Rate this post

عاشق وب: دانشمندان ˮدانشگاه کانازاواˮ ژاپن در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یک الگوریتم کامپیوتری مبتنی بر هوش مصنوعی شده اند که توسط آن می توانند احتمال ابتلای افراد به دیابت در آینده را پیش بینی کنند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، بنابر گزارش ها دقت این الگوریتم ۹۵ درصد است و از فناوری یادگیری ماشین برای ارزیابی خطر ابتلای هر فرد به دیابت استفاده می نماید.
اگوریتم مذکور اطلاعات پزشکی بیماران همچون نتایج حاصل از معاینات روتین پزشکی را مورد بررسی قرار می دهد و سپس میزان خطر ابتلای افراد به این بیماری را ارزیابی می نماید.
دانشمندان ژاپنی که این فناوری را توسعه داده اند اظهار کرده اند که فناوری آنها هزاران بیمار جدید مبتلا به دیابت را در یک آزمایش شناسایی کرده است.
دکتر “آکیهیرو نومورا”(Akihiro Nomura) از دانشکده پزشکی دانشگاه کانازاوا اظهار داشت: هم اکنون ما روش های کافی برای پیش بینی اینکه آیا افراد سالم در آینده به دیابت مبتلا خواهند شد یا خیر نداریم. با استفاده از یادگیری ماشین، می توان گروه هایی که در آینده در معرض خطر مبتلاشدن به این بیماری قرار دارند را شناسایی نماییم.
طی این مطالعه پژوهشگران در سیستم خود داده های بیش از ۱۳۹ هزار شهروند کانازاوا ژاپن را ثبت کردند که از این میان ۷۴ هزار فرد به دیابت مبتلا بودند. معاینات جسمی، آزمایش خون و ادرار قسمتی از داده های پرونده پزشکی بودند.
بعد از انجام این کار دانشمندان ژاپنی از سیستم خود برای پیش بینی افراد در مرض خطر مبتلاشدن به دیابت در آینده استفاده کردند. پژوهشگران ژاپنی که این فناوری را توسعه داده اند گفتند بعد از بررسی دریافتیم که در بین این افراد، چهار هزار فرد هستند که خطر ابتلای آنها به دیابت در آینده بالا است. پژوهشگران گفتند که الگوریتم آنها از دقت کل ۹/۹۴ درصد برخوردار بوده و قادر بوده در مجموع ۴۶۹۶ بیمار دیابتی جدید را شناسایی کند.
تحقیقات اولیه این مطالعه قرار بود در “جلسه سالانه انجمن غدد درون ریز”(Endocrine Society’s annual meeting) ارائه شود که به علت شیوع بیماری کووید-۱۹ کنسل شد.
جزئیات یافته های این مطالعه در مجله “Endocrine Society” منتشر خواهد شد.

منبع: