Rate this post

عاشق وب: پژوهشگران ˮدانشگاه کالیفرنیا، برکلیˮ آمریکا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند می توان با بررسی اسکن های مغزی کودکان، مشکلات روانی که ممکنست در آینده به آن مبتلا شوند را پیش بینی نمود.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، هر بخش از مغز نقش خاصی در عملکرد شناختی ما دارد. همه این مناطق بطور همزمان کار می کنند و همیشه در حال دریافت و ارسال سیگنال های ورودی هستند و برفعالیت های سلول ها در مغز نظارت می کنند و در افکار، احساسات و اعمال ما نقش مهمی دارند.
تصویربرداری از این مناطق مغز می تواند به دانشمندان در درک بهتر چگونگی بروز علایم اختلالات روانی نوجوانان کمک نماید.
بتازگی پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، برکلی با همکاری پژوهشگران “دانشگاه نورت ایسترن” اظهار کرده اند اگر بتوانند اسکن مغزی را در سنین کم از کودکان گرفته و مورد بررسی قرار دهند قادر به پیش بینی میزان احتمال مبتلاشدن یک نوجوان به اختلالات روانی در آینده خواهند بود.
این یافته ها می تواند بسیار مفید باشد چونکه دانستن این مساله می تواند سبب شود تا افراد با انجام برخی کارها از مبتلاشدن یا پیشرفت این بیماری جلوگیری نمایند.
“سیلویا بانج”(Silvia Bunge) استاد روانشناسی دانشگاه کالیفرنیا، برکلی و نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: ما طی این مطالعه نشانه هایی را در عملکرد مغز کوکان شناسایی کردیم که این نشانه ها می تواند به ما در پیش بینی تغییرات خلقی و تغییرات بخش توجه کمک نماید. مشکلات روانی اغلب دیرهنگام در افراد شناسایی می شود بدین سبب نمی توان اقدامی صحیح برای جلوگیری از آن انجام داد.
طی این مطالعه پژوهشگران ۹۴ کودک را به مدت چهار سال تحت بررسی قرار دادند و سپس داده های جمع آوری شده را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. دانشمندان با بررسی اسکن های اف. ام.آر.آی یا تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی(fMRI) که طی این مدت از کودکان گرفته بودند موفق به شناسایی چند نشانگر زیستی مهم که نقش تاثیرگذاری در مبتلاشدن به اضطراب و افسردگی و اختلال کمبود توجه داشتند، شدند.
یافته ها نشان داد کودکان مبتلا به اختلالات خلقی، ارتباط ضعیفی بین یک ناحیه کنترل در قشر پیش پیشانی مغز و قشر کمربندی قدامی subgenual دارند. در همین حال کودکانی که اختلالات توجه دارند، ارتباط بسیار محکمی بین قشر پیش پیشانی مغز و قشر پیش پیشانی میانی مغز دارند.
بانج در آخر اضافه کرد: ما امیدواریم که در آینده ای نه چندان دور بررسی اسکن های مغزی کودکان بتواند به ما در شناسایی سریع تر بیماری های روانی و شروع یک درمان موثر کمک نماید.
یافته های این مطالعه در مجله “American Medical Association – Psychiatry” منتشر گردید.

منبع: