Rate this post

به گزارش عاشق وب به قول معاون مرکز ملی فضای مجازی، شبکه ملی اطلاعات، شبکه ای برای عرضه خدمات دولت الکترونیکی است و این که سرویس های داخلی که در بستر اطلاعات داخلی عرضه می شوند و به خارج نیاز ندارند، سرویس های پایداری داشته باشند، نه این که هرچه شبکه ملی اطلاعات را تقویت نماییم، نیاز ما به اینترنت جهانی کمتر شود و بخواهیم محدودش نماییم.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، طرح شبکه ملی اطلاعات در کشور از اواخر سال ۱۳۸۴ مطرح و مهم ترین دلیل پیاده سازی این شبکه در آن سال کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت اعلام گردید. در سند «ضرورت تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات» آمده که شبکه ملی اطلاعات بعنوان زیرساخت ارتباطی کل فضای مجازی، شبکه همه شبکه های کشور است.
در روزهایی که اینترنت جهانی قطع شده بود و کاربران تنها قادر به استفاده از شبکه و سایت های داخلی بودند، این مورد به ذهن ها متبادر شد که مقصود از ایجاد شبکه ملی اطلاعات، قطع کلی اینترنت جهانی است؛ این در شرایطی است که مسئولان حوزه فناوری اطلاعات، همچون محمدجواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- بارها به این مورد اشاره کردند که شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع اینترنت نیست، چیزی به نام اینترنت ملی وجود خارجی ندارد و قطع اینترنت به کارکردهای شبکه ملی اطلاعات ضربه می زند.
البته صحبت های غیرکارشناسی و بدون آگاهی هم به این برداشت های به زعم مسئولان اشتباه از شبکه ملی اطلاعات کمک کرده و بنابراین است که با وجود تلاش هایی که تا پیش از این برای تبیین هدف های شبکه ملی شده و از آن به اینترنت ملی تعبیر می شود، حالا برای تصحیح این تفکر راه درازی در پیش است.

سرویس هایی پابه پای سرویس های خارجی
در این راستا امیر خوراکیان – معاون فرهنگی اجتماعی و امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی- در گفتگو با ایسنا، با بیان این که باید بتوانیم پابه پای سرویس های خارجی، سرویس های داخلی پایدار مبتنی بر دانش و فناوری بومی و فرهنگ و اقتضائات کشور داشته باشیم، اظهار نمود: این روزها به علت شرایطی که پیش آمده، عده ای برداشتشان این است که منظور از شبکه ملی اطلاعات یعنی بستن اینترنت جهانی و محدودیت در آن؛ در حالیکه هیچ کس چنین حرفی را نزده و چنین باوری ندارد.
وی افزود: مردم اتفاقی که در زمان قطعی اینترنت پیش آمد را با چیزی که ما از آن بعنوان یک آرمان پیشرفته نام می بریم و الان کشورهای اروپایی به آن رسیدند، مقایسه می کنند. خیلی از کشورهای اروپایی به این رسیدند که باید سرویس های بومی داشته باشند و نباید همه چیز را در اختیار یک سرویس خارجی قرار دهند، چون اینجا دیگر مسئله ردوبدل کردن پیام، فیلم و عکس در فضای مجازی مطرح نیست، بلکه مسئله اقتصاد است.
معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی با بیان این که خدمات، بهداشت و درمان، کشاورزی، آموزش و کسب وکار، همه در فضای مجازی عرضه می شود، اضافه کرد: شبکه ملی اطلاعات، شبکه ای برای عرضه خدمات دولت الکترونیک است و نباید اجازه دهیم که این اطلاعات و خدمات به خارج از کشور برود. مفهوم شبکه ملی این است که سرویس های بومی و ملی در داخل ارتباطات داشته باشند، در داخل ردوبدل شوند و پایدار باشند و امکان حمله به این زیرساخت ها و سرویس ها از خارج به حداقل برسد و این بحث ها با استفاده از اینترنت جهانی متفاوت می باشد.
خوراکیان با بیان این که منظور از طریق اندازی شبکه ملی اطلاعات، محدودیت در سرویس ها و اینترنت جهانی نیست، اظهار داشت: تعبیر اینترنت ملی تعبیر غلطی است و تعبیر درست، شبکه ملی اطلاعات است. یکی از مزایای این شبکه، نیاز کمتر به خارج از کشور است که البته از آن به اشتباه برداشت شده، در حالیکه مثلا برای ایمیل زدن به یک نفر که در داخل کشور است، نیازی نیست اطلاعات خارج برود و برگردد و این کاری است که شبکه ملی اطلاعات می کند. اینطور نیست که بگوییم هرچه شبکه ملی اطلاعات را تقویت نماییم، نیاز ما به اینترنت جهانی کمتر می شود و به آن نیاز نداریم و بخواهیم محدودش نماییم.

