Rate this post

عاشق وب بیایید فضا را تمیز نماییم
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، ⠀زباله های فضایی خطری جدی برای ماهواره ها و فضاپیماها محسوب می شوند و سبب آلوده شدن فضای نزدیک زمین می شوند.
زباله های فضایی اشیاء گوناگونی هستند که توسط انسانها به وجود آورده شده و در مدار زمین در حال گردش هستند، اما هم اکنون فاقد هرگونه بهره مندی هستند. زباله فضایی در واقع بقایای فعالیت بشر در فضا است، از قطعات سفینه ها گرفته تا قسمت هایی از سفینه که در مراحل مختلف مأموریت فضایی از آن جدا می شوند یا هر چیز دیگری که به عمد یا سهو در مدار زمین رها شده و دیگر هیچ کاربردی ندارد. میزان این زباله های فضایی به نحو تصاعدی افزایش یافته و به مرز بحران رسیده است.
آژانس فضایی اروپا در ادامه نوشت: به منظور آگاهی بیشتر از میزان خطرناک بودن این موضوع، دفتر آموزش ما در حال برگزاری سومین دوره از دوره آموزش اطلاع از زباله های فضایی است.
دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری عضو آژانس فضایی اروپا طی این کلاس ها به بررسی مبحث خطر زباله های فضایی می پردازند و طی آن به افراد می گویند که چرا رسیدگی به این مورد امری ضروری و مهم می باشد.
متخصصان حوزه فضا باور دارند که پرتاب ماهواره های بیشتر می تواند به افزایش میزان زباله های فضایی منجر شود و دسترسی انسان را به فضا محدود کند.
با پرتاب ماهواره های بیشتر به فضا، امکان برخورد آنها به یکدیگر هم افزایش می یابد و قطعات به جا مانده از آنها در فضا معلق می مانند. هرگونه برخورد میان ماهواره ها در فضا می تواند زباله های بسیاری تولید کند؛ در نتیجه یافتن راهی برای مرتفع ساختن این مشکل، بسیار مهم به نظر می آید.
آژانس فضایی اروپا به تازگی اعلام نموده است در سال ۲۰۲۵ نخستین کاوشگر خود برای حذف زباله های فضایی را پرتاب خواهد نمود.
اواخر ماه نوامبر “کنسرسیوم شورای وزیران آژانس فضایی”(Ministerial Council consortium ) یک قرارداد با یک استارت آپ سوئیسی به نام”ClearSpace” بستند و طی آن قرار شد کاوشگری توسعه دهند که توسط آن بتوانند یکی از مهمترین زباله های فضایی را به دام اندازند. مأموریت آنها “ClearSpace-۱” نام دارد و مقرر است در سال ۲۰۲۵ پرتاب شود و هدف آن حذف زباله های فضایی است. ماموریتی که آژانس فضایی اروپا قصد انجام دارد “ClearSpace-۱” نام دارد و آژانس فضایی اروپا مقرر است این کاوشگر دارای چهار بازوی رباتیک را به مدار زمین بفرستد تا زباله ها را از مدار زمین پاکسازی کند.
بعد از آزمایش و پرتاب این کاوشگر با “وسپا” که یکی از مهمترین زباله های فضایی است روبه رو خواهد شد و از چهار بازوی رباتیک برای گرفتن استفاده می نماید. اگر این مأموریت موفقیت آمیز باشد، راه را برای آزمایش های بلندپروازانه تر همچون حذف چندین قطعه زباله هموار می کند. زباله فضایی وسپا حدود ۱۰۰ کیلوگرم وزن دارد. به علت شکل ساده و ساختار محکم وسپا، این کاوشگر به راحتی می تواند این زباله را بگیرد.