Rate this post

عاشق وب: پژوهشگران ˮدانشگاه کالیفرنیا، ریورسایدˮ(University of California، Riverside) آمریکا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند که روغن سویا نه تنها منجر به چاقی و دیابت می شود بلکه می تواند بر شرایط عصبی مانند اوتیسم، بیماری آلزایمر، اضطراب و افسردگی نیز تأثیر بگذارد.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، دانشمندان دانشکده مهندسی کشاورزی دانشگاه کالیفرنیا ریورساید اظهار کرده اند روغن سویا که برای سرخ کردن و در غذاهای فست فود استفاده می شود و به دام ها نیز داده می شود و روغن خوراکی است که تقریباً بیشتر افراد ایالات متحده از آن استفاده می نمایند و به شکل گسترده تولید و مصرف می شود چندان هم بی ضرر نیست و سلامتی انسان ها را به خطر می اندازد.
پژوهشگران بتازگی بعد از آزمایشاتی که بر روی موش ها انجام دادند دریافتند این روغن سبب ایجاد تغییرات ژنتیکی در مغز می شود. طی این مطالعه پژوهشگران سه گروه از موش ها را مورد بررسی قرار دادند گروه اول پیرو رژیم غذایی حاوی روغن سویا، گروه دوم پیرو رژیم غذایی حاوی روغن سویا اصلاح شده با میزان کم اسید لینولئیک و گروه سوم پیرو رژیم غذایی حاوی روغن نارگیل بودند.
پژوهشگران “دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید” در سال ۲۰۱۵ نیز دریافته بودند که روغن سویا موجب چاقی، دیابت، مقاومت به انسولین و کبد چرب در موش ها می شود. سپس در یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ دریافتند که اگر روغن سویا اصلاح گردد و مقدار کمی اسید لینولئیک در آن باشد به میزان کمتری سبب چاقی و مقاومت به انسولین می شود.
حال در مطالعه ای که بتازگی انجام داده اند، اظهار کرده اند هیچ تفاوتی بین تأثیر روغن سویا اصلاح شده و اصلاح نشده بر مغز وجود ندارد. آنها دریافتند روغن سویا تاثیر خاصی بر روی هیپوتالاموس که در آن برخی از فرآیندهای مهم رخ می دهد، می گذارد.
“مارگاریتا کوراس کولازو”(Margarita Curras-Collazo) استاد علوم اعصاب دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید و نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: هیپوتالاموس وزن بدن را بوسیله متابولیسم شما تنظیم می کند، دمای بدن را حفظ می نماید، برای تولید مثل و رشد جسمی و همین طور پاسخ شما به استرس بسیار مهمست.
پژوهشگران دریافتند برخی از ژن های موش هایی که دارای رژیم حاوی روغن سویا بودند به درستی عمل نمی کردند. یکی از این ژن ها هورمون “عشق” است و اکسی توسین را تولید می کند. در موش ها میزان اکسی توسین موجود در هیپوتالاموس بعد از مصرف روغن سویا کاهش یافته بود.
پژوهشگران سپس حدود ۱۰۰ ژن دیگر را نیز که روغن سویا آنها را تحت تاثیر قرار می داد، کشف کردند. آنها معتقدند که این روغن نه تنها بر روی متابولیسم انرژی بلکه بر روی عملکرد صحیح مغز و بیماری هایی مانند اوتیسم یا بیماری پارکینسون نیز موثر است.
آنها افزودند، دو گروه دیگر موش ها نیز که روغن سویا اصلاح شده با میزان کم اسید لینولئیک و روغن نارگیل بهره برده بودند نیز مشکلاتی داشتند چونکه موش هایی که روغن سویا اصلاح شده با میزان کم اسید لینولئیک مصرف کرده بودند اختلالات ژنتیکی در بدن آنها رخ داده بود و گروه سوم که روغن نارگیل مصرف کرده بودند نیز، گرچه روغن نارگیل که حاوی چربی های اشباع شده است، تغییرات بسیار کمی در ژن های هیپوتالاموس به وجود آورده بود.
علاوه بر این، این تیم یادآورشد که یافته ها فقط مربوط به روغن سویا است – نه سایر محصولات سویا یا سایر روغن های گیاهی.
یافته های این مطالعه در مجله “Endocrinology” منتشر گردید.

منبع: