Rate this post

عاشق وب: یک قایق تفریحی (Superyacht) طراحی شده با مهندسی فضایی نخستین نمایش از چگونگی تبدیل اکتشافات فضایی به صنایع دیگر است.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک شرکت کشتی سازی هلندی موسوم به “Royal Huisman” از یک پروسه مهندسی توسعه یافته توسط آژانس فضایی اروپا(ESA) برای ماموریت های فضایی در طراحی قایق تفریحی لوکس موسوم به “Sea Eagle II” به معنای “عقاب دریا” بهره برده است که پیش بینی می شود بعد از تحویل به سفارش دهنده آن در ماه های آتی، بزرگترین قایق بادبانی دریایی آلومینیومی در جهان باشد.

این قایق مدرن و منحصر به فرد، ۸۱ متر طول دارد و اخیرا از کارخانه کشتی سازی در ولنهوف به کارخانه کشتی سازی شرکت در آمستردام منتقل شده است تا دکل کامپوزیتی آن نصب شود و برای آزمایشات دریایی و آموزش خدمه آماده شود.

این قایق در طراحی خود از طراحی های ماموریت های فضایی و طراحی اولیه و ارزیابی ماموریت ها و سیستم های فضایی آینده در مرکز طراحی “CDF” متعلق به مرکز فنی آژانس فضایی اروپا در نوردویک هلند بهره برده است.

“ماسیمو باندچی”، بنیانگذارCDF اظهار داشت: ماهواره ها و قایق های تفریحی لوکس هر دو دستگاه های پیچیده ای هستند و “مهندسی همزمان” (concurrent engineering) در طراحی هر سیستم پیچیده باصرفه و مفید می باشد. ایده اصلی ساده است؛ همه متخصصان و ابزارهای طراحی لازم را در یک اتاق واحد جمع کنید تا بعنوان تیم در یک مدل نرم افزاری مشترک که بلافاصله با ایجاد تغییرات به روز می شوند، همکاری کنند و طراحی ها را به شکل مؤثرتر و قابل اعتمادتر امکان سنجی و ارزیابی کنند.

بگفته وی، تمرکز اصلی CDF پاسخگویی به نیازهای مهندسی آژانس فضایی اروپا است، اما در کنار آن علاقه زیادی به کار و استفاده از تخصص خود در سایر صنایع وجود دارد.

وی ادامه داد: عملکرد مهندسی همزمان از نظر زمان، هزینه و کارآیی پیشرفت داشته است. بیشتر از ۵۰ مرکز مهندسی متقارن الان در اروپا فعالیت می نمایند که بیشتر آنها در بخش فضایی مشغول هستند، اما حدودا ۱۰ مورد از آنها از طراحی های منحصر به فرد خود برای مراکز غیر فضایی استفاده می نمایند.

منبع: