Rate this post

به گزارش عاشق وب حدود یک ماه است که افراد برخی کشورهای جهان به کروناویروس که حالا ˮCOVID-19ˮ نام گرفته، مبتلا شده اند و تابحال دارو یا واکسن خاصی برای درمان این بیماری توسعه داده نشده است.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، تاکنون ۸۰ هزار فرد در جهان به کرونا ویروس که حالا با نام “کووید ۱۹” (COVID-۱۹) شناخته می شود، مبتلا شده اند و در این میان حداقل ۱۷۰۰ کادر پزشکی در چین نیز مبتلا به آن شده اند. تابحال نزدیک به ۲۵۰۰ نفر بر اثر این ویروس جان خودرا از دست داده اند.
بعد از شیوع ویروس کرونا در خیلی از کشورهای جهان، صدها ربات در بیمارستان ها، ساختمان های اداری و فرودگاه های سراسر جهان مستقر شده اند تا بتوانند به متخصصان در پیش گیری از این بیماری کمک کنند. طی این خبر می خواهیم فناوری هایی را که کشورهای مختلف برای مبارزه با این ویروس مرگبار از انها استفاده می نمایند، معرفی نماییم.

کمک گرفتن از پهپادها

با شیوع ویروس کرونا در سراسر چین، برنامه های جدیدی برای پیش گیری از مبتلاشدن به این ویروس در نظر گرفته شده است. مقامات چین، پهپادها را در سطح این کشور به کار گرفته اند تا افرادی که بدون ماسک از خانه بیرون می آیند، شناسایی کنند. چین برای پیش گیری از گسترش ویروس کرونا، پهپادهایی را به کار گرفته تا استفاده از ماسک را به مردم گوشزد کنند. پهپادهایی که در نواحی شهری و بر فراز جمعیت به پرواز درمی آیند، می توانند به مردم آگهی دهند که یا از ماسک استفاده کنند و یا از خانه بیرون نیایند. هنگامی که پهپادها به افراد بدون ماسک می رسند، صدایی به آنها آگهی می دهد.

استفاده از یک اپلیکیشن خاص

اپلیکیشنی در چین طراحی شده که مدعی است به کاربر اجازه می دهد متوجه شود آیا در نزدیکی فردی که به کروناویروس مبتلا است، قرار دارد یا خیر؟
چین برای جلوگیری از گسترش کروناویروس، اپلیکیشنی طراحی نموده که به کاربران امکان می دهد تا تشخیص دهند که در معرض این ویروس قرار دارند یا خیر.
این اپلیکیشن موسوم به “ردیاب تماس نزدیک” (close contact detector)، طوری طراحی شده که خطر تماس کاربران با کروناویروس را برمبنای میزان نزدیکی آنها با افراد مبتلا به این بیماری و یا مشکوک به مبتلاشدن مورد بررسی قرار می دهد.
کاربران جهت بررسی وضعیت خود، باید یک کیوآر کد را با استفاده از اپلیکیشن هایی مانند “علی پی”(Alipay)، “وی چت”(WeChat) یا “کیوکیو”(QQ)، در تلفن همراه خود اسکن کنند. بعد از ثبت اپلیکیشن در تلفن همراه، باید نام کاربر و شماره شناسایی وی در آن وارد شود. هر تلفن همراه می تواند وضعیت سه نفر را مورد بررسی قرار دهد.
در گزارش مربوط به این اپلیکیشن، جزئیات مربوط به چگونگی عملکرد آن مشخص نشده، اما در تعریف آن آمده است که وقتی کاربر فاقد محافظت کافی باشد و در تماس نزدیک با شخصی قرار بگیرد که نشانه های مبتلاشدن به کروناویروس را دارد، آگهی می دهد.
تعریف تماس نزدیک، شامل افرادی می شود که با یکدیگر همکار یا همکلاس هستند و یا در یک خانه زندگی می کنند. علاوه بر این، کادر پزشکی که با بیماران مبتلا به کروناویروس در تماس هستند و یا مسافرانی که حمل و نقل انبوه را تجربه می کنند نیز در معرض مبتلاشدن قرار دارند.

کمک گرفتن از هوش مصنوعی

شرکت “علی بابا”(Alibaba) که غول فناوری چینی هاست، یک سیستم “هوش مصنوعی” راه اندازی نمود که می تواند افرادی که تب دارند را شناسایی کند.
فناوری هوش مصنوعی تازه راه اندازی شده توسط شرکت “علی بابا” می تواند مسافرانی که بدون ماسک هستند و یا تب دارند را شناسایی کند.
هدف از ساخت این سیستم هوش مصنوعی، انجام اقدامی برای کنترل “کروناویروس” است.
این سیستم هوش مصنوعی مبتنی بر فناوری هایی از قبیل تصویربرداری حرارتی برای تشخیص تب ازراه دور است.
میزان خطای سیستم در تشخیص تب با تماس غیر مستقیم هم تنها ۰.۳ درجه سانتی گراد است.
“یون تائو”(Yun Tao)، مهندس الگورتیم شرکت “علی بابا” اظهار نمود: زمانی که یک فرد، مشکوک به داشتن تب باشد، سیستم مذکور بطور خودکار به کارمندان آگهی می دهد و به سرعت مکان مسافر را پیدا می کند.
مقرر است این سیستم هوش مصنوعی در مراحل نخست در بعضی از فروشگاه های زنجیره ای علی بابا و بعد از آن در مکان های عمومی بیشتری همچون بیمارستان ها، ایستگاه های راه آهن و مترو به کار گرفته شود.
رونق فناوری های گوناگون در چین سبب شده که این کشور از موجی از نوآوری های فناورانه برای نبرد با کروناویروس از کیت های آزمایشی سریع گرفته تا ردیاب های جدید دما استفاده نماید.
علاوه بر علی بابا، خیلی از شرکت های فناوری دیگر در چین هم سیستم های هوش مصنوعی غربالگری تب را توسعه داده اند.

کمک گرفتن از تلفن همراه

یکی از مهمترین وسایل برای شناسایی افراد مبتلا به این ویروس دماسنج است و چک کردن معمولاً با قرار دادن آن در مقابل پیشانی هر فرد انجام می شود. اما این روش جالبی نیست، چونکه نه تنها وقت گیر است؛ بلکه سبب می شود افراد کنار یکدیگر جمع شوند و این کار احتمال انتقال ویروس را بیشتر می کند.
به تازگی، سیستم های جامع اطلاعات سلامت سنگاپور(IHIS) و شرکتی به نام “کرونی کر”(KroniKare) یک سیستم جدید غربالگری برای سنجش تب مسافران توسعه داده اند که این سیستم مجهز به یک تلفن هوشمند و دوربین های حرارتی و لیزری است و توسط آنها قادر به اندازه گیری دمای بدن افراد است. این فناوری می تواند سرعت عبور مسافران در مراکز و مکان های مختلف را افزایش دهد و امکان انتقال ویروس را کم کند.
سیستم مذکور “آی ترمو”(iThermo) نام دارد و درون این سیستم یک تلفن هوشمند تعبیه شده است و می توان سیستم مذکور را بر روی درب ورودی مراکز مختلف نصب کرد.
سیستم مذکور با کمک فناوری هوش مصنوعی حتی قادر به اندازه گیری دمای بدن افرادی که کلاه، عینک و ماسک صورت پوشیده اند نیز است.
هنگامی که افراد از کنار این سیستم عبور می کنند، دوربین های حرارتی و لیزری این سیستم با دیدن پیشانی افراد دمای بدن آنها را اندازه می گیرند.
سیستم مورد اشاره تابحال در دو بیمارستان سنگاپور مورد آزمایش قرار گرفته است و اگر شیوع این ویروس همچنان ادامه داشته باشد، احیانا سیستم آی ترمو در تمام مکان ها نصب خواهد شد تا توسط آن بتوانند افراد مبتلا به ویروس کرونا را از افراد سالم جدا کنند.

کمک گرفتن از رباتها

در کوشش برای به حداقل رساندن تماس بین افراد، دستگاه های مجهز به فناوری هوش مصنوعی که دارای تجهیزاتی همچون چند دماسنج و دوربین هستند، علایم حیاتی بیماران را اندازه گیری می کنند و به پزشکان کمک می کنند تا افراد مبتلا به این ویروس را سریع تر شناسایی کنند. علاوه بر شناسایی سریع تر، این دستگاه ها یک مزیت دیگر نیز دارند و آن این است که سبب می شوند پزشکان ارتباط مستقیم با بیماران مبتلا به کروناویروس نداشته باشند. این ربات ها کارهای دیگری نیز انجام می دهند که می توان به ضد عفونی کردن اتاق های بیمارستان و حتی هواپیماها نیز اشاره نمود.
یکی از این رباتها، رباتی به نام “تمی”(Temi) است که می تواند میزان ارتباط مستقیم پزشکان با بیماران مبتلا به کروناویروس را به حداقل برساند. “تمی” دارای سه پای بلند است و مجهز به صفحه نمایش لمسی، فناوری صوتی الکسا آمازون، سیستم صوتی داخلی، محلی برای شارژ تلفن ها و یک سیستم ناوبری خودکار است که به او اجازه می دهد تا بدون برخورد با موانع به راحتی حرکت نماید. تابحال صدها ربات “تمی” در بیمارستان ها، فرودگاه ها و خانه های مراقبت از سالمندان قرار داده شده اند. بگفته “یوئلز”، این دستگاه همین طور در دفاتر سراسر چین مورد استفاده قرار می گیرد تا کارکنان آن دفاتر را روزانه مورد بررسی قرار دهد و درجه حرارت بدن آنها را اندازه گیری نماید تا دریابد آیا آنها تب دارند یا خیر. چونکه تب یکی از بارزترین علایم COVID-۱۹ است.
اگر فرد مذکور تب داشت، “تمی” کارمند را به مطب پزشک راهنمایی می کند تا از آلوده کردن دیگر همکارانش جلوگیری به عمل آورد.
علاوه بر این، ربات های حضور ازراه دور شرکت “زنکس”(Xenex ) به نام “لایت استرایک”(LightStrike ) که امکان برقراری ارتباط تصویری، نظارت و تحویل بی خطر مواد غذایی و دارو را فراهم می کنند و اتاق های بیمارستان ها را ضد عفونی می کنند، کمک ارزشمندی به پرسنل بیمارستان ها برای مقابله با ویروس COVID-۱۹ می کنند. ربات های این شرکت در بیشتر از ۵۰۰ مرکز درمانی در سراسر ایالات متحده در حال استفاده هستند. این ربات ها از زنون (گاز بی بو و پایدار) برای ایجاد یک اشعه فرابنفش شدید استفاده می نمایند که موجب از بین رفتن باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها در سطوح بیمارستان می شود.

بنابر گزارش ها، استفاده از این ربات در بیمارستان ها سبب از بین رفتن ۵۰ تا ۱۰۰ درصد باکتری های “کلستریدیوم دیفیسیل”(Clostridium difficile) و باکتری های “ام.آر. اس. ای”(MRSA) و عفونت محل جراحی(SSI) شده است. از آنجائیکه این ربات ها قابل حمل هستند، می توان آنها را در سراسر بیمارستان ها، آزمایشگاه و اتاق انتظار و حتی در آمبولانس استفاده نمود. آنها طی ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قادر به ضدعفونی کردن اتاق بیماران هستند.

گوگل

گوگل به دنبال اعلام وضعیت اضطرار از جانب سازمان بهداشت جهانی برای بیماری کرونا، برای جستجوها در مورد ویروس کرونای جدید که شیوع آن مردم و دولت های سراسر دنیا را نگران کرده است، سرویس آگهی را برای چنین جستجوهایی فعال کرد.
سازمان بهداشت جهانی(WHO) به سبب وضعیت جدید به وجود آمده در مورد بیماری کروناویروس که جهان را تحت تأثیر خود قرار داده است، وضعیت اضطراری جهانی اعلام نموده است. جای تعجب نیست که این مساله موجب ترس و وحشت و البته سیل جستجوها در مورد این بیماری در گوگل شده است. بنا بر این این غول فناوری با علم به اینکه می تواند نخستین تاثیر را روی مردم داشته باشد، سرویس آگهی اضطراری(SOS Alert) را برای چنین جستجوهایی فعال کرده است تا کاربران مستقیما به اطلاعاتی که از طرف سازمان بهداشت جهانی و سایر منابع معتبر درباره این بیماری و شیوع آن انتشار یافته است، دست یابند و با مطالب دروغ و گمراه کننده مواجه نشوند.
گوگل و فیس بوک معمولاً سامانه های آگهی قرمز را باتوجه به فجایع طبیعی و انسانی راه اندازی می کنند. فیس بوک از شبکه اجتماعی خود استفاده می نماید تا به کاربران و دوستان شان اعلام کند که در امنیت هستند. از جانب دیگر سرویس آگهی گوگل، به خصوص برای پایین آوردن پیوندهای مشکوک، اطلاعاتی را که از منابع تأییدشده تهیه می شود، در اولویت منابع جستجو قرار می دهد. گوگل در توییتر اعلام نموده است که به هر کسی که می خواهد اطلاعاتی راجع به بیماری کرونا و کروناویروس یا مطالب در رابطه با آن جستجو کند، مطالب و منابعی از سازمان بهداشت جهانی نشان داده می شود. این موارد شامل وضعیت شیوع این ویروس و همین طور مشاوره در مورد چگونگی حفظ امنیت خود در مقابل آن است.

هر آنچه می بایست درباره ویروس کرونا بدانید

بتازگی افراد برخی مناطق کشور چین و برخی کشورهای دیگر به ویروسی به نام “کروناویروس”(coronavirus) مبتلا شده اند و این ویروس به قدری خطرناکست که مقامات چین دستور قرنطینه چند شهر این کشور را صادر کرده بودند. شیوع این بیماری در “ووهان”، ششمین شهر پرجمعیت چین بوده است. حالا دانشمندان و خیلی از شرکتهای زیست فناوری به شدت به دنبال دستیابی به یک واکسن برای ویروس خطرناک و در حال شیوع کرونای جدید هستند.

کروناویروس ها خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا سندرم حاد و شدید تنفسی یا همان SARS (سارس) را شامل می شوند. کروناویروس ها در سال ۱۹۶۵ کشف شدند و مطالعه بر روی آنها بطور مداوم تا اواسط دهه ۱۹۸۰ ادامه داشت. مقامات چین بعد از انتشار این خبر در جهان، به سرعت کد ژنتیکی ویروس (توالی ژنوم ویروس جدید کرونا) را منتشر نمودند. کروناویروس ها دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی را در انسان ها درگیر می کنند و عامل یک سوم سرماخوردگی های شایع هستند. بنابر گفته ها زمان و دوره کمون این بیماری بین ۱۴ تا ۲۰ روز است.
ساختار کروناویروس ها دارای یک ژنوم RNA معمولی است. افرادی که همزمان دارای بیماری دیگری باشند و کودکان مبتلا به بیماری های قلبی، بیشتر در معرض خطر مبتلاشدن به کروناویروس ها هستند. معمولاً شدت سرماخوردگی که کروناویروس عامل آن باشد، بیشتر است. کروناویروس ها که بعد از راینو ویروس ها بزرگترین عامل مبتلاشدن به سرماخوردگی هستند، بیشتر در زمستان و بهار موجب سرماخوردگی می شوند. بااینکه کروناویروس ها بیشتر در حیوانات دیده می شوند، اما پنج نوع از آنها دستگاه تنفسی بدن انسان را تحت تأثیر قرار می دهند. تشخیص اینکه علت بیماری کروناویروس باشد یا خیر، کمی مشکل است؛ چونکه برخلاف راینو ویروس ها به سختی در آزمایشگاه رشد و نمو می کنند. این ویروس همین طور از حیوانات به انسان قابل انتقال است. بیماری زایی این ویروس، سیستم تنفسی را تحت تأثیر قرار می دهد و علایمی مشابه سرماخوردگی ساده به وجود می آورد. علائم ویروس کرونا شامل آبریزش بینی، سرفه و گلو درد است که می تواند با سر درد و تب نیز همراه باشد و تا چند روز به طول می انجامد. در افرادی با نقص سیستم ایمنی، افراد مسن و کودکان این علائم می تواند شدیدتر شده و ذات الریه و برونشیت را ایجاد کند.
پژوهشگران چینی بتازگی اعلام نموده اند حیوانی به نام “پولک پوست” ممکنست علت شیوع بیماری “کروناویروس” باشد. پولک پوست یا پانگولین یا مورچه خوار پولک دار جانوری از راسته پولک پوست سانان “فولیدوتا”(Pholidota) است. در این راسته تنها یک خانواده یعنی پولک پوستان “مانیدا”(Manidae) قرار دارد که به سه سرده “مانیس”(Manis)، “فاتاجینس”(Phataginus) و “اسموتسیا”(Smutsia) تقسیم می شود. در سرده مانیس چهار گونه پانگولین حضور دارند که همگی بومی شرق آسیا هستند و دو سرده دیگر هم هر کدام دو گونه دارند که همگی بومی آفریقا هستند. حالا مقامات”دانشگاه کشاورزی جنوب چین”(South China Agricultural University) در گوانگ ژو اظهار کرده اند که دو پژوهشگر این دانشگاه به اسامی “شن یونگی” (Shen Yongyi) و “شیائو لیهوا” (Xiao Lihua) اعتقاد دارند که پولک پوست ها حیواناتی هستند که سبب شیوع کرونا ویروس شده اند. آنها این ادعا را برمبنای یک مقایسه ژنتیکی از کروناویروس های گرفته شده از پولک پوست ها و انسان های آلوده به این ویروس شناسایی کرده اند. پژوهشگران در کنفرانس مطبوعاتی که ۷ فوریه انجام شد اعلام نمودند که توالی ژنتیکی کروناویروس های گرفته شده از پولک پوستها و انسان های آلوده به این ویروس ۹۹ درصد یکسان و مشابه یکدیگر است.
از سویی، باتوجه به این که کروناویروس جدید در ماه دسامبر در شهر ووهان چین شیوع پیدا کرد، بنابر تصورات، ممکنست علت شیوع این بیماری و ابتلای افراد به آن، مصرف غذاهای دریایی و حیوانات وحشی باشد؛ برای اینکه بیشتر افرادی که این بیماری در آنها شناسایی شد، در آن مناطق کار می کردند. اما پولک پوستها به سبب این مساله که فروش آنها غیر قانونی می باشد، در لیست غذاهای فروخته شده در آن مناطق نبودند. ماه گذشته دانشمندان در پکن ادعا کردند مارها منبع nCoV-۲۰۱۹ هستند، اما این نظریه توسط پژوهشگران دیگر رد شد.