Rate this post

عاشق وب: به دنبال دغدغه چند ساله دولت برای برقی کردن موتور سیکلت ها در کلانشهرها و بمنظور کاهش آلودگی هوا، ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیش قدم تولید موتورسیکلت های برقی برای اداره پست شد.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، در این راستا یک تفاهم نامه چهارجانبه میان ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران و یکی از شرکت های تولید کننده موتورسیکلت برقی منعقد شد.
بر طبق این تفاهم نامه مقرر شده است که حدود ۳ هزار دستگاه موتورسیکلت برقی تولید و در اختیار پستچیان ادراه پست قرار گیرد. در فاز اول این اقدام، ۵۰ دستگاه از این موتورها تولید خواهد شد.
در مراسم امضای این تفاهم نامه منوچهر منطقی، دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اظهار داشت: برمبنای آمارها ۱۸ درصد از آلایندگی در تهران مربوط به موتورسیکلت ها و عمده این آلودگی نیز مربوط به موتورهای کاربراتوری است.
وی ادامه داد: موتورهای کاربراتوری همچون موتورها با آلایندگی بالا هستند و هر یک از آنها به اندازه ۶ خودرو آلودگی ایجاد می کنند. از طرف دیگر قیمت موتورسیکلت های برقی در کشور بالا است؛ اما شاید سهمیه بندی بنزین و افزایش قیمت سوخت، مردم را به خرید این نوع موتورها ترغیب کند.
دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در همین زمینه اشاره کرد: در صورت جایگزین کردن موتوسیکلت های برقی با بنزینی، سالانه ۲ هزار و ۱۰۰ لیتر به ازای هر دستگاه موتور سیکلت، کاهش مصرف سوخت خواهیم داشت.
دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: با پیاده سازی طرح جایگزینی موتور سیکلت های برقی با بنزینی برای ۳۰۰ هزار دستگاه موتور سیکلت در تهران حدود ۱.۵ میلیون تن آلایندگی از فضای شهری کاهش پیدا می کند.
منطقی با اشاره به تفاهم نامه چهارجانبه در امتداد تولید موتورسیکلت های برقی برای اداره پست، تصریح کرد: امضای این تفاهم نامه چهار جانبه در امتداد فرهنگ سازی و توسعه استفاده از وسایل نقلیه برقی، پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان در بومی سازی وسایل نقلیه برقی و توسعه زیر ساخت های مربوط به آنها است.

تحویل ۵۰ دستگاه موتور سیکلت برقی تا اردیبهشت ۹۹
بر طبق این تفاهم نامه مقرر است سه هزار دستگاه موتورسیکلت برقی با قابلیت استفاده از طرح باتری SWAP تولید شود. موتورهای برقی تولید شده به توزیع کنندگانی که از طرف شرکت پست معرفی شده اند، همراه با اعطای تسهیلات از طرف سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری، واگذار می شود.
در فاز اول اجرای این طرح به صورت پایلوت ۵۰ دستگاه موتور سیکلت برقی توسط شرکت تولیدکننده طرف تفاهم نامه، تولید خواهد شد و چنانچه طرفین تفاهم نامه از قابلیت و کارائی موتورسیکلت های برقی تولید شده، زمان تحویل موتورسیکلت ها و شماره گذاری آنها رضایت داشتند، به شرط تامین تسهیلات لازم، قراردادی جداگانه برای تهیه مابقی ۲۹۵۰ موتور سیکلت منعقد خواهد شد.
بر طبق این تقاهم نامه سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری متعهد شد تا نسبت به تامین تسهیلات نوسازی با کارمزد چهار درصد تا سقف ۱۵۰ میلیون ریال برای هر موتورسیکلت، برای جایگزینی ۵۰ دستگاه موتورسیکلت برقی با مهلت بازپرداخت ۳۶ماهه اقدام نماید.
معرفی ۵۰ نفر از موزعین پست دارای شرایط لازم جهت اجرای مرحله پایلوت و معرفی ۲۹۵۰ نفر از موزعین پست دارای شرایط لازم جهت اجرای موضوع تفاهم نامه به شرط رضایت و تامین تسهیلات لازم از دیگر تعهدات این سازمان است.
ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری متعهد شده است تا در زمینه فراهم کردن زمینه های لازم برای همکاری سایر بخش های معاونت و دیگر سازمان های دولتی مرتبط برای تسهیل در اجرای مناسب تفاهم نامه اقدام نماید.
همین طور این ستاد موظف است زمینه تامین منابع مالی و اعتباری در چارچوب تسهیلات برای توسعه خط تولید موتورسیکلت برقی در حد مقدورات بعد از اجرای موفقیت آمیز مرحله اول (۵۰ دستگاه موتور) را فراهم آورد.
برنامه ریزی برای به کارگیری تکنولوژی های جدید برای ارتقای خدمات، بهره وری و تسهیل در توسعه موتورسیکلت های برقی در کشور و تلاش در جهت رفع موانع توسعه موتور سیکلت های برقی متکی بر فناوری های پیشرفته از دیگر تعهدات این ستاد در تفاهم نامه چهارجانبه امروز است.
طبق اعلام مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تولید ۵۰ دستگاه موتورسیکلت برقی با مشخصات فنی اعلام شده، تحویل ۵۰ دستگاه موتور سیکلت برقی به موزعین پست حداکثر تا ۱۵ اردیبهشت ماه سال ۹۹، تولید و تحویل ۲۹۵۰ دستگاه موتورسیکلت برقی تولید شده به موزعین پست معرفی شده توسط شرکت پست طی مدت معین و با مشخصات و شرایط قرارداد منعقده بعد از تایید مراحل تست پایلوت و گارانتی موتورسیکلت های تولید شده به مدت یک سال از زمان تحویل موتور سیکلت ها همچون تعهدات شرکت تولیدکننده موتور سیکلت است.

منبع: