Rate this post

به گزارش عاشق وب آژانس فضایی آمریکا(ناسا) جستجوگر آب خویش را معروف به ˮوایپرˮ(VIPER) آزمایش کرد تا ببیند که این کاوشگر چگونه سطوح شیب دار روی سطح ماه را طی می کند و دیگر عملکردهای آن چطور انجام می شود.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، ناسا طی یک آزمایش، نگاهی اجمالی به چگونگی کارکرد کاوشگر “VIPER” در ماه داشته است.
ناسا این آزمایش را در مرکز تحقیقات عملیات شبیه سازی شده قمری گلن(SLOPE) که سطوح قمری و سیاره ها در آن شبیه سازی شده اند، انجام داد تا ببیند این ماه نورد که به اندازه یک گاری گلف است، چگونه می تواند سطح ماه و سیاره ها را بپیماید.
این آزمایشگاه دارای سطح خاکی قابل تنظیم با قابلیت تنظیم خاک است که به مهندسان این کاوشگر امکان جمع آوری داده های مورد نیاز برای ارزیابی کشش و اصطکاک کاوشگر و چرخ های آنرا فراهم می آورد.
این آزمایش همینطور امکان مقایسه روش های مختلف را برای عبور از دامنه های شیب دار برای تعیین مناسب ترین روش ها فراهم نمود.
نتایج این آزمایش به مهندسان ناسا کمک می نماید تا نیازهای این کاوشگر برای انجام مانورهای مختلف را دریابند.
ناسا کاوشگر “VIPER” را به قطب جنوب کره ماه خواهد فرستاد، جایی که مقرر است خدمه مأموریت بازگشت انسان به ماه معروف به “آرتمیس”(Artemis) در آن فرود بیاید.
“وایپر” در آنجا به دنبال یخ آب خواهد گشت. همینطور با استفاده از چهار ابزار علمی خود به جمع آوری نمونه ها و تجزیه و تحلیل خواهد پرداخت که به محققان ناسا کمک می نماید تا دریابند که آیا ماه دارای آب کافی برای انجام مأموریت های آینده است یا خیر.
هنگامی که این کاوشگر عرضه شد، “دنیل اندروز” مدیر این پروژه اظهار داشت: کلید زندگی در ماه، آب است. همان چیزی که در اینجا روی زمین است. از زمان تأیید یخ آب در ماه در ۱۰ سال پیش، سوال این است که آیا ماه به اندازه کافی برای پشتیبانی از زندگی بشر روی آن، آب دارد؟ این کاوشگر به ما کمک می نماید تا به سؤالات بسیاری که در مورد آب در ماه داریم، پاسخ دهیم و اینکه چقدر از آن برای ما قابل استفاده می باشد.
هنوز درباره تاریخ عملیاتی شدن کاوشگر “VIPER” چیزی قطعی نشده است، اما هدف این است که آنرا در ماه دسامبر سال ۲۰۲۲ بر روی سطح ماه فرود بیاورند.
این آزمایش فقط یکی از چندین آزمایشی است که “وایپر” باید پیش از پرتاب به سمت مقصد خود پشت سر بگذارد.