Rate this post

عاشق وب ممانعت دولت آمریکا از بازگشت دانشجوی ایرانی به این کشور
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از مس لایو، مقامات دانشگاه “نورث ایسترن” آمریکا اعلام نموده اند که این دانشجوی ایرانی زمانی که وارد فرودگاه بین المللی “لوگان” در بوستون آمریکا شد، توسط پلیس فرودگاه بازداشت شد.
“شهاب دهقانی” دانشجوی ۲۴ ساله ای است که در رشته اقتصاد مشغول تحصیل در دانشگاه “نورث ایسترن” است.
به سبب بازداشت این دانشجوی ایرانی تجمعی اعتراضی صورت گرفت و معترضان خواهان آزادی دهقانی شدند.
این تجمع در اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا انجام شد و معترضان در شعارهای خود به ” مارتین لوتر کینگ جونیور”، رهبر جنبش حقوق مدنی آمریکایی های آفریقایی تبار اشاره کردند. برای اینکه روز گذشته “روز مارتین لوتر کینگ” بود که به مناسبت سالروز تولد مارتین لوتر کینگ جونیور در سومین دوشنبه ماه ژانویه هر سال در نظر گرفته شده است.
همچین در اعتراض های این معترضان شعارهای “اخراج دانشجویان را متوقف کنید” و “به او اجازه ورود بدهید” هم گفته شد.
پیام های توئیتری حاکی از ادامه اعتراض ها دارد برای اینکه “اکرم کامرانی” یک وکیل ایرانی گفته که اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا به کوشش های آنها برای برقراری ارتباط پاسخی نداده است.

شهاب دهقانی ویزای تحصیلی دارد و اخراج وی نقض قانون بشمار می رود. او دو سال است که در آمریکا تحصیل می کند و برای دیدار با خانواده خود به ایران سفر کرده بود.
وی برای پذیرش در دانشگاه نورث ایسترن باردیگر در سال ۲۰۱۹ میلادی ویزا دریافت کرد.
دانشگاه “نورث ایسترن” هم در واکنش به بازداشت این دانشجو اظهار داشت: ما از این مساله آگاه هستیم که یکی از دانشجویان ما از ورود به کشور منع شده است. دانشگاه ما از هزاران دانشجوی خارجی استقبال کرده و با منابع مختلف از آنها حمایت می کند.
همین طور در بیانیه این دانشگاه آمده که با مقامات دولت فدرال در تماس بوده اند تا کمک های لازم برای تسهیل بازگشت این دانشجو به دانشگاه را انجام دهند.

شهاب دهقانی
گفتنی است قبل از این هم اقداماتی در خصوص اخراج دهقانی از آمریکا انجام شده بود.
یکی از وکیل های حوزه مهاجرت اظهار کرد، این دانشجویان با رویای تحصیل به آمریکا مهاجرت می کنند و این گونه متوقف می شوند. این کار اشتباه است و باید متوقف شود.
“کارول رز”(Carol Rose) مدیر اجرایی اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا اظهار کرد، این اتفاق در روز “مارتین لوتر کینگ” افتاده و این بسیار شرم آور است.
وی ادامه داد، چنین اتفاقی برای نخستین بار نیست برای اینکه از ماه آگوست تابحال حداقل ۱۰ دانشجوی ایرانی بعد از رسیدن به فرودگاه آمریکا بازگردانده شده اند.

توئیت نامزد حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
به دنبال بازداشت این دانشجو، “الیزابت_وارن”(Elizabeth Warren) از نامزدهای حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰، از شهاب دهقانی حمایت کرده و در پیامی در توئیتر نوشت:
“شهاب دهقانی” دانشجوی ایرانی با ویزای معتبر است که برای ادامه تحصیل خود به آمریکا بازگشته است. اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا وی را یک شب نگه داشته است. اخراج او باید متوقف شود و ما باید با سیاست های بیگانه هراسی ترامپ مقابله نماییم.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

منبع: