Rate this post

عاشق وب: دانشمندان اعتقاد دارند که روش ایمن تری برای تزریق سلول های بنیادی به نخاع های لطمه دیده پیدا کرده اند که از خطر لطمه دیدگی بیشتر در هنگام درمان جلوگیری می کند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، سلول های بنیادی همانند دیگر زمینه های پزشکی پتانسیل زیادی در درمان نخاع مجروح و ضایعه نخاعی دارند، اما رساندن آنها به جایی که باید، یک کار ظریف و دشوار است.
دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو(UCSD) هم اکنون از پیشرفت دراین زمینه خبر می دهند و یک روش جدید تزریق در موش ها را نشان می دهند که بگفته آنها می تواند دوزهای بیشتری از سلول های بنیادی را به محل مورد نظر تحویل دهد و از بعضی از خطرات روش های فعلی نیز جلوگیری می کند.
این تحقیق بر استفاده از نوعی سلول بنیادی به نام “سلول پیشرو عصبی”(neural precursor cell) تمرکز دارد که می تواند در انواع مختلف سلول های عصبی متمایز شود و پتانسیل بسیار خوبی در ترمیم ستون فقرات لطمه دیده دارد. هم اکنون این سلول ها مستقیماً به ستون اولیه فیبرهای عصبی موسوم به “پارانشیم نخاعی” تزریق می شوند.
“مارتین مارسالا” استاد گروه بیهوشی دانشکده پزشکی UCSD می گوید: در روش های کنونی خطر ذاتی لطمه بیشتر به بافت نخاعی یا خونریزی داخلی وجود دارد. اما رویکرد ما این خطرات را از میان برداشته است.
مارسالا و همکارانش در آزمایشات روی جوندگان به این رویکرد ایمن و کمتر تهاجمی رسیدند. آنها سلول های بنیادی را بین لایه محافظی در اطراف ستون فقرات به نام غشای پیال و لایه های سطحی نخاع تزریق کردند، ناحیه ای که به نام فضای خلفی ستون فقرات شناخته می شود.
مارسالا می گوید: این روش تزریق اجازه می دهد تعداد سلول های بالایی در یک تزریق وارد شود. سلول هایی که دارای خواص “پرولیفراتیو” که به داخل پارانشیم نخاعی مهاجرت کرده و با گذشت زمان در بخش های مختلف نخاعی و همین طور ساقه مغز جمع می شوند و سپس این سلول های تزریق شده خاصیت های عملکردی متناسب با سلول های میزبان اطراف را بدست می آورند.
به دنبال این نتایج اولیه امیدوارکننده، دانشمندان امیدوار هستند که سلول های بنیادی تزریق شده از این طریق بتوانند روزی بهبودی ضایعه نخاعی را سرعت بخشیده و قدرت درمان های جایگزینی سلول ها را برای لطمه های نخاعی همچون لطمه ضربه ای نخاعی، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک و مالتیپل اسکلروز(ام اس) بهبود بخشد. اما در ابتدا باید آزمایش ها روی حیوانات بزرگتر که نزدیک به آناتومی انسان هستند، صورت گیرد تا به پژوهشگران کمک نماید روش خودرا برای کسب بهترین نتایج تنظیم کنند.
مارسالا می گوید: هدف این است که میزان دوز تزریق و زمان مناسب تحویل سلول بعد از لطمه نخاعی که با بهترین اثر درمانی هم راه است، تعریف شود.
این مطالعه در مجله Stem Cells Translational Medicine انتشار یافته است.

منبع: