Rate this post

به گزارش عاشق وب کارشناسان می گویند با عنایت به این که هوش مصنوعی می تواند احتیاج به خیلی از کارها را که توسط انسان می شود از بین ببرد، روند اتوماسیون و خودکارسازی توسط این فناوری می تواند خیلی از شغل ها نظیر طراحی های سفارشی را تحت تأثیر قرار دهد.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، کارگران یا کارکان یقه سفید از اتوماسیون در امان نیستند و در نهایت، ربات ها و نرم افزارهای هوش مصنوعی قادر خواهند بود کار کارکنان این مشاغل را بهتر انجام دهند.
“کارگر یقه سفید” اصطلاحی است که در بعضی کشورها به کارکنان حقوق بگیری که کارهای حرفه ای یا نیمه حرفه ای دفتری مانند مدیریت، فروش و غیره را انجام می دهند، گفته می شود. این اصطلاح ترجمه اصطلاح انگلیسی “White-collar worker” است که در اوایل قرن بیستم در آمریکا رایج شد. اصطلاح کارگران یقه سفید در واقع برای نشان دادن تفاوت این افراد با “کارگران یقه آبی”(Blue-collar worker) به وجود آمده که به کارگرانی که کارهای یدی انجام می دهند، گفته می شود. در زبان فارسی معمولاً واژه کارمند در اشاره به کارگران یقه سفید و کارگر در اشاره به کارگران یقه آبی استفاده می شود.
کارگران یقه سفید معمولا وظایف شغلی شان را در یک مجموعه اداری به انجام می رسانند. آنها افرادی با مهارت بالا و به صورت رسمی آموزش دیده هستند. تعداد زیادی از کارگران یقه سفید، از قبیل حسابداران، بانکداران، وکلا و مشاورین املاک، خدماتی حرفه ای را برای مشتریان فراهم می کنند. دیگر کارگران یقه سفید، از قبیل مهندسان و معماران، خدماتی را برای بازرگانی ها، تعاونی ها و موسسات دولتی فراهم می کنند.
اتوماسیون حالا سالهاست که به آرامی وارد صنعت شده است. تغییر کار در ماشین آلات ابتدا با انقلاب صنعتی آغاز شد، جایی که ۷۰ درصد از کل کارگران آمریکایی از مزارع امرار معاش می کردند. هنگامی که انقلاب صنعتی صنایع غذایی و تولیدی را درگیر کرد، ربات ها جایگزین حدود یک درصد از کارگران شدند. این روند ادامه یافت، اما انقلاب فناوری با انقلاب صنعتی متفاوت می باشد و تابحال هیچ وقت چیزی مانند آنچه حالا جهان با آن روبرو است، دیده نشده است.
هوش مصنوعی جایگزین چه چیزی می شود؟
شما احتمالاً تابحال شاهد بحث هایی در مورد چگونگی جایگزینی هوش مصنوعی و ربات ها به جای کارگران کارخانه ها، رانندگان تاکسی و اساساً همه چیز در صنعت خدمات بوده اید. متأسفانه این گفته ها برپایه تخمین ها و پیشبینی های کارشناسان فناوری بزودی عملی می شود.
تنها چیزی که کارگران انسانی برای خود دارند و می توانند به آن امیدوار باشند، زمان است، چون که روند فراگیری و تصاحب مشاغل توسط هوش مصنوعی و رباتیک آهسته اما پیوسته پیش می رود.
بلومبرگ پیشبینی کرده است که تا سال ۲۰۲۰، پنج میلیون شغل توسط ربات ها و هوش مصنوعی از دست می روند. این یک پیشبینی ناراحت کننده است، اما پیشرفت ربات های تولیدی به توسعه ماشین های بسیار تخصصی و گرانقیمت وابسته است. آنچه جهان صنعت حالا به آن نیاز دارد، دستگاه های بسیار متنوع و ارزان قیمت است. ماشینی که بتواند یاد بگیرد و هوشمند باشد.
ازاین رو جایگزینی همه کارگران یقه آبی در سی تا پنجاه سال آینده کاملاً محتمل به نظر می آید. اما شاید به نظر برسد که کارمندان یقه سفید مانند مهندسان و برنامه نویسان کامپیوتر سرنوشت متفاوتی داشته باشند، چون که همیشه احتیاج به شخصی برای طراحی و برنامه نویسی ربات ها وجود دارد. اما این تصور غلط است، چونکه کامپیوتر های مجهز به هوش مصنوعی در آینده قادر خواهند بود دقیقاً مثل ما یاد بگیرند و حتی طراحی کند.
مقاله ای از “جیسون تانز” در پایگاه Wired، نگاهی به آینده برنامه نویسان کامپیوتر انداخته است. کد نویسی بزودی به تاریخ خواهد پیوست، چون که برنامه نویسان، برنامه های هوش مصنوعی را مانند سگ ها آموزش می دهند. کامپیوتر های هوش مصنوعی پیشرفته در آینده نه چندان دور قادر به آموزش و حتی طراحی کامپیوتر های هوشمند تازه متولد خواهند بود و می توانند دانش را برای مدت زمان نامتناهی حفظ کنند و فوراً این دانش را برای همتایان رباتیک خود ترجمه کنند. در صورتیکه امکان دارد این موضوع، عجیب به نظر برسد، اما این آینده ای واقعی در دنیای فناوری خواهد بود که با آن روبرو خواهیم شد.
کاربردهای عملی هوش مصنوعی در تجارت
برای اثبات این مفهوم بعنوان مثال بیایید به رباتی به نام “باکستر”(Baxter) نگاه نماییم. “باکستر” یک ربات صنعتی است که برای یادگیری هر کار و عملی در کنار انسان ها طراحی شده است. این ربات توسط یک استاد سابق موسسه فناوری ماساجوست(MIT) طراحی شده است که ربات مشهور “رومبا”(Roomba) را هم اختراع کرده است.
باکستر می تواند یاد بگیرد. این ربات می تواند همه چیز و همه کس را تماشا کند و آنچه را که باید برای انجام یک کار انجام دهد، بفهمد. “باکستر” احتمالاً پیشرفته ترین سیستم رباتیک هوش مصنوعی است و با قیمت ۲۲ هزار دلار ارزان تر از یک خودروی شاسی بلند است.
“باکستر” تنها یک نمونه از فناوری هوش مصنوعی است که هم اکنون وجود دارد، در صورتیکه این ربات ها چشم خویش را بر روی کارهای مهندسی و فنی متمرکز کرده اند.
مهندسان در هر پروژه باید صدها محدودیت و طراحی را پشت سر بگذارند. این می تواند یک کار استرس زا باشد و در نهایت سالها طول بکشد تا به آن تسلط پیدا کنند. دستگاه های محاسبات هوش مصنوعی قادر خواهند بود مهارت های مشابه را که تسلط بر آنها برای انسان سال ها طول می کشد، تنها طی چند ماه یا روزها و حتی دقیقه فرا بگیرند.
طراحی در نهایت یک فرایند کیفی است و هوش مصنوعی سرانجام قادر خواهد بود آنرا به بهترین شکل ممکن انجام دهد. ماشینی را تصور کنید که تقریباً در لحظه بتواند نقص های احتمالی طراحی ها را تشخیص دهد.
هیچ مانع قابل پیشبینی وجود ندارد که مانع از پیشرفت ماشین های هوش مصنوعی شود. این واقعیت ترسناک، وضعیت فعلی فناوری است و با پیشرفت در محاسبات کوانتومی و نرم افزارهای هوش مصنوعی، اتوماسیون محدود نخواهد شد.
البته برپایه پیشرفت کند فعلی هوش مصنوعی، فعلا تا چندین سال آینده شاهد جایگزینی انسان ها با ربات ها نخواهیم بود و به احتمال زیاد کارگران یقه سفید فعلی، کار خویش را تا زمان بازنشسته شدن ادامه خواهند داد. حتی بعد از آن هم هنوز به مهندسان احتیاج پیدا خواهیم کرد، اما وظایف آنها به شدت نسبت به حال حاضر تغییر خواهد نمود.
با این وجود، طراحان، مهندسان و کسانی که در زمینه های فنی حضور دارند، از جایگزینی با کامپیوتر ها و ربات هایی که در آینده ساخته می شوند، در امان نیستند.
صنعت در حال تغییر است و در ۵۰ سال آینده چیزی شبیه به حالا نخواهد بود.