Rate this post

عاشق وب: مطالعه اخیر دانشمندان علوم اعصاب دانشگاه ˮآلبرتاˮ(University of Alberta) کانادا نشان داده است مغزهای نوجوانانی که با مشکلات روحی روانی روبرو هستند ممکنست با همسالانی که از نظر روحی سالم هستد، متفاوت باشد.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، تحقیقات جدید دانشمندان علوم اعصاب دانشگاه “آلبرتا” نشان می دهد، ممکنست ساختار مغز نوجوانانی که با مشکلات روانی دست و پنجه نرم می کنند، متفاوت از مغز همسالان سالمشان باشد.
این تحقیق که به سرپرستی “آنتونی سینگال”(Anthony Singhal) استاد و رئیس دانشکده روانشناسی دانشگاه “آلبرتا” انجام شد نشان داد مغز نوجوانان بین ۱۴ تا ۱۷ ساله که سابقه مشکلات روحی و روانی همچون افسردگی، اضطراب و اختلال کم توجهی بیش فعالی داشته اند متفاوت از مغز همسالان سالمشان است.
طی این مطالعه گروهی از نوجوانان دارای مشکلات روحی و روانی تحت اسکن ام.آر.آی(MRI) قرار گرفتند و طی آن دانشمندان ماده سفید مغز آنها را بررسی کردند و در گام بعدی مغز نوجوانانی که سابقه مشکلات روحی و روانی نداشتند را نیز توسط اسکن ام.آر.آی مورد بررسی قرار دادند.
ماده سفید(White matter) یکی از بخش های سیستم عصبی مرکزی است. سیتم عصبی مرکزی از دو ناحیه ماده سفید و ماده خاکستری تشکیل شده است. این ماده بخش اصلی مغز و بخش سطحی نخاع را تشکیل می دهد و بطور عمده از سلول های گلیال و آکسون های میلینه تشکیل شده است. این آکسون ها پیام ها را از مخ به سایر بخش های سیستم عصبی منتقل می کنند. در ماده سفید به جز بافت چربی، مویرگ ها و عروق مشاهده می شوند. فسفولیپیدها در ماده سفید فراوانند.
نتایج این مطالعه تفاوت های واضحی در مسیرهای عصبی بین نوجوانان سالم و کسانی که دارای مشکلات روحی بودند، نشان داد.
آنتونی سینگال، پژوهشگر این مطالعه اظهار داشت: ما بعد از بررسی اسکن ها متوجه تفاوت های ساختاری در مغز این دو گروه از نوجوانان شدیم و دریافتیم مغز نوجوانان مبتلا به امراض روحی از لحاظ ساختاری کارایی کمتری نسبت به مغز نوجوانان سالم دارد همین طور نوجوانان مبتلا به امراض روحی دارای تمرکز پایین تری نسبت به گروه سالم بودند.
این اولین مطالعه ای است که طی آن دانشمندان ساختار مغزی نوجوانان دارای مشکلات روحی را با مغز نوجوانان سالم مورد بررسی قرار می دهند. قبل از این دانشمندان تنها ساختار مغزی بزرگسالان مبتلا به امرواض روحی را مورد بررسی قرار داده بودند.

منبع: