Rate this post

عاشق وب: پژوهشگران موسسه ˮام.آی. تیˮ(MIT) در مطالعه اخیرشان توانسته اند با کمک فناوری هوش مصنوعی یک آنتی بیوتیک قدرتمند توسعه دهند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، پژوهشگران ام.آی. تی اظهار کرده اند که این آنتی بیوتیک می تواند بعضی از خطرناک ترین و مقاوم ترین سویه های باکتری را از بین ببرد.
آنتی بیوتیک ها یک روش اثبات شده برای از بین بردن باکتری های مضر محسوب می شوند. با این وجود خیلی از این باکتری ها بتازگی در مقابل خیلی از داروهایی که برای مبارزه با آنها استفاده می نماییم مقاوم شده اند.
حالا به لطف آنتی بیوتیک جدید تولید شده توسط هوش مصنوعی، بعضی از باکتری های خطرناک و مقاوم به دارو در جهان می توانند از بین بروند.
مقاومت به آنتی بیوتیک یعنی میکروب های بیماری زا که برای مبارزه با آنان آنتی بیوتیک استفاده می شوند، با جهش ژنی نسبت به این داروها مقاومت پیدا کنند و نسل های جدیدی به وجود بیایند که نتوان با آنها مبارزه کرد. از مهم ترین عوامل این نوع مقاومت دارویی، مصرف خودسرانه یا بیش از اندازه آنتی بیوتیک ها است. در دهه های اخیر مصرف آنتی بیوتیک علاوه بر پزشکی در کشاورزی هم افزایش شایان توجهی داشته و آنتی بیوتیک ها در دامداری، پرورش مرغ و طیور، پرورش ماهی و آبزیان، تولید محصولات کشاورزی و در باغ های میوه استفاده می شود، بدین سبب مقاومت به آنتی بیوتیک، کشاورزی و محیط زیست را هم تحت تأثیر قرار می دهد.
این دارو عملکرد متفاوتی نسبت به آنتی بیوتیک های معمولی دارد و این برای اولین بار در جهان است که پژوهشگران موفق به توسعه آنتی بیوتیک با کمک هوش مصنوعی شده اند.
در آزمایشات، داروی جدید موفق به از بین بردن دو مورد از سه پاتوژن که سازمان بهداشت جهانی(WHO) آنها را خطرناک دانسته، شد. این باکتری ها مقاوم به آنتی بیوتیک بوده و به آنها “آکینتوباکتر بومانی” (Acinetobacter baumannii) و “انتروباکتریاسیا”(Enterobacteriaceae) گفته می شود. پاتوژن (Pathogen) یا بیماری زا یا بیمارگر، عامل تولید بیماری می شود.
“رجینا بارزیلای”(Regina Barzilay) پژوهشگر ارشد این مطالعه اظهار داشت: برای اولین بار ما از هوش مصنوعی برای توسعه یک آنتی بیوتیک استفاده کردیم.
تا سال ۲۰۵۰ باکتری های امروزی در مقابل آنتی بیوتیک های موجود مقاوم می شوند و این مساله زندگی حداقل ۱۰ میلیون نفر را به خطر می اندازد بدین سبب اگر هوش مصنوعی بتواند باز هم آنتی بیوتیک های قدرتمند توسعه دهد امید است این مشکل تا حدودی حل شود.
طی این مطالعه پژوهشگران یک الگوریتم یادگیری عمیق را آموزش دادند تا ابتدا انواع مولکول هایی که باکتری ها را از بین می برد شناسایی کند. سپس آنها بیشتر از شش هزار پیوند مولکولی بیماری های انسانی را مورد بررسی قرار دادند.
بگفته “جاناتان استوکس”(Jonathan Stokes) یکی از نویسندگان این مطالعه، تنها چند ساعت طول کشید تا الگوریتم ترکیبات را ارزیابی کند و آنتی بیوتیک مورد نظر را تولید نماید پژوهشگران این آنتی بیوتیک را “هالیسین”(halicin) نامیدند.
یافته های این مطالعه در مجله “Cell” منتشر گردید.

منبع: