Rate this post

به گزارش عاشق وب پژوهشگران انگلیسی تلاش دارند با کمک پهپاد و فناوری یادگیری ماشینی، به بررسی و نجات گونه های در حال انقراض حیوانات کمک کنند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه بریستول، پژوهشگران تلاش دارند با متد جدیدی که در آن از یادگیری ماشینی و پهپاد استفاده می شود، به نجات حیات وحش کمک کنند.
پژوهشگران “دانشگاه بریستول”(University of Bristol) و “انجمن جانورشناسی بریستول”(BZS)، پژوهشی را شروع کرده اند تا طی آن، پهپادها و حسگرها را جهت بررسی زرافه های در حال انقراض معروف به “زرافه کوردوفان”(Kordofan giraffe) در پارک ملی “Bénoué” به کار بگیرند.
دکتر “گرین مک کیب”(Gráinne McCabe)، مدیر بخش حفاظت انجمن جانورشناسی بریستول اظهار داشت: به تازگی کاهش قابل توجهی در بین پستانداران بزرگ این پارک مشاهده شده و اندازه گیری دقیق جمعیت این حیوانات می تواند راهنمای خوبی برای حفظ این گونه ها باشد.
وی ادامه داد: گشت و گذار در این پارک بسیار دشوار است و بخش های وسیع آن، غیرقابل دسترس هستند و چالش بزرگی جهت بررسی حیات وحش به شمار می روند. زرافه های کوردوفان در استتار بسیار ماهر هستند و اغلب در گروه های کوچک دیده می شوند.
از آنجائیکه انجمن جانورشناسی بریستول مشتاق بود تا بهترین راهبرد را جهت بررسی حیات وحش پارک پیدا کند، از دکتر “مت واتسون”(Matt Watson)، پژوهشگر دانشکده علوم زمین دانشگاه بریستول و دکتر “تام ریچاردسون”(Tom Richardson)، پژوهشگر بخش هوافضای این دانشگاه دعوت کرد تا در پروژه مذکور همکاری کنند.
این گروه پژوهشی توانست همکاری موفقیت آمیزی را به نمایش بگذارد و طی این پروژه، از پهپادها جهت بررسی و اندازه گیری انفجارهای آتش فشانی استفاده نماید تا ابداع سیستمی جهت بررسی حیات وحش آغاز شود.
دکتر واتسون اظهار داشت: شاید این روش روی زمین، ساده به نظر برسد اما اگر منطقه ای به اندازه لندن بزرگ را تصور کنید که جنگل های بسیاری دارد و باید تنها ۲۰ یا ۳۰ زرافه کوردوفان در آن شناسایی شوند، دیگر کار ساده ای تصور نمی گردد.

دکتر ریچاردسون اظهار داشت: شاید ما به بیشتر از یک نوع پهپاد و چندین سنسور متفاوت نیاز داشته باشیم تا بتوانیم یک شبانه روز را به جستجو بپردازیم. دوربین های چندطیفی جدید که با یادگیری ماشینی و ابزار پیشرفته ادغام شده اند، باید کاملا خودکار باشند تا بتوانند منطقه ای به این وسعت را پوشش دهند.
واتسون و ریچاردسون هم اکنون به همراه دکتر “تیلو برگادت”(Tilo Burghardt)، پژوهشگر بخش علوم کامپیوتر دانشگاه بریستول، با انجمن جانورشناسی بریستول همکاری می کنند تا به همراه هم بتوانند به ابداع فناوری های مورد نیاز برای این پروژه بپردازند.
واتسون اضافه کرد: سیستمی که ما بر مبنای یادگیری ماشینی جهت بررسی زرافه کوردوفان ابداع کرده ایم، می تواند جهت بررسی طیف گسترده ای از پستانداران کاربرد داشته باشد. اگر این سیستم با سیستم های هوایی ارزان قیمتی ادغام شود که قابلیت عملکرد خودکار دارند، می تواند تفاوت قابل توجهی در پروژه های حفظ حیات وحش سراسر جهان ایجاد کند.