Rate this post

به گزارش عاشق وب یک پژوهشگر انگلیسی به تازگی ادعا کرده کیت آزمایشی برای تشخیص بیماری کووید-۱۹ توسعه داده است که هزینه آن تنها دو پوند است و در عرض پنج دقیقه افراد می توانند از نتیجه تست خود آگاه شوند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، پروفسور “مانش سینگ”(Maneesh Singh) مدیر شرکت “بایوسل آنالیتیکس”(Biocel Analytics) به تازگی ادعا کرده توانسته کیت آزمایشی برای تشخیص بیماری کووید-۱۹ توسعه دهد که نه تنها قیمت آن پایین است بلکه در عرض پنج دقیقه هم نتیجه تست مشخص می شود.
هم اکنون بیماران مشکوک به مبتلا شدن به ویروس کرونا باید ۴۸ ساعت منتظر نتیجه آزمایش خود بمانند که در بعضی موارد حتی اعلام شده افراد مدت زمان بیشتری هم برای مشاهده نتیجه آزمایش خود منتظر مانده اند.
باشیوع ویروس کرونا در سرتاسر جهان دانشمندان به صورت مداوم در حال تلاش و تلاش برای یافتن درمانی برای این بیماری هستند و در این میان هم برخی شرکت های پزشکی کیت های آزمایشی توسعه داده اند که به ادعای آنها توسط آنها می توان زودتر از ۴۸ ساعت نتیجه ابتلای هر فرد به بیماری کووید-۱۹ را دریافت. حال مدیر این شرکت انگلیسی ادعا کرده که تست آزمایشی مقرون به صرفه ای توسعه داده است که در عرض ۵ دقیقه می تواند نتیجه را نشان دهد.
روش آزمایشی وی به این صورت است که ابتدا از بزاق دهان هر فرد نمونه برداری می شود و آن نمونه بر روی ابزار سواب قرار می گیرد و سپس در آزمایشگاه در داخل یک دستگاه مجهز به نور مادون قرمز مورد بررسی قرار می گیرد.
در داخل دستگاه، نور مادون قرمز از راه یک الماس آزمایشگاهی که نور مادون قرمز را در داخل نمونه منعکس می کند، منتقل می شود و موجی را بوجود می آورد که با نمونه در تعامل است و یک طیف منحصربفرد همانند “اثر انگشت” بوجود می آورد که نتیجه مثبت یا منفی را نشان داده است.
برای به دست آوردن این نتیجه، داده های “اثر انگشتی” باید از راه الگوریتمی که توسط پروفسور سینگ و تیم وی توسعه داده شده، داخل دستگاه قرار داده شوند تا مشخص شود کدام نمونه ها آلوده و کدامها نیستند.
همه این ها در حالی است که هفته گذشته سازمان غذا و داروی آمریکا یک دستگاه تشخیص بیماری همه گیر کووید-۱۹ را که یک آزمایشگاه فشرده در یک دستگاه است و می تواند کروناویروس جدید را در عرض پنج دقیقه تشخیص دهد، تایید نمود و شرکت “ابوت”(Abbott) مجوز استفاده اضطراری را برای دستگاه جدید خود که در واقع یک آزمایشگاه فشرده شده در یک جعبه است، دریافت کرد. این دستگاه می تواند در عرض پنج دقیقه وجود کروناویروس جدید را تشخیص دهد و طی ۱۳ دقیقه نتایج کاملاً واضحی عرضه نماید. حالا هم شرکت ابوت در حال تجاری سازی دستگاه خود در سرتاسر ایالات متحده است.