Rate this post

عاشق وب: اگر گوشی تان گم شده یا به سرقت رفته، می توانید با استفاده از امکاناتی که اپراتورها دارند یا قابلیت های خود گوشی، آنرا پیدا کنید. البته این امکان در صورتی برقرار است که گوشی همراه روشن باشد.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، این روزها و با افزایش چندبرابری قیمت گوشیها در بازار، خریدن باردیگر گوشی آن هم در شرایطی که گم شده یا به سرقت رفته باشد، هزینه های بالایی برای کاربران دارد. درصورتی که برخی امکانات از جانب اپراتورها و گوشیها وجود دارند که با استفاده از آنها می توان گوشیهای گم شده یا سرقتی را ردیابی کرد.
از طرفی درحالی که گوشیهای دست دوم در بازار رایج است، با اجرای رجیستری و ضرورت ثبت شماره در تلفن همراه، در صورتیکه فردی بخواهد گوشی خودرا بفروشد یا به دیگری منتقل کند، باید حتما فرآیند انتقال مالکیت را انجام دهد؛ بدین سبب بااینکه بحث سرقت و ردیابی گوشیهای سرقتی از اهداف اصلی طرح رجیستری نبوده است، اما این پروژه می تواند به ردیابی گوشیهای به سرقت رفته کمک نماید.
همین طور درصورتی که گوشی حاوی سیمکارت گم شود یا به سرقت برود، می توانید از راهکارهایی که اپراتورهای تلفن همراه در نظر گرفته اند استفاده کنید. مشترکان همراه اول برای ردیابی گوشی مفقودشده یا به سرقت رفته خود می توانند شماره سریال گوشی مندرج روی جعبه گوشی را بوسیله خطوط دائمی همراه اول، ارسال و سرویس ردیابی گوشی را فعال کنند. مشترکان ایرانسل نیز می توانند بعد از گذشت پنج روز از مسدود کردن خط، کد #۶۱۰۱* را از یک خط ایرانسلی شماره گیری و شماره سریال IMEI گوشی مفقودشده را وارد کند.
گوشیهای هوشمند نیز راه کارهایی را برای یافتن گوشیهای گم شده و به سرقت رفته در نظر گرفته اند. اگر گوشی شما گم شده یا به سرقت رفته باشد، دو چاره کلی برای یافتن مکان فعلی آن وجود دارد که البته هرکدام از این روش ها مستلزم این است که قبلا چنین مواردی را پیش بینی کرده باشید. بطور کلی یافتن مکان گوشی با استفاده از اینترنت و GPS میسر است.
یکی از این روش ها استفاده از اکانت گوگل است؛ به جهت اینکه بعدا بتوانید از قابلیت Android Device Manager که یکی از قابلیت های کاربردی گوگل است، استفاده کنید، حتما باید یک دفعه از گوشی اندرویدی خود وارد اکانت جی میل خود شوید. در صورتیکه گوشی شما گم شده باشد، می توانید با وارد کردن اطلاعات اکانت خود، مکان فعلی گوشی خودرا شناسایی کنید.
گزینه دیگر «Lock» است که با استفاده از این توانایی می توانید در صورت گم شدن گوشی، گوشی خودرا قفل کرده و حتی برای آن پسورد بگذارید. همین طور گزینه Erase برای مواردی است که گوشی شما گم شده و می توانید با استفاده از این گزینه، اطلاعات حساسی که در گوشی دارید را پاک کنید. البته در صورتی می توانید از این توانایی استفاده کنید که گوشی تان به اینترنت متصل باشد. دارندگان گوشیهای آیفون نیز می توانند از قابلیت «Find My iPhone» برای پیدا کردن دستگاه خود استفاده کنند و اقدامات دیگری نیز برای در امنیت نگه داشتن اطلاعات خود انجام دهند.
البته تمامی این اقدامات درصورتی می تواند سودمند باشد که گوشی از زمانی که گم شده یا به سرقت رفته، تا زمانی که شما می خواهید آنرا ردیابی کنید خاموش نشده باشد، برای اینکه در آن صورت تا زمانی که گوشی بار دیگر روشن شود، امکان ردیابی آن وجود ندارد.

منبع: