Rate this post

به گزارش عاشق وب در آزمایش اخیر دانشمندان آینه اصلی تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا را با موفقیت نصب کردند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، آژانس فضایی آمریکا(ناسا) به تازگی جدید ترین فیلم از تلسکوپ فضایی “جیمز وب”(James Webb) را منتشر نمود که در آن آینه اصلی این تلسکوپ را نصب کردند.
تلسکوپ فضایی جیمز وب(James Webb Space Telescope) یا “JWST” یک تلسکوپ فضایی است که مقرر است جانشین تلسکوپ فضایی هابل شود. این تلسکوپ وضوح و حساسیت بسیار بالایی را در مقایسه با هابل فراهم خواهد نمود و گستره وسیعی از تحقیقات در زمینه های نجوم و کیهان شناسی را همچون مشاهده بعضی از وقایع و اجرام دوردست در جهان مانند شکل گیری و تکامل نخستین کهکشان ها فراهم می آورد.
اهداف دیگر این تلسکوپ عبارتند از فهم چگونگی شکل گیری ستارگان و سیاره ها و تصویربرداری مستقیم از سیاره های فراخورشیدی و نواخترها.
آینه اصلی تلسکوپ “جیمز وب” که عنصر بصری تلسکوپ است از ۱۸ قسمت آینه شش ضلعی تشکیل شده که آینه ای با قطر ۶.۵ متر را می سازند. این آینه بسیار بزرگتر از آینه هابل با قطر ۲.۴ متر است.
بر خلاف هابل که طیف های اشعه فرابنفش، طیف مرئی و مادون قرمز(۰.۱ تا ۱ میکرومتر) را مشاهده می کند، “جیمز وب” در محدوده فرکانس پایین تری از نور مرئی با طول موج بلند از راه مادون قرمز ۰.۶ تا ۲۷ میکرومتر را رصد خواهد نمود که به آن اجازه می دهد اجرام بزرگ انتقال به سرخ را مشاهده کند که برای هابل بیش از اندازه دور و بسیار قدیمی هستند.
این تلسکوپ باید بسیار سرد نگه داشته شود تا بتواند اشعه مادون قرمز را بدون تداخل دریافت کند، بدین منظور تلسکوپ در فضا در نزدیکی نقطه لاگرانژی خورشید قرار خواهد گرفت و یک آفتابگیر بزرگ، آینه و دیگر قطعات تلسکوپ را در دمای زیر منفی ۲۲۲۳ درجه سانتی گراد نگه می دارد.
تلسکوپ فضایی جیمز وب توسط ناسا و با مشارکت آژانس فضایی کانادا و آژانس فضایی اروپا توسعه داده می شود و به افتخار “جیمز ای. وب” که از سال ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۸ بعنوان مدیر ناسا مشغول به کار بوده و نقش مهمی در برنامه فضایی آپولو داشته نام گذاری شده است.
توسعه تلسکوپ جیمز وب در سال ۱۹۹۶ برای پرتاب در سال ۲۰۰۷ آغاز شد، اما این پروژه تاخیرهای زیاد و هزینه های گزافی داشت و در سال ۲۰۰۵ باردیگر طراحی شد.
ساخت “جیمز وب” در اواخر سال ۲۰۱۶ تکمیل شد و بعد از آن مرحله آزمایش های گسترده روی آن شروع شد. ناسا در ماه مارس ۲۰۱۸، بعد از انفجار آفتابگیر تلسکوپ در زمان شبیه سازی پرتاب، ارسال را به تأخیر انداخت.
پرتاب “جیمز وب” در ژوئن ۲۰۱۸ بعد از سفارش های یک هیئت بررسی مستقل باردیگر به تعویق افتاد و هم اکنون برای پرتاب در ماه مارس ۲۰۲۱ برنامه ریزی شده است.
این تلسکوپ بعد از پرتاب به فاصله ۱.۵ میلیون کیلومتری از سطح زمین در نقطه خاصی به نام نقطه لاگرانژی(L۲) خواهد رفت، چون که در این نقطه می تواند خورشید، زمین و ماه را پشت سپر حرارتی خود قرار دهد تا از تلسکوپ در مقابل گرما محافظت گردد.
زمانی که این تلسکوپ پرتاب شود، می تواند جهان را عمیق تر از هر تلسکوپ فضایی دیگری بکاود و به بررسی اتمسفر سیارات فراخورشیدی کمک نماید تا مشخص شود آیا هیچ فعالیت زیستی در آنها وجود دارد یا نه.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4