تلاش برای عرضه سرویس های پایدار
وی با بیان این که محدودیت در اینترنت، به هیچ وجه در مصوبه شبکه ملی اطلاعات وجود ندارد، اضافه کرد: شبکه ملی اطلاعات یعنی سرویس های داخلی که در بستر اطلاعات داخلی عرضه می شوند و به خارج نیاز ندارند، سرویس های پایداری داشته باشند. در عصر حاضر جنگ سایبری وجود دارد و همه کشورها لشگر سایبری دارند و امکان حمله سایبری از راه اینترنت وجود دارد. بنابراین لازم است ما ضریب امنیت و پایداری سرویس های ملی مان را بالا ببریم.
معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی با تاکید بر ارزیابی پایداری و کارآمدی این خدمات تصریح کرد: شبکه ملی اطلاعات یعنی اینکه سرویس ها و خدمات عمومی مورد نیاز مردم، در داخل به صورت پایدار و اطمینان آور و امن، قابل دسترسی باشد. کاربران می توانند از این خدمات استفاده نکنند، اما این پایداری به آن معناست که اگر کسی که صاحب سرویس بین المللی است، اراده کرد، شما را از آن خدمت محروم کند، شما از کل آن خدمت محروم نشوید و مابه ازای داخلی آنرا داشته باشید و کشورهایی که با ما به هر علت در تعارض هستند و شرکت های بزرگ جهانی که دنیا را بلعیدند، به این سرویس ها مسلط نباشند.
خوراکیان در پاسخ به این که وزارت ارتباطات انتظارات مرکز ملی از تحقق شبکه ملی اطلاعات را تا چه اندازه محقق کرده است؟ اظهار داشت: برای این مورد اندازه نمی توان قرار دارد و قضاوت دشوار می باشد. اگر بخواهیم منصف باشیم، بطور قطع زحمات زیادی در دو سال گذشته کشیده شده و شبکه ملی اطلاعات پیشرفت هایی داشته، اما آیا این پیشرفت به آن اندازه که می توانسته باشد، بوده؟ خیر. با چنین پیشرفت هایی شبکه ملی اطلاعات به این زودی محقق نمی گردد. ازاین رو کار باید سرعت بیش تری پیدا کند، سرمایه گذاری روی آن افزایش یابد.
وی افزود: نقدهای مرکز ملی فضای مجازی به پیشرفت شبکه ملی اطلاعات، از منظر سیاسی نیست. اینجا یک مرکز کارشناسی است و ما تلاش می نماییم نقدهایمان با عنایت به برگزاری جلسات کارشناسی و با مکاتبات و گزارش های فنی باشد، چونکه دنبال پیشرفت کشور و کار اصولی هستیم. دستور مقام معظم رهبری که رئیس جمهوری از آن نام بردند، هم با همین رویکرد است که کار باید سرعت بیش تری بگیرد و با زمان بندی و تعیین تکلیف دقیق تری بتواند محقق شود.