حل شد. باید همیشه تلاش نماییم سرعت را بهبود ببخشیم. استارت آپ ها در دوران کرونا، با پویش از خانه بخریم، وظیفه حمل و نقل، تهیه کالا و تحویل آنها را بر عهده گرفتند و الان حدود ۷.۵ درصد خرید خرد مردم از شبکه های اینترنتی انجام می شود. البته برخی کسب وکارهای ما هم آزار دیدند و ما تسهیلات ویژه ای برای آنها قرار دادیم.
فیلترینگ تلگرام، به شبکه ضربه زده است
آذری جهرمی با اشاره به درخواست کاربران برای رفع فیلترینگ تلگرام، اظهار داشت: این مساله واقعا به شبکه ما ضربه می زند چون استفاده از فیلترشکن ها سبب شده خیلی از ترافیک داخلی ما هم از اینترنت راهیابی می شود و به داخل کشور برمی گردد و کار ما را چند برابر کرده است، اما از حوزه اختیارات من خارج است.
وی درباره کاربران اینترنتی که از شبکه موبایل استفاده می نمایند و به اینترنت خانگی دسترسی ندارند، توضیح داد: خرید اینترنت خانگی کار ساده ای است و همه شرکت های اینترنتی این امکان را روی پرتال هایشان فراهم کردند و ما از شرکت ها خواستیم حداقل طرف ۲۴ ساعت واگذاری خط برقرار شود. بدین سبب مردم می توانند اینترنت خانگی خودرا فعال کنند و در شرایط فعلی از شبکه موبایل مقرون به صرفه تر است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به مشکل پینگ و تأخیر بازی های آنلاین اظهار نمود: بخش اعظمی از مشکل پینگ بازی های آنلاین حل شده است، اما قسمتی از آن نیز مربوط به همکاری سایر کشورها برای ارتقای ظرفیت بازی است که به سبب فراگیری کرونا متوقف مانده است اما به محض اینکه شرایط آن فراهم گردد، ما پیگیر آن هستیم.
آذری جهرمی با اشاره به استفاده از پهپاد پستی اظهار نمود: پهپاد ما آماده برای ارسال بسته ها و ضدعفونی کردن خیابان ها خدمت رسانی است، اما مراجعی که مجوز پرواز پهپاد را صادر می کنند، مکاتباتی با ما داشتند و اعلام نمودند تا زمان ستاندن مجوز از پهپاد استفاده نشود و کارمندان پستی هم در مراحل ستاندن مجوز جهت استفاده از پهپاد برای خدمت رسانی هستند.
وی با اشاره به عملکرد پیام رسان های بومی بیان کرد: طی این مدت پیام رسان های داخلی کوشش های زیادی کردند و ظرفیت کاربری شان رشد قابل توجهی داشته است. برخلاف دفعات قبل که وقتی فشاری به آنها وارد می شد با اختلال مواجه می شدند، در آزمون کرونا با وجود اینکه خیلی از آموزش های آنلاین روی این پیام رسان ها انجام می شود، خوب کار کرده و خدمات دادند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: البته یکی از آنها گرفتار مشکل فنی و طراحی زیرساخت ها شد و اعلام نمودند کمبود تجهیزات دارند، اما ما اجازه قانونی ارائه تجهیزات به پیام رسان ها را نداریم، هرچند هرچه در توانمان بوده به آنها کمک کردیم و ابلاغیه ای دادیم که اپراتورها پهنای باندی که این پیام رسان ها ارائه می کنند را بخرند که آنها بتوانند منابع مالی شان تقویت نمایند و خریدهایشان را انجام دهند. اما این دفعه وضعیت کارکرد پیام رسان ها بهتر از قبل بوده است.

منبع: