Rate this post

به گزارش عاشق وب دستگاهی که مغز انسان را به یک کامپیوتر متصل می سازد، احیانا اواخر سال جاری برای نخستین بار در مغز کار گذاشته خواهد شد.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از سی نت، “ایلان ماسک”(Elon Musk) بنیانگذار استارتاپ “نورالینک”(Neuralink) اعتقاد دارد که اتصال مغز انسان به کامپیوتر ها می تواند به انسان ها کمک نماید که به ناتوانایی ها و صدمه های خود غلبه کنند و در نهایت با هوشمندترین “هوش های مصنوعی” هم رقابت کنند.
ماسک به تازگی اظهار نمود که استارتاپ “نورالینک” بروزرسانی هایی را راجع به فناوری در حال توسعه خود منتشر خواهد نمود.
وی این بروزرسانی ها را در یک کلمه “عالی” دانسته است.
بنابر گزارش ها این استارتاپ می خواهد با ساخت تراشه های کامپیوتری قابل کاشت در داخل مغز انسان، مرز بین بشر و ماشین را کم رنگ تر کند.
گفته می شود این تراشه حس لامسه کاربران را بازیابی می کند. این پردازنده سیگنال های پیچیده ای را رمزگشایی می کند که در داخل مغز انسان شکل گرفته اند؛ سپس تراشه آنها را به اعداد تبدیل می کند تا بتواند این سیگنال ها را پردازش کند. در نتیجه شخصی که این تراشه در مغز وی کار گذاشته می شود، امکان کنترل کردن عملکرد عضلات بدن را پیدا می کند.
در ماه ژوئیه سال قبل اعلام گردید که این فناوری به یک میمون اجازه داده است با مغز خود یک کامپیوتر را کنترل کند.
بدین سان امید است که فناوری مذکور در بیمارانی آزمایش شود که گرفتار صدمه های مغزی یا نخاعی هستند و یا به صورت مادرزادی گرفتار نقص هستند.
در ابتدا قرار بود این کار تا آخر سال ۲۰۱۹ میلادی صورت گیرد که میسر نشد و ایلان ماسک اخیرا اعلام نمود که سال جاری این دستگاه تکمیل خواهد شد.
در نهایت، فناوری استارتاپ “نورالینک” برای جبران بخش های از دست رفته مغز به علت بروز تصادف، سکته مغزی و یا نقص های مادرزادی به کار گرفته خواهد شد. در واقع این فناوری، این پتانسیل را دارد که عملکردهای مغزی و حرکتی را بازیابی کند.
در حالیکه هدف اولیه ساخت این دستگاه، کمک به این بیماران است، ولی ماسک گفته که هدف نهایی آن برای همگام سازی انسان با هوش مصنوعی است که به معنای واقعی کلمه از انسان سریع تر فکر می کند.

استارتاپ نورالینک
استارتاپ نورالینک یک شرکت “عصب فناوری”(neurotechnology) آمریکایی است که توسط ایلان ماسک در سال ۲۰۱۶ تأسیس و در سال ۲۰۱۷ کار خویش را شروع کرد. دفتر مرکزی این استارتاپ در سانفرانسیسکو است. از زمان تأسیس، چندین دانشمند عصب شناس از دانشگاه های مختلف در آنجا مشغول به کار هستند.
در سال ۲۰۱۷ سایتی به نام “ویت بات وای”(Wait But Why) گزارش داد که این استارتاپ می خواهد دستگاه هایی توسعه دهد که می تواند بیماری های مغزی جدی را در مدتی کوتاه درمان کند. این سایت کار این شرکت را جنبشی “فرابشریت”(Transhumanism) نامید. فرا بشریت، جنبشی فکری و فرهنگی است که می گوید با پیشرفت فناوری و افزایش در دسترس بودن آن، می توان به پیشگیری از افزایش سن یا به توانمندسازی انسان ها به لحاظ توانایی های فیزیکی، ذهنی یا روان شناختی، پرداخت.