Rate this post

عاشق وب: حدود دو ماه است که افراد برخی کشورهای جهان به کروناویروس که حالا بیماری ˮکووید-۱۹ˮ (COVID-19) نام گرفته، مبتلا شده اند و تابحال این ویروس جان هزاران نفر را در سراسر جهان گرفته است. شیوع این بیماری در شهر ووهان چین بوده است. حال طی این خبر می خواهیم برایتان از عملکرد چینی ها طی شیوع کرونا در کشورشان بگوییم و فناوری هایی که چینی ها در این بازه زمانی از آنها برای مقابله با این ویروس مرگبار بهره برده اند، معرفی نماییم.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، تابحال بیشتر از ۸۸ هزار فرد در جهان به کووید-۱۹ مبتلا شده اند و در این میان حداقل ۱۷۰۰ کادر پزشکی در چین نیز به آن مبتلا شده اند و تابحال بیشتر از ۳ هزار نفر بر اثر کروناویروس جان خودرا از دست داده اند. شیوع این بیماری در “ووهان”، ششمین شهر پرجمعیت چین بوده است.
طی پنج سال گذشته، مردم سراسر جهان اخباری در خصوص شیوع بیماری هایی چون ابولا، زیکا و مرس را شنیدند و بتازگی نیز مطلع شدیم که ویروسی جدید و خطرناک موسوم به “کروناا” در چین شیوع پیدا کرده است و تابحال علاوه بر افراد کشور چین افراد دیگر کشورهای جهان حتی ایران نیز به این ویروس خطرناک مبتلا شده اند و تابحال نیز جان هزاران نفر را گرفته است.
اما بر خلاف خیلی از بیماری های خطرناک قبلی که توسعه واکسنی برای محافظت از مردم سال ها به طول انجامید، تحقیقات در مورد واکسن برای کمک به مهار شیوع کرونا ویروس بسیار سریع در حال انجام می باشد.
کروناویروس ها خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می شوند. کروناویروس ها در سال ۱۹۶۵ کشف شدند و مطالعه بر روی آنها بطور مداوم تا اواسط دهه ۱۹۸۰ ادامه داشت.
بعد از شیوع ویروس کرونا در خیلی از کشورهای جهان، صدها ربات در بیمارستان ها، ساختمان های اداری و فرودگاه های سراسر جهان مستقر شده اند تا بتوانند به متخصصان در پیش گیری از این بیماری کمک کنند. طی این خبر می خواهیم فناوری هایی را که کشور چین برای مبارزه با این ویروس مرگبار از آنها استفاده می نماید، معرفی نماییم.
بعد از شیوع این بیماری مقامات در چین نظارت را افزایش داده و از ابزارهای جدید هوش مصنوعی برای مقابله با این بیماری همه گیر مرگبار استفاده کردند.
در درب ورودی “ایستگاه راه آهن شرقی شهر چنگدو” (Chengdu’s East Railway Station) چین اسکنرهای پیشرفته ای قرار دارند که تصاویر مادون قرمز از افرادی که از درب ورودی ایستگاه رد می شوند، ثبت می کنند و ناظران از این طریق دمای بدن افراد را متوجه می شوند.
“فو گوبین” (Fu Guobin)، یکی از کارکنان این ایستگاه طی گفت وگویی اظهار داشت: استفاده از این فنآوری کار من را بسیار راحت کرده است؛ قبل از این من می بایست دمای بدن هر شخص را با استفاده از دماسنج گوشی اندازه می گرفتم و گاهی اوقات این دستگاه نیز کار نمی کرد، اما فکر می کنم این سیستم جدید بسیار بهتر و کاربردی تر است.
روزانه بیشتر از ۵۰ هزار نفر از این ایستگاه راه آهن که “فو گوبین” در آن کار می کند، عبور می کنند و اندازه گیری دمای بدن هر یک از این افراد برای فهمیدن این مساله که کدام یک از آنها تب دارند، کار خیلی مشکل و طاقت فرسایی است؛ حتی اگر فشار کار با وجود نیروهای دیگر کمتر شود، خطر انتقال بیماری از این طریق بسیار بالاست.
دمای بدن افراد یکی از مهمترین کارهایی است که بعد از شیوع این بیماری می بایست اندازه گیری شود؛ چونکه تب یکی از علایم اصلی کروناویروس جدید است.
اسکنرهای حرارتی که اخیرا در ایستگاه های قطار در شهرهای بزرگ چین نصب شده اند، تنها یکی از چند راهکارهایی است که مقامات چین برای کنترل و مبارزه با این بیماری از آن بهره برده اند.
مقامات چین از هوش مصنوعی (AI) و داده های بزرگ یا کلان داده ها (big data) برای مقابله با این ویروس کشنده که حالا مردم ۵۶ کشور را آلوده کرده است، استفاده می نمایند. این ویروس در اواخر دسامبر سال قبل در استان هوبی مرکزی چین کشف شد.
“فو” اظهار نمود: تابحال تنها یک مورد مشکوک به مبتلاشدن به این ویروس وجود داشته است که وی مجبور به اطلاع مقامات بهداشتی در مورد این مسافر بوده است. آن مسافر زنی از استان “هنان” بود که تب آن ۳۷.۹ درجه سانتی گراد داشت.
حالا بعضی از شرکت ها در چین تصمیم دارند سیستم تشخیص دما را به روز کنند تا این سیستم مجهز به سیستم تشخیص چهره نیز باشد.
در ۷ فوریه، شرکت هوش مصنوعی Megvii اظهار داشت که در حال کار بر روی طراحی یک سیستم است که دارای سیستم تشخیص بدن، تشخیص چهره و چند دوربین مادون قرمز و نور مرئی است و هدف آن کمک به کارکنان شاغل در فرودگاه ها و ایستگاه های قطار برای شناسایی سریع افرادی که دمای بدن بالا دارند، است.
“زنگ ییژین” (Zeng Yixin)، معاون مدیر کمیسیون بهداشت ملی چین در ۲۶ ژانویه به خبرنگاران اظهار داشت: فناوری تشخیص چهره و “سیستم نام واقعی” (real-name system) به ما کمک می نماید تا افرادی که بطور بالقوه در معرض ویروس قرار گرفته اند را شناسایی نماییم و بطور موثر مانع از انتشار پاتوژن شویم.
وی با اشاره به شیوع ویروس دیگری که موجب کشته شدن صدها نفر در چین شد، اظهار داشت: این سطح بالای فناوری در هنگام شیوع سارس در سال ۲۰۰۳ در دسترس نبود. بدین سبب ما معتقدیم که استفاده از فناوری های پیشرفته در مقابله با شیوع بیماری بسیار مهم و کاربردی است.

دولت چین دارای پیشرفته ترین و گرانترین سیستم نظارتی در جهان است. علاوه بر “سیستم نام واقعی” که مردم را ملزم به استفاده از کارت های شناسایی دولتی برای خرید سیمکارت تلفن، باز کردن حساب در رسانه های اجتماعی، استفاده از قطار، هواپیما یا حتی خرید مواد غذایی می کند، مقامات همین طور با استفاده از حدود ۲۰۰ میلیون دوربین امنیتی که در سراسر کشور نصب شده اند، بر افراد نظارت می کنند. بعضی از این دوربین ها مجهز به فناوری تشخیص چهره هستند و به مقامات امکان می دهند اقدامات جنایتکارانه همچون قانون شکنی و حتی کوچکترین کارها نظیر عبور عابران از خیابان با بی دقتی و یا در مسیری که برای عابر پیاده قانونی نیست را رصد کنند.
روش های دیگری که چین در حال استفاده از آن برای مقابله با ویروس جدید استفاده می نمایند، شامل ردیابی اطلاعات در مورد حرکات افراد بوسیله تلفن های هم راه است. همین طور برخی برنامه ها نیز توسعه داده شده اند که به کاربران این امکان را می دهند تا دریابند آیا در نزدیکی فردی که به کروناویروس مبتلا است، قرار دارند یا خیر. این اپلیکیشن موسوم به “ردیاب تماس نزدیک”(close contact detector)، طوری طراحی شده که خطر تماس کاربران با کروناویروس را برمبنای میزان نزدیکی آنها با افراد مبتلا به این بیماری و یا مشکوک به مبتلاشدن مورد بررسی قرار می دهد.
کاربران جهت بررسی وضعیت خود، باید یک کیوآر کد را با استفاده از اپلیکیشن هایی مانند “علی پی”(Alipay)، “وی چت”(WeChat) یا “کیوکیو”(QQ)، در تلفن همراه خود اسکن کنند. بعد از ثبت اپلیکیشن در تلفن همراه، باید نام کاربر و شماره شناسایی وی در آن وارد شود. هر تلفن همراه می تواند وضعیت سه نفر را مورد بررسی قرار دهد. در گزارش مربوط به این اپلیکیشن، جزئیات مربوط به چگونگی عملکرد آن مشخص نشده، اما در تعریف آن آمده است که وقتی کاربر فاقد محافظت کافی باشد و در تماس نزدیک با شخصی قرار بگیرد که نشانه های مبتلاشدن به کروناویروس را دارد، آگهی می دهد.
تعریف تماس نزدیک، شامل افرادی می شود که با یکدیگر همکار یا همکلاس هستند و یا در یک خانه زندگی می کنند. علاوه بر این، کادر پزشکی که با بیماران مبتلا به کروناویروس در تماس هستند و یا مسافرانی که حمل و نقل انبوه را تجربه می کنند، نیز در معرض مبتلاشدن قرار دارند.

منبع: